صدها آواره عراقی در اردوگاه موصل مسموم شدند

اردوگاه موصل حق نشر عکس AFP

بر اساس گزارش‌ها، صدها نفر در یک اردوگاه آوارگان در شرق موصل به دلیل "مسمومیت غذایی" بیمار شده‌اند، یک کودک هم درگذشته که تصور می‌شود این مسمومیت عامل مرگ او باشد.

گفته شده که این آوارگان بعد از باز کردن روزه خود در وقت افطار حالت تهوع داشتند و آب بدنشان کم شده بود.

اردوگاه "حسن شام" که در حد فاصل بین اربیل و موصل واقع است، محل اسکان آوارگانی است که حین جنگ نیروهای دولتی عراق با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در موصل، از خانه‌هایشان گریخته‌اند.

ارتش عراق شبه‌نظامیان داعش را در غرب موصل تحت محاصره‌ای شدید قرار داده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در بیانیه‌ای درباره مسمومیت آوارگان گفته است: " ۸۰۰ مورد بیماری در این زمینه ثبت شده است که ۲۰۰ نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند."

در این منطقه فقط سه بیمارستان وجود دارد.

کمیساریای پناهندگان درباره روند اتفاقات اخیر اظهار "نگرانی شدید" کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد زیادی از ساکنان موصل پس از درگیری ارتش عراق و داعش خانه خود را رها کردند و به اردوگاه‌ها پناه آوردند

در بیانیه این نهاد آمده است: " کارکنان (ما) در طول شب با همکاری سازمان‌های دیگر و مقام‌های مسئول در پی هماهنگی واکنش مناسبی به این اتفاق بوده‌اند تا مطمئن شوند که مسموم‌شدگان فورا درمان و یا در موارد جدی‌تر به بیمارستان منتقل شوند."

به گزارش خبرگزاری روداو در کردستان، غذای ساکنان این اردوگاه در رستورانی در اربیل تهیه و پخته می‌شده اما "یک سازمان خیریه قطری مسئولیت انتقال آن را به اردوگاه حسن شام عهده‌دار بوده است."

بر همین اساس به نقل از یکی از ناظران این اردوگاه گفته شده پیش از این انتقال غذا توسط "سازمان‌های بیرونی" ممنوع بود اما مسئولان تحت فشار قرار گرفتند و این تصمیم عوض شد.

اردوگاه حسن شام یکی از ۱۳ اردوگاهی است که توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در موصل ساخته شده و بیش از ۶۲۰۰ آواره عراقی که از موصل و روستاهای نزدیک گریخته‌اند، در آن زندگی می‌کنند.

حمله گسترده ارتش عراق برای پس گرفتن موصل (با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا) حدود ۸ ماه پیش شروع شد.

پیش از شروع این حملات، سازمان ملل و دیگر نهادهای فعال در امور انسان‌دوستانه نسبت به پیامدهای درگیری‌های موصل "فجایع انسانی" آن هشدار داده بودند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط