یک بچه فیل در بزرگراهی در مالزی کشته شد

بچه فیل حق نشر عکس Alicia Solana Mena/MEME

یک بچه فیل ظاهرا در اثر اصابت خودرو در یکی از بزرگراه‌های مالزی کشته شده است.

مسئولان پارک دولتی که جسد این بچه فیل را پیدا کردند گفته‌اند که حوادثی از این قبیل "کمتر اتفاق می‌افتد".

فعالان حفاظت از محیط زیست می‌گویند تخریب زیستگاه‌ فیل‌ها، آنها را وادار کرده است تا به بزرگراه‌ شرقی-غربی نزدیک‌ شوند. این بزرگراه ایالت کلانتان در شمال شرقی را به سایر نقاط کشور وصل می کند.

این حادثه واکنش شدید مردم و کاربران اینترنت در مالزی را برانگیخته است که تاسف و خشم خود را نسبت به تخریب جنگل‎ها و سرنوشت این جانداران را در شبکه‎های اجتماعی منعکس کرده‌اند.

یکی از کاربران نوشته: "راننده خودرو حتی آن قدر شرف نداشته که با دیدن بچه فیلی که دارد جان می‎دهد توقف کند و یا اقلا در مورد تصادفش گزارش دهد."

کاربری دیگر نوشته: "اگر علامت راهنمایی و رانندگی می‎گوید آهسته، یعنی باید آهسته رانندگی کنید. اینجا هنوز خانه آنهاست (فیل‎هاست) احترام آن را حفظ کنید."

مسئولان از مردم خواسته‌اند تا هنگام رانندگی در این بزگراه احتیاط زیادی به خرج دهند.

لو کین سئونگ، رئیس یکی از اداره‌های حیات وحش و پارک‌های ملی منطقه گفت: "ما پیشتر علائم هشدار دهنده نسبت به عبور فیل در سراسر این بزرگراه نصب کرده‌ایم."

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه حفاظت از محیط زیست مالزی می‌گوید که فیل‌ها باید آزادنه و در محیطی امن بتوانند به زندگی ادامه دهند

او در ادامه گفت: "مردم باید در قبال این مسئله مسئولانه عمل کنند و به ویژه هنگام رانندگی در طول شب و ساعات اولیه صبح احتیاط کنند."

گروهی که حفظ و نگهداری از فیل‌های مالزی را بر عهده دارد روز جمعه جسد این بچه فیل را کنار بزرگراه پیدا کرد.

آهیمسا کامپوس آرسیز از اعضای این گروه گفت: "ما فکر می‌کنیم که این فیل از ناحیه سر ضربه دیده و به سرعت کشته شده است. هنگامی که ما جسدش را پیدا کردیم خانواده اش دیگر از آنجا رفته بودند."

او به بی‌بی‌سی گفت که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ نیز حوادثی مشابه رخ داد که منجر به کشته شدن چند فیل در نواحی جنگلی شد.

"فیل‌ها مناطق وسیعی از زیستگاه‌های خود را از دست داده‌اند و چاره‌ای ندارند جز آنکه برای پیدا کردن غذاهایی مانند علف، بامبو و درختهای نخل به نزدیک جاده‎ها بیایند."

موضوعات مرتبط