پلیس لندن اتهام قتل غیر عمد را برای آتش‌سوزی برج گرنفل در نظر می‌گیرد

گرنفل حق نشر عکس PA
Image caption برج مسکونی گرنفل در غرب لندن واقع شده است

پلیس متروپولیتن لندن به این نتیجه رسیده که پوشش نمای خارجی برج مسکونی گرنفل از استانداردهای ایمنی لازم برخوردار نبوده و از این رو پلیس در تحقیقات خود اتهام قتل غیر عمد را در نظر خواهد گرفت.

بررسی پلیس لندن همچنین نشان می‌دهد که آتش‌سوزی برج گرنفل از آتش گرفتن یک دستگاه یخچال فریزر شروع شده است. پلیس نوع و مدل یخچالی را که آتش گرفته اعلام کرده و شرکت سازنده آن از کسانی که یخچال مشابهی دارند خواسته تا با این شرکت تماس بگیرد.

در آتش‌سوزی برج مسکونی گرنفل در غرب لندن که چهارشنبه ۱۴ ژوئن رخ داد بخش اعظم ساختمان ۲۴ طبقه در آتش سوزی سوخت.

تاکنون اعلام شده که ۷۹ نفر کشته یا مفقود هستند و احتمال دارد این آمار افزایش پیدا کند.

پس از آتش گرفتن یخچال، آتش با سرعتی باورنکردنی به بقیه ساختمان گسترش یافت و اکنون یکی از سوال‌های اصلی مردم و پلیس این است که چه چیزی آتش را در عرض کمتر از یک ساعت به تمام ساختمان توسعه داده است. پوشش نمای خارجی ساختمان، به عنوان یکی از دلایل اصلی یکی از فاجعه مطرح است.

این ساختمان که بیش از چهل سال قدمت دارد سال گذشته در جریان برنامه بازسازی با صفحاتی آلومینیومی پوشانده شد تا هم بهره‌وری انرژی در ساختمان بالاتر برود و هم برج نمای بهتری داشه باشد.

این صفحات از دو لایه نازک آلومینیوم تشکیل شده که در بین آنها یک نوع پلاستیک به عنوان عایق قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌ها صفحاتی که به نمای خارجی برج گرنفل اضافه شده نسوز نبوده بلکه متر مربعی دو پوند ارزانتر از نوع نسوز بوده است که در نهایت هزینه کار را پنج هزار پوند کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption صفحاتی که در نمای بیرونی نصب شده بود یکی از دلایل گسترش سریع آتش بوده است

با این که پلیس منشا آتش سوزی را یخچال اعلام کرده اما تحقیق برنامه پانورامای بی‌بی‌سی که به تازگی از این شبکه پخش شد نشان می‌داد که آتش‌نشانی موفق شده بود که آتش این یخچال را خاموش کند اما سرایت آتش به نمای بیرونی و صفحاتی که آن را پوشانده شد باعث شد تا آتش به طرف‌ها و طبقات دیگر برج سرایت کند.

فیونا مک‌کورمک سر بازرس پلیس لندن امروز (دوم تیر، ۲۳ ژوئن) همچنین از مردم خواست که اگر از حضور کسی در برج در شب حادثه مطلع هستند آن را گزارش کنند. خانم مک‌کورمک گفت پلیس به علت حضور این افراد در برج علاقمند نیست بلکه فقط می‌خواهد بداند چه کسانی در برج بوده‌اند.

شمار کسانی که آن شب در برج مسکونی بوده‌اند هنوز روشن نیست، تخمین زده شده که در ۱۲۴ آپارتمان این برج بین پانصد تا ششصد نفر سکونت داشته‌اند اما معلوم نیست چه تعدادی آن شب در خانه بوده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی است بعضی از کسانی که آن شب در برج مسکونی بوده‌اند مهاجران غیرقانونی بوده یا برخی واحدهای مسکونی به طور غیرقانونی به دیگران اجاره داده شده بوده از این رو شماری از گمشدگان به پلیس گزارش نشده‌اند.

پلیس لندن همچنین این احتمال را که آتش‌سوزی عمدی بوده منتفی دانست.

خانم مک‌کورمک همچنین گفت پلیس تحقیقات فنی را شروع کرده و هفته آینده آسانسوری هم در بیرون ساختمان نصب خواهد شد تا کار تحقیقات بهتر پیش برود.

با این حال به گفته خانم مک‌کورمک احتمالا تحقیقات پلیس پیش از پایان سال ۲۰۱۷ کامل نخواهد شد و "این واقعیت وحشتناک هم هست که به علت شدت دمای آتش ممکن است تمام افرادی که آن شب در ساختمان بوده‌اند پیدا یا شناسایی نشوند."

حق نشر عکس EPA

بررسی اولیه پلیس لندن که نتایج آن امروز اعلام شد نشان داد پوششش بیرونی نمای برج گرنفل هم قابل اشتعال است هم به سرعت می‌سوزد.

اکنون بررسی برج‌های مسکونی و ساختمان‌های بلند مرتبه در تمام بریتانیا آغاز شده تا روشن شود که آیا این پوشش غیر استاندارد و خطرناک در آنها به کار رفته است یا نه و اگر این طور است برای برداشتن آنها هر چه سریع‌تر اقدام شود.

ساکنان برج‌هایی که چنین صفحات غیراستانداردی در نمای ساختمانشان نصب شده اکنون اظهار نگرانی و ناامنی کرده‌اند.

گفته شده این احتمال وجود دارد که برای جلوگیری از فاجعه، هر چه سریع‌تر ساکنان برخی از ساختمان‌ها در هتل اسکان داده شوند تا اصلاحات ضروری در ساختمان صورت گیرد.

دیروز ترزا می نخست وزیر بریتانیا در پارلمان اعلام کرد که بررسی‌های اولیه نشان داده از پوشش‌های غیراستاندارد در ساختمان‌های دیگری هم در بریتانیا استفاده شده است.

یکی از نکاتی که تاکنون مبهم مانده این است که آیا استفاده از این نوع پوشش در بریتانیا قانونی است یا غیر قانونی. مقامات دولتی در این باره اظهارات ضد و نقیضی کرده‌اند اما برخی معتقدند سردرگمی در این باره به علت مبهم بودن قانون است که راه برای تفسیر باز می‌گذارد.

موضوعات مرتبط