با تصمیم دیوان عالی آمریکا بخشی از فرمان مهاجرتی ترامپ دوباره اجرا می‌شود

دیوان عالی آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوان عالی آمریکا بالاترین مرجع قضایی این کشور است

دیوان عالی آمریکا امروز دوشنبه ۲۶ ژوئن تصمیم گرفت که تقاضای وکلای دولت دونالد ترامپ در پرونده موسوم به فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا را بررسی کند.

این تصمیم به معنای آن است که بخش‌هایی از محدودیت‌های اعمال شده از سوی دادگاه‌های پایین‌تر علیه فرمان اجرایی آقای ترامپ برداشته می‌شود.

آقای ترامپ در اولین ماه‌های ریاست جمهوری خود فرمانی را امضا کرد که ورود شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن را به مدت ۹۰ روز به آمریکا ممنوع می‌کرد. این فرمان همچنین ورود پناهجویان را به مدت ۱۲۰ روز معلق می‌کرد.

این حکم در چند دادگاه مورد اعتراض قرار گرفت و اجرای آن عملا متوقف شد.

اما با تصمیم امروز دیوان عالی تا زمان رسیدگی این دیوان به پرونده در حدود چهار ماه دیگر، اجرای بخش‌هایی از حکم مهاجرتی آقای ترامپ دوباره آغاز می‌شود.

آقای ترامپ که هدف از فرمان مهاجرتی‌اش را بهبود امنیت در آمریکا عنوان کرده بود، تصمیم تازه دادگاه را "پیروزی آشکار" برای امنیت ملی آمریکا خوانده است.

آقای ترامپ گفته است که این ممنوعیت ۷۲ ساعت پس از تایید توسط دادگاه به اجرا گذاشته خواهد شد.

دیوان عالی آمریکا می‌گوید معنای عملی تصمیم امروزش این است که فرمان مهاجرتی نمی‌تواند علیه شهروندان خارجی اعمال شود که دارای "ارتباطی اصیل" با شخص یا شرکتی در ایالات متحده هستند.

اما به گفته دیوان عالی بقیه شهروندان شش کشور مشمول بندهای فرمان مهاجرتی آقای ترامپ خواهند شد.

دادگاه همچنین اجازه داد ممنوعیت ۱۲۰ روزه ورود کلیه پناهجویان به آمریکا اجرا شود. به این ترتیب دولت ترامپ اجازه خواهد داشت مانع ورود آن دسته از متقاضیان پناهندگی شود که هیچ "ارتباط اصیلی" با افراد یا موسسات در آمریکا ندارد.

"ارتباط اصیل" شامل افرادی می شود که می خواهند وارد آمریکا شوند تا با عضو خانواده خود زندگی یا ملاقات کنند، دانشجوی دانشگاهی در آمریکا باشند، کارمند شرکتی در آمریکا باشند، یا برای سخنرانی در جمعی در آمریکا دعوت شده باشند.

دیوان عالی گفت این شامل "کسانی نمی شود که فقط برای پرهیز (از دستور اجرایی دولت) وارد یک رابطه می شوند."

درباره فرمان ترامپ بیشتر بخوانید:

یکی از اولین اقدامات دونالد ترامپ پس از شروع دوره ریاست جمهوری، صدور فرمانی اجرایی بود که سفر اتباع هفت کشور -ایران، لیبی، سوریه، عراق، سودان، سومالی و یمن - را به مدت ۹۰روز به آمریکا متوقف می‌کرد.

این فرمان در دادگاه‌های ایالتی مورد اعتراض قرار گرفت و نقض شد. با وجود این، رئیس جمهور آمریکا دستور تجدید نظرشده‌ای را در ماه مارس صادر کرد.

در دستور جدید، تعداد کشورهای مشمول ممنوعیت صدور ویزا به ۶ کاهش یافت - حذف عراق - و افرادی هم که ویزای معتبر آمریکا داشتند از ممنوعیت ورود مستثنی ‌شدند.

اما در اواسط مارس (اواخر اسفند) گذشته، دریک واتسون قاضی دادگاهی فدرال در ایالت هاوایی دستور تازه مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را نیز در سراسر این کشور معلق کرد.

در نهایت دولت آقای ترامپ در واکنش به آرای دادگاه‌های ایالتی و تجدید نظر، خواهان بررسی پرونده در دیوان عالی آمریکا شد که بالاترین مرجع قضایی این کشور است.

دیوان عالی آمریکا امروز اعلام کرد که در ماه اکتبر به این پرونده رسیدگی می‌کند.

واکنش ها

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا گفت که "تهدید علیه امنیت ملی کشور ما واقعی و بیش از پیش خطرناک است."

او از این تصمیم استقبال کرد و گفت که "گامی مهم به سوی احیای جدایی قوا میان شاخه های دولت فدرال است."

عمر جدوات مدیر پروژه حقوق مهاجرت در سازمان غیردولتی "انجمن آزادی های مدنی آمریکا" گفت که دادگاه هنوز در مورد اینکه دستور رئیس جمهور ناقض قانون اساسی است یا نه نظر نداده اما دادگاه هایی که آن را بررسی کرده اند علیه آن رای داده اند.

او افزود: "در عمل بیشتر کسانی که می توانستند تحت تاثیر ممنوعیت ها قرار گیرند همچنان اجازه ورود خواهند داشت."

دیوید میلیبند رئیس کمیته بین المللی نجات (آی آر سی) گفت: "تصمیم دادگاه خطر لطمه دیدن افراد آسیب پذیری که منتظر ورود به آمریکا هستند را به همراه دارد: افرادی که نیازهای فوری درمانی دارند، و افراد بی گناهی که سرگردان هستند. همه اینها از قبل مراحل مختلف بررسی سابقه را گذرانده اند."

بیشتر بخوانید: