آلمان برای به دست آوردن اسناد پاناما 'میلیون‌ها یورو پرداخت'

روزنامه ها حق نشر عکس AFP
Image caption پسلرزه های درز این اسناد که گسترده تر افشاگری ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ بوده هنوز هم ادامه دارد

گزارش شده که آلمان برای به دست آوردن اسناد پاناما که در آنها گریز مالیاتی مقامات و افراد ثروتمند کشورهای مختلف افشا شده بود، میلیون ها یورو پرداخت کرده است.

اداره فدرال مبارزه با جریام آلمان (BKA) اعلام کرده که این مجموعه را که شامل میلیون ها سند است، برای ارزیابی دقیق به شکل الکترونیکی در می آورد.

این نهاد مبلغ پرداختی را تأیید نکرده، اما منابع دولتی به رسانه های آلمانی گفته اند که برای به دست آوردن این اسناد ۵ میلیون یورو (۵.۷ میلیون دلار) پرداخت شده است.

این اسناد که سال گذشته نشر شد، نشان می‌دهند که چگونه شمار زیادی از ثروتمندترین و متنفذترین افراد جهان با استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی ثروت خود را مخفی کرده‌اند.

درز این اسناد رهبران دولت ها، بازرگانان و افراد مشهور را به شدت تحت فشار قرار داد و برخی از آنها استعفا دادند.

حدود ۱۱ و نیم میلیون سند موسسه حقوقی موساک فونسکا در پاناما به روزنامه آلمانی زوددویچه درز کرد و این روزنامه آن را در اختیار "کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی" قرار داد که سپس سایر رسانه ها نیز از آن گزارش دادند.

بیشتر بخوانید:

منبع درز 'اسناد پاناما' سکوتش را شکست

اسناد پاناما؛ افزایش فشار بر نخست‌وزیر بریتانیا

اسناد پاناما؛ رابطه پتروپارس با موساک فونسکا

اسناد پاناما؛ نخست‌وزیر ایسلند استعفا داد

روزنامه زوددویچه گفته است که به خاطر حمایت از منابع خود تحویل این اسناد به نهادهای دیگررا رد کرده است.

هفته گذشته گروهی از پلیس فدرال آلمان به پاناما سفر کردند تا با مقامات آن کشور ملاقات کند. پلیس گفته است تحقیق در مورد این اسناد احتمالا چند ماه طول خواهد کشید.

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی پرداخت مبالغ زیاد برای به دست آوردن داده های غیرقانونی را مجاز اعلام کرده، اما این موضوع بحث برانگیز باقی مانده است.

زمانی که دانمارک در ماه سپتامبر مبلغ کمتری برای اطلاعاتی پرداخت کرد که گفته می شد موجب گرفتاری تقریبا ۶۰۰ شهروند این کشور خواهد شد، احزاب مخالف این تصمیم را مورد انتقاد قرار دادند و آن را "بسیار زشت" خواندند.

انتشار این تعداد سند محرمانه در تاریخ بی‌سابقه بوده است.

بعضی از اسناد توسط سازمان های رسانه ای مختلف منتشر شده اند اما بسیاری از آنها هنوز منتشر نشده اند.

تصور می شود که آلمان، فرانسه و بریتانیا در گذشته برای جلوگیری از فرار مالیاتی برای به دست آوردن اطلاعات مشتریان بانک ها پول پرداخت کرده اند.

اداره فدرال مبارزه با جریام آلمان، وزارت مالیه ایالت هسن و دفتر دادستانی در فرانکفورت در بیانیه ای مشترک گفته اند: "این اطلاعات با مقامات مالیاتی ایالت هسن بررسی و ارزیابی می شود تا با جرایم و تخلفات مالی برخورد قانونی صورت بگیرد."

علاوه بر تقلبات مالیاتی، بازرسان همچنین در مورد احتمال وجود شواهد قاچاق اسلحه و جرایم سازمان یافته تحقیق خواهند کرد.

برنامه پانورامای بی بی سی و روزنامه بریتانیایی گاردین از جمله ۱۰۷ سازمان رسانه ای در ۷۶ کشور جهان بودند که به تحلیل اسناد پاناما پرداختند.

موضوعات مرتبط