مبادلات اقتصادی چین و کره شمالی افزایش یافته است

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر دانونگ در مرز چین و کره شمالی - به استثنای کره جنوبی، جمهوری خلق چین تنها کشور دارای مرز زمینی با کره شمالی و شاهرگ ارتباطی آن با خارج است

مبادلات اقتصادی چین و کره شمالی افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، ۲۲ تیر (۱۳ ژوئیه)، وزارت بازرگانی چین آمار مربوط به تراز تجاری با سایر کشورهای جهان در شش ماهه اول سال میلادی جاری را منتشر کرد که نشان می‌دهد در این مدت، مبادلات تجاری بین این کشور و کره شمالی ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

آمار افزایش مبادلات تجاری در حالی منتشر می‌شود که اخیرا، آزمایش موشکی کره شمالی باعث تشدید بحران در شبه‌جزیره کره شده است.

در واکنش به این آزمایش، مقامات آمریکایی خواستار تشدید فشار جهانی بر کره شمالی شدند و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چین را متهم کرد که به جای تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی، مبادلات تجاری خود با آن کشور را افزایش داده است. پس از انتشار خبر آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: "تجارت بین چین و کره شمالی در سه ماهه اول سال تقریبا ۴۰ درصد بیشتر شد. اینهم از همکاری چین با ما - ولی باید این را هم امتحان می ‌ردیم!"

+ روسیه: غیراتمی کردن کره شمالی نباید پوششی برای تغییر رژیم باشد

+ مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی

+ آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه روز استقلال آمریکا

در واکنش به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه آن کشور وضع کرده است. تصویب قطعنامه‌های حاوی این تحریم‌ها بدون همکاری و حمایت چین و روسیه، به عنوان دو عضو دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت امکانپذیر نمی‌شد و این دو کشور به عنوان اعضای سازمان ملل، به اجرای آنها متعهد هستند.

حق نشر عکس @realDonaldTrump
Image caption ترامپ از چین به خاطر افزایش مبادلات تجاری با کره شمالی انتقاد کرده بود

با وجود آافزایش آمار تجارت بین کره شمالی و چین در نیمه اول سال جاری، هوانگ سونگ‌پینگ، سخنگوی سازمان گمرکات جمهوری خلق چین گفته است که دولت این کشور به تعهدات خود در زمینه تحریم کره شمالی عمل کرده است.

آقای هوانگ گفت که بالا رفتن آمار مبادلات در این دوره نتیجه افزایش صادرات چین به کره شمالی بوده که ۲۹.۱ درصد افزایش داشت در حالیکه واردات چین از کره شمالی ۱۳.۲ کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. به گفته او، این وضعیت نشانه آن است که چین به خواست شورای امنیت در جلوگیری از دسترسی حکومت کره شمالی به منابع مالی لازم برای پیگیری برنامه‌های غیرمجاز نظامی خود عمل کرده است.

وی گفته است که مصوبات شورای امنیت در حال حاضر به معنی قطع کامل تمامی مبادلات تجاری نیست و این مبادلات برای بقای مردم کره شمالی ضرورت دارد و این موضوع به خصوص به کالاهایی مربوط می‌شود که جنبه بشردوستانه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی - برخی ناظران حمایت چین را برای ادامه حیات نظام حکومتی کره شمالی ضروری می‌دانند

با افزایش تحریم‌های بین‌المللی و انزوای روزافزون حکومت کره شمالی، جمهوری خلق چین، که در کنار کره جنوبی، تنها کشور دارای مرز زمینی با کره شمالی است، به متحد و رابط اصلی حکومت کره شمالی با خارج تبدیل شده است. برخی ناظران معتقدند که با توجه به شرایط وخیم اقتصادی و ماهیت نظام سیاسی کره شمالی، دوام حکومت آن کشور تا حدود زیادی به ادامه حمایت چین بستگی دارد. به گفته آنان، رهبران جمهوری خلق چین نگران آن هستند که در صورت سلب حمایت از کره شمالی، حکومت آن کشور از میان برود و زمینه وحدت دو کره فراهم آید.

از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی، این کشور از رشد سریع اقتصادی برخوردار بوده و همچنین در زمینه‌های علمی و فناوری پیشرفت‌های چشمگیری کرده است. در حالیکه هنوز مردم چین از دموکراسی برخوردار نیستند، برخی ناظران معتقدند که رهبران این کشور مایل نیستند وحدت دو کره به ظهور یک قدرت اقتصادی و فنی بزرگ و برخوردار از دموکراسی در کنار مرزهای چین منجر شود و چنین وضعیتی را چالشی برای موقعیت نظامی برتر خود در منطقه و احتمالا انگیزه‌ای برای بروز مطالبات سیاسی مشابه در این کشور می‌دانند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کره شمالی موشک بالستیک دوربرد خود را همراه با تهدید آمریکا به جنگ اتمی آزمایش کرد

هدف اعلام شده کره شمالی در ادامه برنامه اتمی و موشکی و نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت وادار کردن آمریکا به "کنار گذاشتن خصومت" علیه آن کشور است. در همانحال، نظام حکومتی کره شمالی، که یکی از بسته‌ترین نظام‌های سیاسی جهانی محسوب می‌شود، بر اساس اولویت سیاسی و اقتصادی برای نیروهای مسلح شکل گرفته است. به همین دلیل نیز برخی ناظران معتقدند که خصومت علیه آمریکا برای ادامه سیاست کنونی کره شمالی و حفظ موقعیت برتر نظامیان ضرورت دارد.

در جریان جنگ کره (ژوئن ١٩٥٠ تا ژوئیه ١٩٥٣) ایالات متحده در راس یک ائتلاف بین‌المللی در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ با کره شمالی شد در حالیکه کره شمالی از حمایت و کمک نظامی روسیه و چین برخوردار بود. درگیری نظامی در این جنگ با امضای توافقنامه "ترک مخاصمه" پایان یافت اما هنوز آمریکا و کره جنوبی معاهده صلح با کره شمالی امضا نکرده‌اند و بین دو طرف رسما وضعیت جنگ برجاست. ایالات متحده به منظور دفاع از کره جنوبی در برابر حمله احتمالی کره شمالی، حضور گسترده نظامی خود در آن کشور را حفظ کرده است.

کره شمالی این وضعیت را برای خود خطرناک دانسته و خواستار امضای معاهده صلح، شناسایی کامل این کشور از سوی آمریکا و تعهد ایالات متحده و کره جنوبی به خودداری از اقدام نظامی علیه آن کشور شده است. کره شمالی همچنین انتظار دارد از کمک‌های بشردوستانه کره جنوبی و آمریکا به خصوص در زمینه مواد غذایی و سوخت برخوردار شود. در سال‌های اخیر، آمریکا کمک‌های خود به کره را به دلیل ادامه برنامه های هسته ای و موشکی کمابیش قطع کرده و در توجیه تصمیم گفته‌ است که این احتمال وجود دارد که کمک خارجی از جمله کمک‌های بشردوستانه به جای مردم کره شمالی، در اختیار نظامیان قرار گیرد.

موضوعات مرتبط