'مامور سابق کاگ‌ب' حضور در جلسه با پسر ترامپ را تایید کرد

دونالد ترامپ جونیور حق نشر عکس EPA
Image caption آقای ترامپ برای توضیح درباره جلسه‌اش به سنا دعوت شده است

فردی که رسانه‌های آمریکایی او را مامور سابق کا‌گ‌ب، دستگاه اطلاعاتی شوروی سابق، معرفی کرده‌اند، تایید کرده است که در جلسه سال گذشته پسر دونالد ترامپ با یک وکیل روس حضور داشته است.

به دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس جمهور آمریکا، وعده داده شده بود که ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل روس، در این جلسه به او اطلاعاتی خواهد داد که می‌توان در کارزار انتخاباتی علیه هیلاری کلینتون به کار برد.

دونالد ترامپ جونیور مجموعه ایمیل‌ها برای تنظیم قرار جلسه را منتشر کرده و ملاقات با ناتالیا وسلنیتسکایا را تایید کرده است، اما امروز گزارش شد که یک مامور اطلاعاتی سابق هم در این جلسه بوده است.

همزمان مایکل کاپوتو، از مشاوران ارشد پیشین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ به تلویزیون سی ان ان گفته است در طول کار خود با این کارزار و تا روزی که همکاری با این کارزار را قطع کرده یک بار هم کسی نام روسیه و نقش آن را در انتخابات به میان نیاورده است.

آقای کاپوتو روز جمعه در جلسه غیر علنی کمیته تحقیقاتی کنگره به پرسش‌های اعضای کمیته پاسخ داد و پس از آن در گفتگو با خبرنگاران گفت در طول عمر حرفه‌ایش با این حجم از اطلاعات وارده درباره حزب مخالف (دموکرات) روبرو نشده است.

آقای کاپوتو افزود تا زمانی که او در کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بوده هیچ کس مسئول تعیین صحت و سقم اطلاعات وارده درباره حزب مخالف به کارزار نبوده است.

آقای کاپوتو در عین حال تاکید کرد کسانی که درحال تحقیق درباره نقش روسیه هستند باید هم کارزار دموکرات و جمهوری خواه را در کنار هم مورد تحقیق قرار دهند.

او گفت که در جلسه ملاقات پسر رییس جمهوری آمریکا با وکیل روس حاضر نبوده و از ان اطلاعی نداشته است.

وکیل آقای کاپوتو گفته است کمیته تحقیقاتی کنگره درباره تبانی احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا اسناد و مدارک مفصلی را از موکلش درخواست کرده است.

رینات اخمتشین، حضورش در جلسه با پسر آقای ترامپ را تایید کرده است.

او به آسوشیتدپرس گفته است دونالد ترامپ پسر پس از شنیدن اطلاعاتی درباره احتمال "سرازیر شدن پول‌های غیرقانونی" به حساب حزب دموکرات آمریکا، پرسیده که آیا خانم وکیل روس مدارکی در این باره دارد و هنگامی که جواب شنیده، باید در این باره بیشتر تحقیق شود، دلسرد شده و "نمی‌توانسته برای پایان جلسه صبر کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption وسلنیتسکایا حضور همراهی افراد دیگری در ملاقات با دونالد ترامپ را تایید کرده اما از آنان نام نبرده است

رینات اخمتشین پس از فروپاشی شوروی سابق به آمریکا مهاجرت کرد و در این کشور لابی‌گری می‌کند.

او تایید کرده که در یک واحد نظامی ضداطلاعات خدمت می‌کرده، اما گفته که هیچ وقت دوره رسمی برای جاسوسی نگذارنده است.

آقای اخمتشین در سال ۲۰۱۵ از طرف یک شرکت معدن متهم شد که ترتیب هک اطلاعات این شرکت را داده بوده تا این اطلاعات را در اختیار یک سرمایه‌دار عمده روس بگذارد.

او اتهام را رد کرد و بعدتر هم این اتهام‌ پس گرفته شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته است که دولت روسیه هیچ اطلاعاتی درباره آقای اخمتشین ندارد.

رینات اخمتشین به آسوشیتدپرس گفته است که فکر نمی‌کرده جلسه با اعضای ستاد دونالد ترامپ به یک مساله بزرگ تبدیل شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ تصمیم پسرش در ملاقات با وکیل روسی را اقدامی طبیعی در مبارزات سیاسی توصیف کرده است

دونالد ترامپ جونیور هم پیش از این جلسه‌اش با وکیل روس را کم اهمیت دانسته است. پسر آقای ترامپ برای توضیح درباره این جلسه به سنا دعوت شده است.

جارد کوشنر و پل مانافورت، دو تن از مدیران ستاد انتخابات دونالد ترامپ هم در آن جلسه حاضر بودند.