سازمان ملل متحد و کمیته نوبل از وضعیت همسر ناراضی چینی اظهار نگرانی کردند

لیو شیا حق نشر عکس AFP
Image caption لیو شیابو (چپ) و همسرش لیو شیا

سازمان ملل متحد و کمیته نروژی نوبل از چین خواسته‌اند تا لیو شیا همسر لیو شیابو فعال مدنی سرشناس چین را که دیروز درگذشت آزاد کند.

خانم لیو شیا از سال ۲۰۱۰ بدون هیچ اتهامی در حبس خانگی است و کمیته نوبل هم "نگرانی عمیق" خود را از وضعیت او اعلام کرده است.

بریت ریس اندرسون رییس کمیته نوبل گفته است کنسولگری چین در اسلو به او برای شرکت در مراسم درگذشت آقای لیو ویزا نداده است.

او به بی‌بی‌سی‌ گفت که ‌خواسته با سفر به چین به خانواده آقای لیو که چنین "مصیبتی" برایشان پیش آمده ادای احترام کند اما دولت چین با رد درخواست ویزای او، فرصت ابراز حسن نیت را از دست داده است.

دیروز اعلام شد لیو شیابو فعال صلح طلب و برنده جایزه صلح نوبل به علت سرطان کبد در گذشته است.

حق نشر عکس EPA

کمیته نوبل همچنین دولت چین را در مرگ آقای لیو "مسئول" دانسته چرا که با وجود درخواست‌های متعدد کشورهای غربی، اجازه نداد او برای درمان به خارج چین سفر کند. دولت چین این انتقادها را وارد ندانسته است.

پس از درگذشت آقای لیو، اکنون نگرانی‌ها متوجه همسر شاعرش شده که گفته می‌شود به دلیل سالها حبس خانگی و زیر نظر بودن دائم، دچار افسردگی شده و وضعیت روحی مناسبی ندارد. کمیته نروژی نوبل در بیانیه خود از وضعیت خانم اظهار نگرانی کرد و از دولت چین خواست هر چه سریعتر محدودیت‌های او را لغو کند و اگر او می‌خواهد چین را ترک کند مانعش نشود.

خانم ریس اندرسون به بی‌بی‌سی گفت خانم شیا قربانی شرایط شوهرش شده است:

"او در حبس خانگی است و سالها است که مجبور شده در انزوا زندگی کند. او مثل شوهرش فعال سیاسی نبوده است."

حق نشر عکس EPA
Image caption ادای احترام به لیو شیابو در هنگ‌کنگ

آلمان، بریتانیا، آمریکا و تایوان همگی از دولت خواسته‌اند که اگر خانم شیا قصد خروج از چین را داشت این امکان برایش فراهم شود.

سازمان ملل متحد هم از این درخواست حمایت کرده و زید رعد حسین کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل از چین خواسته تا آزادی سفر او را تضمین کند.

عفو بین‌الملل هم جمع آوری امضا برای توماری برای آزادی خانم شیا را شروع کرده و از دولت چین خواسته به "مجازات بی‌رحمانه" او پایان دهد.

حق نشر عکس EPA

لیو شیابو که ۶۱ سال داشت استاد دانشگاهی بود که به فعالیت حقوق بشری و مدنی روی آورده بود و بارها زندان رفته بود. او یکی از کسانی بود که در ناآرامی‌های چین در ۱۹۸۹، در مذاکره با دولت چین امکان خروج دانشجویان را از میدان تیان‌آن‌من فراهم کرد و به این ترتیب جان صدها نفر را نجات داد.

آقای شیابو در سال ۲۰۰۹ پس از آنکه اساس‌نامه‌ای را برای دموکراسی چند حزبی در چین نوشت به اتهام براندازی و خرابکاری به یازده سال زندان محکوم شد.

آقای لیو همواره بر بی‌گناهی خودش تاکید داشت اما می‌گفت از کسانی که سالها او را به زندان انداختند گله‌ای ندارد.

گفته شده از دوستان و نزدیکان آقای لیو خواسته شده مراسم سوگواری برپا نکنند.

رسانه‌های دولتی چین آقای لیو را "فریب‌خورده غرب" می‌دانند.