ترامپ امکان 'عفو' دستیاران و اعضای خانواده خود را بررسی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده که دونالد ترامپ در صدد عفو افراد مرتبط با ماجرای ارتباط مبارزات انتخاباتی او با روسیه است

برخی منابع خبری آمریکا گفته‌اند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در نظر دارد افراد مرتبط با ماجرای ارتباط مبارزات انتخاباتی خود با روسیه را مشمول عفو قرار دهد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشته است که آقای ترامپ از مشاوران خود خواسته تا اختیارات قانونی رئیس جمهوری برای عفو افراد مرتبط با ماجرای ارتباط با روسیه از جمله دستیاران، اعضای خانواده و حتی شخص او را بررسی کنند. این روزنامه می‌افزاید که بعضی منابع نزدیک به رئیس جمهوری گفته‌اند که مشاوران حقوقی رئیس جمهوری راسا موضوع عفو را مورد بررسی قرار داده‌اند.

حق رئیس جمهوری آمریکا برای اعطای عفو به محکومان یا مرتکبان جرایم، با محدودیت‌هایی، در قانون اساسی این کشور و تفاسیر قضایی آن به رسمیت شناخته شده است. در صورت درست بودن گزارش واشنگتن پست، هدف مشاوران حقوقی آقای ترامپ مشخص کردن این موضوع است که در صورت صدور فرمان عفو رئیس جمهوری، پیگیری و تحقیقات در مورد ماجرای ارتباط با روسیه توسط رابرت مولر، مامور ویژه تحقیق هم متوقف خواهد شد یا نه و چه چالش‌های حقوقی در این زمینه ممکن است بروز کند.

در صورتیکه تحقیقات جاری پیرامون ارتباط ستاد انتخاباتی آقای ترامپ مشخص کند که افرادی مرتکب اقدامات خلاف قانون شده‌اند، در هر موقعیتی که باشند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

واشنگتن پست همچنین به نقل از منابعی که از آنها نام نبرده نوشته است که مشاوران حقوقی آقای ترامپ تلاش می‌کنند تا با یافتن ایرادات قانونی، "مانع از ادامه کار" آقای مولر شوند. آنان از جمله موضوع تضاد منافع وی را مورد توجه قرار داده‌اند.

+ نزدیکان دونالد ترامپ در مورد 'ارتباط با روسیه' در برابر کنگره شهادت می‌دهند

+ ترامپ و پوتین دیدار فاش نشده دیگری در اجلاس گروه ۲۰ داشتند

+ در ملاقات پسر ترامپ و حقوقدان روسی 'مامور اطلاعاتی شوروی سابق' حضور داشت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption احتمال تلاش نزدیکان رئیس جمهوری برای بی اعتبار کردن تحقیقات رابرت مولر نیز مطرح شده است

در واکنش به انتشار این گزارش، سناتور مارک وارنر، رهبر جناح حزب دموکرات در سنای آمریکا، نگرانی خود را از احتمال صدور فرمان عفو رئیس جمهوری ابراز داشته است. اقای وارنر در بیانیه‌ای نوشته است که اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ "تهاجمی علیه دموکراسی ما بوده" و افزوده است که کمیته‌های اطلاعاتی و قضایی سنا و بازپرس ویژه مولر در حال حاضر در این باره تحقیق می‌کنند که "آیا بین روسیه و افراد مرتبط با ستاد انتخاباتی آقای ترامپ هماهنگی‌هایی صورت گرفته بود یا نه."

سناتور وارنر، که نایب رئیس کمیته اطلاعات مجلس سناست، در ادامه گفته است که "این احتمال که رئیس جمهوری ممکن است موضوع عفو افراد را در این مراحل اولیه تحقیق مد نظر قرار داده باشد بسیار نگران کننده است زیرا عفو افرادی که ممکن است در این زمینه مسئول بوده باشند عبور از خط و مرزهای اساسی ماست."

هنوز دفتر رئیس جمهوری آمریکا در مورد گزارش واشنگتن پست اظهار نظری نکرده اما دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک در روز چهارشنبه منتشر شد هشدار داد که در تحقیقات آقای مولر، بخشی از فعالیت‌های مالی اعضای خانواده او باید از بررسی مصون بماند.

همزمان، برخی منابع خبری آمریکا نوشته‌اند که مارک کورالو، سخنگوی گروه مشاوران حقوقی دونالد ترامپ در مورد ماجرای ارتباط با روسیه، از سمت خود کناره‌گیری کرده است. وی معمولا بیانیه‌های مارک کاسوویتس، مشاور حقوقی شخصی آقای ترامپ در مورد ماجرای ارتباط با روسیه را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌داد.

براساس این گزارش، آقای کورالو گفته است که دیگر به پول دریافتی از این محل نیازی ندارد و افزوده که کارکنان کاخ سفید و مشاوران حقوقی آقای ترامپ "دائما درگیر جنگ و جدل بین خود هستند."

رسانه‌ها و منابع اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ در آمریکا، ولادیمیر پوتین دستور داد تا نهادهای دولتی روسیه به منظور جلوگیری از انتخاب هیلاری کلینتون، که موضعی خصمانه‌تر نسبت به روسیه داشت، در این انتخابات مداخله کنند. دولت روسیه این اتهام را به شدت تکذیب کرده است.

در همانحال، گزارش‌هایی از تماس و ارتباط برخی از اعضای ستاد انتخاباتی و اعضای خانواده دونالد ترامپ با افراد و اشخاص روسی و مرتبط با روسیه منتشر شده است.

در حال حاضر، کنگره، پلیس فدرال و وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقاتی را در این زمینه دنبال می‌کنند.