جف سشنز با سفیر روسیه 'درباره انتخابات و ترامپ حرف زده بود'

آقای سشنز با وجود ابراز پشیمانی دونالد ترامپ از انتصاب او گفته بنا به استعفا ندارد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای سشنز با وجود ابراز پشیمانی دونالد ترامپ از انتصاب او گفته بنا به استعفا ندارد

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش کرده جف سشنز، دادستان کل آمریکا، سال گذشته و در جریان کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری، با سفیر روسیه در واشنگتن درباره دونالد ترامپ و نامزدی او برای ریاست جمهوری صحبت کرده است؛ ادعایی که آقای سشنز بارها آن را تکذیب کرده و در برابر نمایندگان کنگره گفته بود که هیچ صحبتی درباره انتخابات "نه با سفیر روسیه و نه با هیچ شخصیت خارجی" نداشته است.

این روزنامه آمریکایی عصر جمعه (۲۱ ژوئیه - ۳۰ تیر) در گزارشی اختصاصی نوشت که این اطلاعات جدید را از طریق یک مقام فعلی دولت و یک مقام سابق دولت آقای ترامپ به دست آورده است.

به گزارش واشگتن‌پست، این دو مقام هم اطلاعات درباره محتوای سخنان آقای سشنز و سفیر روسیه را بر اساس مدارکی که نهادهای اطلاعاتی آمریکا از طریق رخنه به مکالمات سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن استخراج کرده‌اند، به دست آورده‌اند.

جف سشنز که پیش از دادستانی کل کشور، به عنوان سناتور در کنگره آمریکا حضور داشت یکی از نخستین جمهوری‌خواهان سنا بود که به حمایت از نامزدی دونالد ترامپ برخاست و به عنوان یکی از چهره‌های اصلی ستاد انتخاباتی او فعالیت کرد.

انتشار این گزارش احتمالا فشارها بر آقای سشنز برای کناره‌گیری از مقامش را بیشتر می‌کند.

همزمان رسانه‌های آمریکا از احتمال احضار دوباره آقای سشنز به کنگره امریکا سخن به میان آورده‌اند؛ در این صورت، این سومین بارخواهد بود که جف سشنز در شش ماه گذشته برابر نمایندگان کنگره قسم خواهد خورد و باید به پرسش‌های آنها درباره مداخله روسیه در انتخابات هشتم نوامبر گذشته پاسخ دهد.

این در حالی است که آقای ترامپ هم چند روز پیش علنا از انتصاب آقای سشنز به سمت دادستان کل آمریکا، ابراز پشیمانی کرده بود.

آقای ترامپ به نیویورک تایمز گفته بود اگر از همان اول می‌دانست که جف سشنز خود را از تحقیقات مربوط به روسیه معاف می‌کند، هرگز او را بر نمی‌گزید.

با وجود این، آقای سشنز، دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد قصد کناره‌گیری از مقامش را ندارد و تا زمانی که "مناسب" باشد در سمت دادستانی کل باقی خواهد ماند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

رابطه حلقه یاران آقای ترامپ با مسکو و حتی دیدار فاش نشده خود او با ولادیمیر پوتین در جریان اجلاس گذشته جی 20 بحران‌های تمامی‌ناپذیری را برای کاخ‌سفید ایجاد کرده است

آقای سشنز بعد از آن که معلوم شد پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، مشغول تحقیق و تفحص درباره رابطه میان اعضای ستاد دونالد ترامپ با روسیه است، به آن علت که هم عضو ارشد ستاد آقای ترامپ بوده و هم دیدار جنجالی او با سفیر روسیه یکی از ابعاد بحران ترامپ-روسیه شده بود، خود را از قدرت مدیریتی و نظارتی‌اش بر این تحقیقات اف‌بی‌آی معاف کرد.

پلیس اف‌بی‌آی، اگر چه سازمانی مستقل در داخل وزارت دادگستری آمریکا است اما به لحاظ ساختاری، رئیس آن زیر نظر دادستان کل فعالیت می‌کند.

با وجود این که موضوع دیدار آقای سشنز با سفیر روسیه ماه‌هاست علنی شده اما او بارها گفته بود که هیچ گفتگویی میان او و آقای کیسلیاک درباره انتخابات صورت نگرفته است.

این در حالی است که اکنون بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، سفیر روسیه در گزارش کاری که با مسکو داشته اشاره کرده در گفتگویش با آقای سشنز درباره انتخابات و موضوعات مورد توجه مسکو صحبت کرده است.

همزمان، روز جمعه رسانه های آمریکایی گزارش کردند که دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد رئیس جمهوری و پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با کنگره آمریکا به توافق رسیده‌اند که استماع آنها به طور علنی برگزار نشود.

پیش‌تر اعلام شده بود که این دو هفته آینده در برابر سناتورهای کنگره حاضر و به پرسش‌ها درباره جلسه ژوئن سال گذشته میان آنها و ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل روس و رینات اخمتشین، لابی‌گر اهل روسیه که شهروند آمریکا هم شده، پاسخ می‌دهند.

بیشتر بخوانید