یوتیوب جست‌و‌جوگران ویدیوهای داعش را از خشونت دور می‌کند

حق نشر عکس YOUTUBE
Image caption یو تیوب ویدیوی های گزینشی ای را پیشنهاد می کند که تروریسم را محکوم می کنند

یوتیوب می گوید افرادی را که به دنبال "تبلیغات افراطی خشونت آمیز" در این شبکه هستند به دیدن فیلم هایی هدایت میکند که تروریسم را محکوم میکنند.

این شبکه گفته است به افرادی که مطالب مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی را می‌جویند فهرستی از فیلم‎هایی پیشنهاد می‌شود که "پرده از روی اسطوره های آن بر می‌دارند".

یوتیوب گفته است قصد دارد برای جلوگیری از افراط گرا شدن افراد کمک کند.

این شرکت به بی‌بی‌سی گفته است بارگذاری تبلیغات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خلاف مقررات این شبکه است.

یوتیوب در یک پست وبلاگی گفته ازایده های سازمانی به نام "روش هدایت" استفاده می کند تا مخاطبان گروه موسوم به دولت اسلامی را به دیدن فیلم‌هایی هدایت کند که تاکتیک‌های استخدامی این گروه را فاش می‌کند.

حق نشر عکس REDIRECT METHOD
Image caption فیلم خانمی سالخورده نشان می دهد که با دو جنگجوی داعش مخالفت می کند و به آنها می گوید "به راه خدا بازگردند"

این فهرست مطالب ویدئویی ادعاهای گروه موسوم به دولت اسلامی را در مورد روش حکومت کردن و نیروی نظامی قدرتمند و رویارویی با توطئه قدرت های جهانی برای محافظت از مسلمانان به چالش می‌کشد.

این فهرست شامل ویدیوهایی است که قبلا در یوتیوب بارگذاری شده و دیدگاه‌های مخالف دیدگاه‌های گروه موسوم به دولت اسلامی را انعکاس می‌دهند مثل:

  • سخنان افرادی که این گروه را ترک کرده اند، در باره زندگی در این گروه
  • فیلم خانمی رنجور و سالخورده که با دو جنگجوی داعش مخالفت و بحث می کند و به آنها می گوید "به راه خدا بازگردند"
  • سخنرانی‌های ائمه علیه خشونت و افراط گرایی
  • فیلم‌ها از مناطق تحت کنترل داعش که واقعیت زندگی در آن مناطق را نشان می دهند

سازمان روش هدایت درباره روش کار خود می گوید: "مطالبی که توسط دولت‌ها یا رسانه‌های خبری غربی ساخته شده اند ممکن است به دلیل نگاه سطحی و این تصور که هدف ضد اسلامی دارند رد شوند، در حالیکه فیلم‌های این فهرست نمی توانند توسط مخاطبان رد شوند."

حق نشر عکس YOUTUBE
Image caption فیلم یوتیوب صف طولانی مردم برای دریافت مواد غزایی در منطقه تحت کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی را نشان می دهد

یوتیوب به بی‌بی‌سی گفت ابتدا کاربرانی را که دنبال مطالب خاص به زبان انگلیسی هستند به دیدن فیلم های این فهرست هدایت می‌کند، اما بعدتر محتوای زبان‌های دیگر از جمله عربی را نیز مشمول این برنامه خواهد کرد.

الگوریتم‌ها برای تشخیص لزوم افزودن کلیدواژه‌ها به این برنامه کمک خواهند کرد و یوتیوب میزان علاقمندی کاربران به ویدیوهای پیشنهادی را تحت نظر خواهد داشت.

بر اساس این برنامه هر کسی که در یوتیوب به دنبال تبلیغاتی تروریستی است به سمت دیگری هدایت می‌شود، از جمله دانشگاهیان و روزنامه نگاران که بنابر کار خود بر بررسی چنین مواد نیاز دارند.

موضوعات مرتبط