اسرائیل در مسجدالاقصی دوربین‌های مدار بسته نصب کرد

نمایی از قبة‌الصخره

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نمایی از قبة‌الصخره بخشی از "حرم شریف". حرم شریف شامل قبة‌الصخره و مسجد القصی است

مقامات اسرائیل از نصب دوربین‌های مداربسته در ورودی مسجد‌الاقصی در بخش قدیمی بیت‌المقدس خبر داده‌اند. این اقدام در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین فلسطینیان و اسرائیل و شدت گرفتن اقدامات امنیتی در این محل صورت گرفته است.

به گفته خبرنگاران به نظر می‌رسد که با نصب این دوربین‌ها، احتمالا دستگاه‌های فلزیاب از محوطه مسجد‌الاقصی بردچیده می‌شود.

دو روز پیش فلسطینیان خواستار برداشتن فلزیاب‌هایی شده بودند که اسرائیل در پی کشته شدن دو سرباز خود در محوطه اطراف مسجد‌الاقصی نصب کرده بود.

نصب معبرهای فلزیاب امنیتی با خشم فلسطینیان روبرو شد که آن را تلاشی جدید برای در اختیار گرفتن حرم شریف که شامل مسجدالقصی و قبه‌الصخره است و منطقه باستانی شهر قدیم در بیت‌المقدس تفسیر کرده‌اند. این تنش‌ها چند کشته برجای گذاشته است.

هم‌زمان با بالاگرفتن این تنش‌ها، یک مقام نظامی ارشد اسرائیل گفته است که امکان برچیدن دروازه‌های امنیتی در اطراف حرم شریف وجود دارد.

منبع تصویر، Getty Images

یواف مردخای، از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل روز شنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) از اردن و سایر کشورهای عرب خواست برای جایگزینی تدابیر امنیتی در این منطقه، به تل‌آویو مشورت دهند.

آقای مردخای روز شنبه به بی‌بی‌سی گفت: "آنچه ما نیاز داریم یک راه حل امنیتی است و نه یک راه حل سیاسی یا مذهبی. اسرائیل آماده استقبال از این راه‌حل است، هر راه‌حلی چه الکترونیکی، چه سایبری و یا هرگونه استفاده از فناوری‌های مدرن در این باره."

دست کم ۴ فلسطینی در دو روز کشته و در جریان خشونت‌ها کشته شده‌اند.

روز جمعه نیز سه غیرنظامی اسرائیلی در نزدیکی رام‌الله در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.