دادگاه روزنامه‌نگاران جمهوریت در ترکیه آغاز شد

معترضان خارج از ساختمان دادگاه در استانبول

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

معترضان خارج از ساختمان دادگاه در استانبول

محاکمه ۱۷ نفر از روزنامه‌نگاران و کارکنان روزنامه "جمهوریت" نشریه اصلی مخالفان سکولار در ترکیه از امروز دوشنبه ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) در دادگاهی در استانبول شروع شده است.

اتهام این افراد همکاری با یک سازمان تروریستی عنوان شده است.

درصورتی که هر یک از این افراد مجرم شناخته شوند، دادگاه می‌تواند آنها را به حبس‌های طولانی مدت تا ۴۳ سال محکوم کند. براساس گزارش‌ها ۱۰ نفر از این متهمان در ۹ ماه گذشته در بازداشت بوده‌اند.

هنگام شروع جلسه دادگاه، تعداد زیادی از هواداران این افراد در خارج از ساختمان دادگاه جمع شدند و با در دست داشتن بادکنک‌هایی خواستار آزادی این متهمان شدند.

یکی از متهمان تورهان گونای ۷۱ ساله است که سردبیر بخش کتاب روزنامه جمهوریت است.

الیف، دختر وی، که اجازه داشته هرهفته یک ساعت با او ملاقات کند، می‌گوید که "فقط از طریق تلفن و آن هم از پشت یک دیوار شیشه‌ای با او ملاقات می‌کرده است."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

کمی بیش از یک هفته پیش (۱۵ ژوئیه)، مقامات دولتی مراسم سالگرد کودتای نافرجام این کشور را برگزار کردند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنانی در این مراسم، غرب را به ریاکاری متهم کرد.

رئیس جمهور ترکیه گفت که شماری از این کشورها به وابستگان و نزدیکان فتح الله گولن، شخصیت مذهبی در تبعید پناهندگی دادند. دولت ترکیه آقای گولن را متهم به هم‌دستی در کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته کرده است. اتهامی که از سوی آقای گولن تکذیب شده است.

پیش از نیمه شب ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ گروهی از نظامیان ترکیه با بستن پل‌های اصلی استانبول، تصرف شبکه‌های تلویزیونی و محاصره بزرگ‌ترین فرودگاه کشور سعی کردند کنترل کشور را در دست بگیرند. هدف آنها سرنگون کردن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بود اما تلاش آنها با شکست مواجه شد.

در تحولات پس از این کودتای نافرجام که به اعلام وضعیت فوق‌العاده نیز منجر شد، دهها هزار نفر به اتهام ارتباط با گروه‌های مرتبط با این تلاش نافرجام از کار اخراج و یا بازداشت شدند.

گروه‌های حامی آزادی رسانه‌ها می‌گویند که در این تحولات رسانه‌ها در ترکیه آماج شدیدترین محدودیت‌ها قرار گرفته و حدود ۱۵۰رسانه در کشور تعطیل شده‌اند.

منبع تصویر، AFP

اکنون ترکیه به عنوان کشوری که داررای بالاترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی است رده‌بندی شده است. به گفته سازمان‌های رزونامه‌نگاری بیش از ۱۵۰ روزنامه‌نگار در زندان هستند که بیشتر آنها با اتهامات تروریستی روبرو هستند.

اما دولت این آمارها را قبول ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در اویل ماه جاری میلادی به بی‌بی‌سی گفت که فقط دو روزنامه‌نگار در زندان هستند. او گفت: "بقیه یا تروریست هستند و یا سلاح حمل می‌کنند و یا از دستگاه‌های خودپرداز، پول دزدیده‌اند."

جان دوندار، سردبیر سابق جمهوریت، در پرونده‌ای که دادگاهش امروز در استانبول برگرار شده است، متهم ردیف اول است.

او سال گذشته و در یک پرونده دیگر به اتهام جاسوسی سه ماه بازداشت شد که سپس با وثیقه آزاد شد. آقای دوندار در حال حاضر در آلمان در تبعید زندگی می‌کند.

او در گفتگویی با بی‌بی‌سی گقت که نمی‌داند این افرادی که آقای اردوغان از آنها سخن می گوید چه کسانی هستند. اما او نیز تعداد رزنامه‌نگاران دربند را بیش از ۱۵۰ نفر می‌داند.