سنا طرح لغو و جایگزینی اوباماکر را یک گام دیگر پیش برد

US Senator John McCain (R-AZ), who had been recuperating in Arizona after being diagnosed with brain cancer, acknowledging applause as he arrives on the floor of the U.S. Senate after returning to Washington for a vote on healthcare reform in Washington, US 25 July 2017

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعضای سنا پس از بازگشت سناتور مکین برای او کف می زنند

مجلس سنای آمریکا به شروع بحث درباره لایحه مراقبت های بهداشتی جدید جمهوری خواهان به منظور لغو قانون بزرگی که در دوره باراک اوباما، رئیس جمهور قبلی آمریکا، تصویب شده بود گام برداشته است.

چندین عضو جمهوری خواه سنا که قبلا با جنبه هایی از این طرح مخالفت کرده بودند در لحظات آخر با تجدید نظر به نفع بحث درباره آن رای دادند.

این رای که موفقیتی قابل توجه برای جمهوری خواهان تلقی می شود با ۵۱ رای در مقابل ۵۰ رای تصویب شد. سنا ۱۰۰ کرسی دارد اما رای برنده را مایک پنس، معاون رئیس جمهور، انداخت که براساس مقررات می تواند در مواردی که طرح ها ۵۰-۵۰ گره می خورد رای دهد.

تلاش های قبلی برای لغو و جایگزینی قانون موسوم به "اوباماکر" که بیمه درمانی را برای همگان اجباری می کرد در هفته های اخیر به دلیل اختلاف میان جمهوری خواهان پیش نرفته بود اما در نهایت با فشار رهبران حزب از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهور یک گام به واقعیت نزدیک تر شد.

لغو و جایگزینی این قانون یکی از شعارهای مهم انتخاباتی آقای ترامپ بود.

او پیش از این رای گیری به سناتورهای جمهوری خواه در مورد پیامدهای عدم تصویب طرح تازه برای جایگزینی اوباماکر هشدار داده بود.

جان مکین سناتور اهل آریزونا که اخیرا پس از تشخیص سرطان مغز در خانه مشغول استراحت بوده برای دادن رای مثبت به این طرح روز سه شنبه به واشنگتن سفر کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مجموعا فقط دو جمهوری خواه به طرح رای منفی دادند. کلیه ۴۸ سناتور حزب دمکرات هم به آن "نه" گفتند.

دمکرات ها خواهان اصلاح و بهبود اوباماکر هستند و به شدت با لغو یا جایگزینی آن مخالفند.

هرچند اوباماکر در زمان تصویب و در سال های نخست در میان اکثریت آمریکایی ها محبوبیت نداشت اما نظرسنجی ها نشان می دهد که اکنون اکثریت مردم با لغو آن مخالفند.

دونالد ترامپ بعد از این رای گیری در توییتی از سناتور مکین به خاطر انداختن "رای حیاتی" در حمایت از طرح تشکر کرد.

او نوشت: "به همه جمهوری خواهان تبریک می گویم. ما اکنون می توانیم به همه آمریکایی ها مراقبت های عالی بهداشتی عرضه کنیم."

جمهوری خواهان اوباماکر را دخالت دولت در بخش خصوصی می دانند و با طرح های جدید قصد دارند به شدت از بودجه بخش بهداشتی بکاهند.

انتظار می رود مصوبه نهایی برای لغو یا جایگزینی اوباماکر ظرف چند هفته آینده به رای گذاشته شود. آینده چنین مصوبه ای معلوم نیست.

طرحی مشابه چند هفته پیش در مجلس نمایندگان که آن هم در کنترل جمهوری خواهان است علیرغم مخالفت کامل دمکرات ها تصویب شده بود.

بیشتر بخوانید: