پلیس ترکیه در تعقیب تی‌شرت‌های 'قهرمان'

ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مقام‌های ترکیه بر این باورند که افرادی که چنین تی‌شرت‌هایی می‌پوشند از کودتای سال پیش حمایت می‌کنند

نیروهای امنیتی ترکیه در جست‌و‌جوی تی‌شرت‌هایی هستند که به جنبش فتح‌الله گولن نسبت داده شده‌اند. ترکیه این جنبش را غیر قانونی می‌داند و به دست داشتن در کودتای نافرجام سال گذشته متهم می‌کند.

سی‌ان‌ان ترک می‌گوید پلیس ترکیه در ده روز گذشته نزدیک به سی نفر را به خاطر پوشیدن این تی‌شرت‌ها که رویش کلمه "قهرمان" ( HERO) نقش بسته، بازداشت کرده است.

این شبکه تلویزیونی می‌گوید بازداشت‌ها در این ارتباط همچنان ادامه دارد. سی‌ان‌ان ترک گفته است شماری از بازداشت‌شدگان در صدد شرکت در امتحانات دانشگاه و شماری هم در پردیس‌های دانشگاهی بودند که بازداشت شدند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گوکان گوچلو، که متهم به شرکت در کودتای نافرجام سال پیش شده، در جلسه دادگاهش با چنین تی‌شرتی شرکت کرد

به نظر می‌رسد بازداشت‌ها پس از آن آغاز شد که گوکان گوچلو، یک سرباز پیشین ارتش که متهم به شرکت در کودتای نافرجام سال پیش شده، در جلسه دادگاهش با تی‌شرتی شرکت کرد که روی آن کلمه "قهرمان" دیده می‌شد.

دولت ترکیه آقای گولن را که در آمریکا است، متهم کرده در این کودتا دست داشته است، اتهامی که آقای گولن آن را رد می‌کند.

جنبش مرتبط با آقای گولن در ترکیه یک سازمان تروریستی قلمداد می‌شود و پوشیدن تی‌شرت‌هایی که رویش قهرمان نوشته شده به معنای حمایت از گولن و کودتا قلمداد می‌شود.

روزنامه صباح که هوادار دولت است نوشته که کلمه قهرمان به زبان ترکی می‌تواند مخفف عبارت "باشد که روحانی محبوب برکت دهد" که روحانی مورد نظر می‌تواند فتح‌الله گولن باشد. این روزنامه نوشته که هواداران گولن در ارتباطات خود معمولا از نمادها استفاده می‌کند.

روزنامه جمهوریت که مخالف دولت است نوشته که این تی‌شرت‌ها تا پیش از این جنجال به قیمت ۱۵ لیر (۴ دلار آمریکا) به فروش می‌رفتند اما اکنون دیگر در بازار وجود ندارند.