نتانیاهو خواستار تعطیلی دفتر الجزیره شد

فلسطینیان مسلمان در اعتراض به تدابیر جدید امنیتی در اطراف مسجدالاقصی و حریم شریف، در بیرون دروازه‌های الکترونیکی نماز می‌خوانند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

فلسطینیان مسلمان در اعتراض به تدابیر جدید امنیتی در اطراف مسجدالاقصی و حریم شریف، در بیرون دروازه‌های الکترونیکی نماز می‌خوانند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با متهم کردن شبکه خبری الجزیره به ترویج خشونت و اغتشاش در بیت المقدس، خواستار تعطیلی دفتر این رسانه در اسرائیل شده است.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه (۴ مرداد) در اظهارنظری که بروی شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد شبکه قطری الجزیره را متهم کرد در قضیه نصب دورازه‌های امنیتی الکترونیکی در مبادی ورودی به حریم شریف "حساسیت‌زایی" کرده و از همین رو، نخست وزیر اسرائیل در پی آن خواهد بود که از مجاری قانونی زمینه اخراج الجزیره از اسرائیل را مهیا کند.

جنجال بر سر نصب دروازه‌های امنیتی و بازرسی الکترونیکی در جوار حریم شریف و در نزدیکی مسجدالاقصی با خشم گسترده فلسطینیان روبرو شده که می‌گویند این اقدام اسرائیل می‌تواند مقدمه‌ای برای محدود کردن تردد مسلمانان به این مکان مذهبی تلقی شود؛ جایی که در باور یهودیان هم جایگاه مقدسی دارد.

با افزایش تنش میان فلسطینیان و پلیس اسرائیل، تل‌آویو اعلام کرده دروازه‌های الکترونیکی فلزیاب را از اطراف حرم شریف جمع‌آوری می‌کند و به جای آن تدابیر امنیتی نامحسوس در این منطقه را تشدید خواهد کرد.

با وجود این، روز گذشته، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان با رد این اقدام اسرائیل گفت او همچنان روابط میان این تشکیلات و تل‌آویو را تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد گذاشت.

همزمان هر دو سو از سوی مجامع جهانی تحت فشار قرار گرفته‌اند که با خویشتن‌داری از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بسیاری از فلسطینی‌ها در اعتراض به نصب این دروازه‌های الکترونیکی تظاهرات کردند

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به خاورمیانه، از فلسطینیان و دولت اسرائیل خواسته برای جلوگیری از گسترش ناآرامی‌ها به بیرون از بیت المقدس و پیش از فرا رسیدن مراسم نماز جمعه این هفته، برای کاهش تنش‌ها همکاری کنند.

نیکلای ملادنف هر دو طرف را به یافتن راه حلی فوری برای بحران جاری بر سر حرم الشریف (حاوی مسجد الاقصی یا قبه الصخره) ترغیب کرده است.

اسراییل که پس از کشته شدن دو مامور پلیس در حوالی مسجد الاقصی تدابیر امنیتی در محدوده شهر قدیم بیت المقدس را افزایش داده، می‌گوید با هدف جلوگیری از قاچاق اسلحه و یا بردن سلاح به داخل محوطه این اماکن مذهبی این ابزار بازرسی را نصب کرده است اما کنون بنا دارد از روش‌های کمتر محسوس استفاده کند.

تنش‌ها بعد از آن بالا گرفت که دو پلیس اسرائیلی روز ۱۴ ژوئیه کشته شدند و اسرائیل در واکنش در آنجا دستگاه های امنیتی برای ردیابی فلز نصب کرد.

این اقدام با اعتراض فلسطینی ها روبرو شد.

روز جمعه، ۲۱ ژوییه، همزمان با تظاهرات هزاران نفر در بیت‌المقدس شرقی و کرانه اشغالی باختری، سه فلسطینی در درگیری با نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شدند.

ساعاتی بعد یک فلسطینی در کرانه غربی وارد خانه‌ای در یک شهرک یهودی نشین شد و سه غیرنظامی اسرائیلی را کشت و یک نفر دیگر را زخمی کرد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اردن رسما عهده‌دار امور مسجدالاقصی و حریم شریف است