فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائیلی در بیت‌المقدس درگیر شدند

حرم شریف

منبع تصویر، AFP

پس از برداشته شدن وسایل امنیتی از حرم شریف (کوه معبد) و حضور دوباره فلسطینی‌ها در این مکان مقدس، بین ماموران اسرائیلی و فلسطینی‌ها در بیت المقدس درگیری‌هایی رخ داده است.

بنا به گزارش‌ها هم داخل محوطه حرم شریف و هم بیرون آن درگیری‌هایی پیش آمده است.

خبرگزاری فرانسه از قول هلال احمر فلسطین نوشته است که ۵۶ فلسطینی در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

امروز با برچیدن دوربین‌های مداربسته و گیت‌های فلزیاب، فلسطینی‌ها به تحریم حرم شریف پایان دادند و هزاران نفر از آنان برای نماز به آنجا رفتند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید درگیری‌های بیرون حرم شریف پس از آن آغاز شد که عده‌ای مامور پلیس اسرائیلی شروع به راه رفتن میان جمعیت فلسطینی کردند و فلسطینی‌ها به سوی ماموران بطری‌های پلاستیکی پرت کردند. ماموران اسرائیلی هم در مقابل از نارنجک‌های دودزا استفاده کردند.

اسرائیل می‌گوید درگیری‌های داخل محوطه حرم شریف با پرتاب سنگ از طرف بعضی نمازگزاران آغاز شد.

نیروهای امنیتی اسرائیل پس از کشته شدن دو مامور پلیس اسرائیلی در بیت المقدس، حرم شریف را دو روز بستند و پس از نصب دوربین‌های مداربسته و گیت‌های فلزیاب آن را بازگشودند.

اما این تدابیر امنیتی با اعتراض فلسطینی‌ها روبرو شد و آنها رفتن به حریم شریف را تحریم کردند.

درخواست ملک عبدالله از نتانیاهو

در تحولی دیگر، ملک عبدالله، شاه اردن، در بیانیه‌ای خطاب به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خواهان رسیدگی به کشته شدن دو شهروند اردن شده است.

آقای عبدالله خواسته است که مامور اسرائیلی سفارت اسرائیل در امان را، که دو اردنی را به ضرب گلوله کشت، محاکمه کنند.

او گفت استقبال آقای نتانیاهو از این مامور امنیتی در بازگشت به اسرائیل و در آغوش کشیدن او مثل یک قهرمان، حرکتی "تحریک‌آمیز" بوده است.