در آستانه انتخابات، دولت ونزوئلا تظاهرات را ممنوع کرد

توضیح ویدئو،

اعتراض‌ها از ماه آوریل در ونزوئلا در گرفته است و دست‌کم یک‌‌صد نفر در جریان آن کشته شده‌اند.

در آستانه انتخابات مناقشه‌برانگیز ونزوئلا در روز یک‌شنبه آینده، دولت این کشور هر تظاهرات و اعتراضی را 'که بر انتخابات تاثیر بگذارد یا آن را به هم بزند'، ممنوع کرده است. مخالفان دولت گفته‌اند روز جمعه یک تظاهرات بزرگ برگزار می‌کنند.

نستور رورول، وزیر کشور، اعلام کرده است کسانی که این ممنوعیت را رعایت نکنند، امکان دارد به ۵ تا ۱۰ سال حبس محکوم شوند.

از ماه آوریل، در درگیری‌های مرتبط با تظاهرات جاری در ونزوئلا دست‌کم یک‌صد نفر کشته شده‌اند.

مخالفان دولت، این برخوردها را در مسیر حاکمیت استبداد می‌دانند.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، گفته است که مخالفانش باید "از راه فتنه دست بکشند" و افزوده که حاضر است "در ساعات آینده، گفت‌وگوی میزگردی، با مخالفان را آغاز کند.

در حال حاضر مخالفان دو روز اعتصاب عمومی اعلام کرده‌اند. روز پنج‌شنبه یک شهروند ونزوئلایی در ایالت شمالی کارابوبو کشته شد.

مخالفان هم‌چنین گفته‌اند که روز جمعه یک تظاهرات بزرگ برگزار می‌کنند.

این وضع ممنوعیت جابه‌جایی از روز جمعه تا سه‌شنبه جریان دارد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مخالفان دو روز اعتصاب عمومی اعلام کرده‌اند و روز جمعه هم می‌خواهند به یک تظاهرات عمومی بروند.

نستور رورول، وزیر کشور، در تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام کرد: "مراسم و تظاهرات، تجمع مردم و هر اقدام مشابه دیگری که می‌تواند روند عادی انتخابات یا به هم بزند یا بر آن تاثیر بگذارد، در سرتاسر کشور ممنوع است."

او گفته است که در جریان انتخابات، تمهیدات امنیتی شدید در خیابان‌ها برقرار است.

مخالفان دولت به توییتر روی آوردند تا از مردم بخواهند که با شرکت در تظاهرات روز جمعه جلوی این ممنوعیت بایستند. آنها این تظاهرات را "گرفتن ونزوئلا" توصیف می‌کنند.

هدف از این اعتراض‌ها، فشارآوردن بر نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلاست به منظور جلوگیری از برگزاری انتخابات "مجمع ملی" برای بازنویسی قانون اساسی این کشور.

____________________________________________________________________

اطلاعاتی درباره بحران سیاسی ونزوئلا

  • تقریبا ۱۰۰ نفر در زد و خوردهای ناشی از اختلافات سیاسی در ونزوئلا کشته شده‌اند.
  • بحران عمیق اقتصادی با سقوط قیمت نفت وخیم‌تر شده. نفت، ۹۵ درصد درآمدهای صادراتی ونزوئلا و محل تامین هزینه برنامه‌های اجتماعی دولت را تشکیل می‌دهد. نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور وئزوئلا دریافته که از شمار حامیانش کاسته شده است.
  • اقلام اولیه مورد نیاز مردم مانند کالاهای پزشکی و غذا هنوز هم تامین می‌شود.
  • مخالفان آقای مادورو او را به سوء‌مدیریت اقتصادی و آسیب زدن به نهادهای دموکراتیک متهم می‌کنند.

____________________________________________________________________

آقای مادورو قصد دارد انتخاباتی برگزار کند و با تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی، دست به تغییراتی در قانون اساسی ونزوئلا بزند. مخالفان او تلاش دارند از برگزاری این انتخابات جلوگیری کنند.

مجلس موسسان که قرار است برای ۵۴۵ عضو آن روز یک‌شنبه رای‌گیری شود، رقیب مجلس ملی می‌شود که در حال حاضر اکثریت آن دست مخالفان رئیس‌جمهوری است.

مخالفان دولت می‌گویند آقای مادورو قصد دارد از مجلس موسسان برای تثبیت قدرت خود بهره‌برداری کند اما رئیس‌جمهوری تاکید می‌کند که این مجلس، امکان گفت‌وگو میان طرفین دعوا در کشور را افزایش می‌دهد.

در آستانه تظاهرات روز جمعه و انتخابات روز یک‌شنبه، آمریکا به خانواده دیپلمات‌هایش در ونزوئلا دستور داده است این کشور را ترک کنند و به کارمندان دولت آمریکا هم اجازه داده است اگر خواستند داوطلبانه آن کشور را ترک کنند.