فلسطینی‌ها دوباره وارد 'حرم شریف' شدند

توضیح ویدئو،

ببینید: فلسطینی‌ها دوباره وارد 'حریم شریف' شدند

بعد از آن‌که اسرائیل وسایل امنیتی را جمع کرد، مسلمانان فلسطینی دوباره وارد 'حرم شریف' شدند. آنها با جمع‌شدن تجهیزات امنیتی جدید اسرائیل، شادی و پای‌کوبی کردند. در درگیری‌ها بر سر این تغییرات، هفت نفر کشته شدند.

بعد از ظهر پنج‌شنبه و در آستانه برگزاری نمازجمعه، سیل نمازگزاران روانه این محوطه شده‌اند.

نیروهای امنیتی اسرائیل پس از کشته‌شدن دو مامور پلیس اسرائیلی در بیت‌المقدس، حرم شریف را دو روز بستند و پس از نصب دوربین‌های مداربسته و دروازه‌های فلزیاب آن را باز گشودند.

اما این تدابیر امنیتی با اعتراض فلسطینی‌ها روبه‌رو شد و آنها رفتن به حریم شریف را تحریم کردند.

فلسطینی‌ها به اهداف پشت این تمهیدات امنیتی اسرائیلی‌ها بدبین بودند و آن را تلاشی برای مسلط شدن بر این محوطه مقدس تلقی کردند.

در درگیری‌ها بر سر این تغییرات، چهار فلسطینی کشته شدند و هم‌چنین یک فلسطینی هم به سه نفر از اسرائیلی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی در خانه‌شان با چاقو حمله کرد و گفت آنها را به انتقام اقدامات اسرائیلی‌ها در حرم شریف کشته است.

منبع تصویر،

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته بود تا وقتی این تمهیدات جدید امنیتی از طرف اسرائیلی‌ها کاملا لغو نشود، دولت خودگردان فلسطین همه قراردادهایش با اسرائیل از جمله درباره همکاری‌های امنیتی را معلق می‌کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در دو هفته اخیر تلاش‌های دیپلماتیک زیادی برای حل این بحران در جریان بود؛ به‌خصوص از طرف آمریکا که هم‌پیمان و حامی اسرائیل است، و اردن، که رسما متولی حرم شریف است و جمعیت بزرگی از پناهندگان فلسطینی را در خود جا داده است.

هلال احمر فلسطین می‌گوید با ادامه درگیری‌ها در شهر، دست‌کم ۱۳۰ فلسطینی در درگیری با پلیس اسرائیل زخمی شدند و یک مامور اسرائیلی هم مجروح شد.

بنا به گزارش‌ها هم داخل محوطه حرم شریف و هم بیرون آن درگیری‌هایی پیش آمده که در آن پلیس اسرائیل گاز اشک‌آور و نارنجک نوری زده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید درگیری‌های بیرون حرم شریف پس از آن آغاز شد که عده‌ای مامور پلیس اسرائیلی شروع به راه رفتن میان جمعیت فلسطینی کردند و فلسطینی‌ها به سوی ماموران بطری‌های پلاستیکی پرت کردند. ماموران اسرائیلی هم در مقابل از نارنجک‌های دودزا استفاده کردند.

دولت اسرائیل هنوز درباره برچیدن کامل تجهیزات امنیتی از حریم شریف حرفی نزده است.

این یک عقب‌نشینی برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است و موضع او را در مقابل اعضای راست‌گراتر کابینه ائتلافی‌اش ضعیف می‌کند.

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل، که رقیب عمده‌ای برای آقای نتانیاهو است و حزبش جزو ائتلاف حاکم در دولت است، از این تصمیم انتقاد کرده است.

او به رادیو ارتش اسرائیل گفت که "اسرائیل در این بحران، ضعیف در آمد".

توضیح ویدئو،

ببینید: با کناررفتن تجهیزات امنیتی اسرائیلی‌ها از 'حرم شریف'، فلسطینی‌ها شادی و ‏پای‌کوبی می‌کنند.

مساله شرق بیت‌المقدس، که اسرائیل آن را در جریان جنگ‌های سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و از دید جامعه بین‌المللی از سرزمین‌های اشغالی است و نه در مرز اسرائیل، یکی از عمده‌ترین نقاط اختلاف بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست.

اسرائیل مدعی تسلط بر کل بیت‌المقدس است و آن را پایتخت خود می‌خواند اما جامعه بین‌المللی این ادعا را به رسمیت نمی‌شناسد.

فلسطینی‌ها هم بیت‌المقدس شرقی را پایتخت دولت آینده خود می‌شمرند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نخست‌وزیر اسرائیل، شبکه تلویزیونی الجزیره را به تحریک ناآرامی‌ها در بیت‌المقدس متهم کرده است و گفته اقدامات قانونی لازم را انجام می‌دهد تا این رسانه را از اسرائیل بیرون کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

این میله‌های فلزیاب، یکی از مواردی بوده است که فلسطینی‌ها به گذاشتن آنها در محوطه حریم شریف معترض بودند.