گلناره کریموا، دختر رئیس‌جمهوری سابق ازبکستان 'در بازداشت خانگی است'

گلناره کریموا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گلناره کریموا زمانی سفیر ازبکستان در اسپانیا بود

مقام‌های ازبکستان سکوت خود در باره محکومیت گلناره کریموا، دختر رئیسجمهوری پیشین ازبکستان را شکستهاند.

دادستانی کل ازبکستان با انتشار بیانیه‌ای گفت خانم کریموا به فساد، پولشویی و پنهان نگه داشتن ارز خارجی متهم شده است.

طبق گزارش‌ها، خانم کریموا بر اساس حکم "محدودیت آزادی" که توسط مراجع قضایی صادر شده است، به مدت پنج سال در خانه خود تحت نظر قرار دارد.

مقام‌های ازبکستان گفته‌اند آزادی‌های خانم کریموا محدود شده‌اند. رسانه‌ها این محدودیت را به حبس خانگی تعبیر کرده‌اند.

او زمانی سفیر کشورش در اسپانیا بود. خانم کریموا تاجری قدرتمند، ستاره موسیقی پاپ با لقب گوگوشه و دارای برند جواهرات بوده است.

دادستانی کل ازبکستان با اشاره به دو پرونده مربوط به فساد علیه خانم کریموا گفته است ابعاد فساد، دارایی‌هایی با ارزش حدود یک میلیار دلار در ۱۲ کشوراز جمله روسیه را شامل می‌شود.

در بیانیه دادستانی کل ازبکستان آمده است دختر بزرگ اسلام کریموف، رئیس‌جمهوری پیشین ازبکستان حدود دو سال قبل در رابطه با پرونده نخست فساد، مجرم شناخته شد و برای او حکم محدودیت آزادی برای ۵ سال به اجرا گذاشته شد.

منبع تصویر، TASS

به گفته دادستانی تحقیق در مورد پرونده دوم ادامه دارد.

خانم کریموای ۴۵ ساله متهم به فروش دارایی های دولت از جمله فرکانس‌های رادیو برای کسب درآمد شخصی، پولشویی، باج گیری و فرار از پرداخت مالیات شده است.

همچنین گزارش شده است که در آمریکا، هلند، سوئد و سوئیس تحقیقات در باره پرداخت رشوه برای وارد شدن به بازار خدمات مخابراتی ازبکستان آغاز شده است.

بر اساس این گزارش‌ها چند شرکت خارجی برای به دست آوردن مجوز ارائه خدمات مخابراتی به یکی از نزدیکان اسلام کریموف، رئیس جمهوری پیشین ازبکستان رشوه پرداخت کرده‌اند.

روابط گلناره کریموا که زمانی احتمال می رفت جانشین پدر شود در سال ۲۰۱۴ با خانواده‌اش سرد شد. او در مراسم خاکسپاری پدرش در سپتامبر سال گذشته به دلایل نامعلوم حضور نداشت.

پس از دست دادن حمایت خانواده، شرکت‌ها و سازمان‌های خیریه مرتبط با او بسته شدند.