ژنرال‌های بازنشسته آمریکا با اخراج تراجنسیتی‌ها از ارتش مخالفت کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان اخراج تراجنسیتی‌ها ترامپ را به تلاش برای جلب رضایت حامیان محافظه‌کار او متهم کرده‌اند

شماری از نظامیان عالیرتبه بازنشسته در آمریکا مخالفت خود را با تصمیم دونالد ترامپ در جلوگیری از خدمت افراد تراجنسیتی در ارتش این کشور ابراز کرده‌اند.

پنجاه و شش تن از امرا و سایر افسران عالیرتبه بازنشسته ارتش آمریکا در نامه‌ای سرگشاده گفته اند که تصمیم رئیس جمهوری در مورد تراجنسیتی‌ها فعالیت ارتش را مختل می‌کند و باعث کاهش توانمندی آن می‌شود. متن نامه را موسسه پالم سنتر، که یک مرکز پژوهش در زمینه سیاستگذاری است، منتشر کرده است.

از جمله امضاکنندگان این نامه می‌توان به ژنرال بازنشسته جان آلن، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان، و ژنرال بازنشسته آنتونیو تاگوبا اشاره کرد که مسئول رسیدگی به پرونده بدرفتاری با زندانیان زندان ابوغریب عراق بود

+ ترامپ: تراجنسیتی‌ها نمی‌توانند به استخدام ارتش درآیند

+ سیاست ارتش درقبال تراجنسیتی‌ها فعلا تغییر نمی‌کند

هفته گذشته آقای ترامپ در توئیتر خود اعلام کرد که ممنوعیت خدمت اشخاص تراجنسیتی را که در سال ۲۰۱۶ لغو شده بود بار دیگر احیا می‌کند و دلیل آن را صرفه‌جویی در هزینه‌های درمانی نیروهای مسلح عنوان کرد. مخالفان این تصمیم و نهادهای مدافع حقوق جنسی انگیزه آقای ترامپ را خرسند کردن تشکل‌های محافظه‌کار دانسته و آن را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

این تصمیم هنوز به اجرا گذاشته نشده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصمیم ترامپ با اعتراض‌های گسترده در آمریکا مواجه شده است

گفته می‌شود چند هزار تن از نفرات نیروهای مسلح آمریکا تراجنسیتی هستند و نامه نظامیان بازنشسته هشدار داده است که جلوگیری از ادامه خدمت این گروه از افراد نه تنها واحدها را با کمبود پرسنل مواجه و از استعداد و توانایی‌های اخراج شدگان محروم می‌کند، بلکه باعث می شود که تراجنسیتی‌هایی که مایل به ادامه خدمت هستند ناگزیر شوند خصوصیات جنسیتی خود را کتمان کنند و برای حفظ شغل، به دورویی متوسل شوند.

آنان افزوده‌اند که زیان ناشی از تصمیم آقای ترامپ حتی بیش از روش "نپرس، نگو" است که در سال ۱۹۹۴ و دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در واحدهای نظامی به اجرا گذاشته شد. آن سیاست منع خدمت همجنسگرایان در ارتش را لغو می‌کرد اما از آنان می‌خواست گرایش جنسی خود را مخفی نگه دارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گروهبان سام هانت، از نفرات واحد گارد ملی ایالت نوادا و نخستین نظامی که رسما تراجنسیتی بودن خود را اعلام کرد. مخالفان تصمیم ترامپ اخراج تراجنسیتی‌ها را باعث تضعیف واحدهای نظامی دانسته‌اند

در نامه نظامیان بازنشسته آمده است که "آمریکاییان تراجنسیتی میهن‌پرستی که در ارتش خدمت می‌کنند یا مایل به خدمت در ارتش هستند نباید اخراج شوند، از مراقبت‌های درمانی لازم محروم بمانند یا ناگزیر باشند صداقت را زیر پا بگذارند و هویت واقعی خود را کتمان کنند." آنان افزوده‌اند که دستور جدید رئیس جمهوری همچنین دیگر نفرات واحدهای نظامی را وادار می‌کند یا اطلاعات خصوصی همرزمان خود را گزارش دهند یا از دستور مافوق در مورد ممنوعیت خدمت تراجنسیتی‌ها سرپیچی کنند.

در خبری دیگر در این زمینه، روز گذشته دریاسالار پلل زوکونفت، فرمانده گارد ساحلی آمریکا از نفرات تراجنسیتی واحد تحت فرمان خود حمایت کرد. وی گفت که سیزده عضو این واحد اعلام کرده‌اند که تراجنسیتی هستند و خطاب به آنان گفت: "ما در آموزش شما سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و شما در خدمت به گارد ساحلی؛ من مایل به نادیده گرفتن اعتقاد به توانایی شما نیستم."

گارد ساحلی تحت نظر وزارت امنیت داخلی قرار دارد و مشخص نیست که در صورت اجرایی شدن منع خدمت تراجنسیتی‌ها در ارتش، وضعیت این واحد چه خواهد بود.