اقدام حقوقی تراجنسیتی‌های ارتش آمریکا علیه ترامپ

تراجنسیتی‌ها در ارتش حق نشر عکس AFP

پنج کارمند تراجنسیتی ارتش آمریکا دست به یک اقدام حقوقی زده‌اند تا از ممنوعیت دوباره استخدام در ارتش و برای کسانی که تغییر جنسیت داده‌اند، جلوگیری شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا (۲۶ ژوئیه - چهارم مرداد) در توییتی تاکید کرده بود که پس از مشورت با خبرگان امور نظامی دریافته که استخدام تراجنسیتی‌ها برای ارتش "مختل‌کننده و با هزینه‌های هنگفت پزشکی" همراه است.

شاکیان می‌گویند هزاران نفر از افسران تراجنسیتی که پیشتر و پس از دستور لغو ممنوعیت استخدام کسانی که جنسیت خود را تغییر دادند، هویت جنسی خود را آشکار کرده‌اند، اکنون و با این سخنان آقای ترامپ با آینده‌ای نامشخص مواجه هستند.

در همین رابطه تعدادی از افسران ارتش، نیروی هوایی و گارد ساحلی در واکنش به این اقدام آقای ترامپ، شکایتی حقوقی را مطرح کرده‌اند.

با این حال، هنوز روشن نیست که این اقدام آقای ترامپ چه پیامدی برای هزاران دگرباشی که هم اکنون در استخدام نیروهای نظامی این کشورند، خواهد داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ در دوران انتخابات از جامعه دگرخواهان‌جنسی حمایت کرده بود اما اکنون تصمیم او که منطبق بر اصول کلاسیک جمهوری‌خواهان است، کاملا در تضاد با آن اظهارات ارزیابی شده است

دادخواست شاکیان در دادگاه فدرال واشنگتن ثبت شده است و جیمز ماتیس، وزیر دفاع، به عنوان خوانده (مدعی علیه) معرفی شده است.

شائن مینتر، از گروه حمایت کننده مرکز ملی حقوق لزبین، می‌گوید که کارمندان تراجنسیتی با مشکل از دست دادن فرصت‌های حرفه‌ای، معیشت و مزایای بازنشستگی رو‌به‌رو هستند.

آقای مینتر گفت که برخی از این افراد از ۲۰ سال پیش در ارتش حضور دارند و در عراق و افغانستان جنگیده‌اند.

او افزود: "بدرفتاری رئیس جمهوری با این سربازان متعهد منجر به تضعیف نیروهای مسلح آمریکا خواهد شد."

یک شرکت مستقل به نام "رند" می‌گوید که حدود ۴۰۰۰ کارمند فعال در ارتش آمریکا تراجنسیتی هستند. این در حالی است که شماری از فعالان مدنی این رقم را بیش از ۱۰هزار تخمین می‌کنند.

براساس اظهارات شرکت رند، ورود افراد تراجنسیتی در ارتش منجر به افزایش ۰.۱۳ درصد (۸.۴ میلیون دلار) هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.