واکنش‌ها به نزاع خونین سفیدبرترپنداران و مخالفان نژادپرستی در آمریکا

شهردار شارلوتزویل حتی پیش از آغاز درگیری هم تظاهرات راست گرایان، نئونازی‌ها و سفیدپوست‌پرستان را محکوم کرده بود
توضیح تصویر،

شهردار شارلوتزویل حتی پیش از آغاز درگیری هم تظاهرات راست گرایان، نئونازی‌ها و سفیدپوست‌پرستان را محکوم کرده بود

مقام‌های ویرجینیا کشته شدن یک نفر در جریان درگیری میان راست‌گرایان‌افراطی و مخالفان آنها در شهر شارلوتزویل را تایید کرده‌اند. یک خودرو معترضان را زیر گرفت و در درگیری‌های مختلف بیش از ۳۰ نفر زخمی شده‌اند.

تری مک‌اولیف، فرماندار ویرجینیا عصر شنبه (۱۲ اوت) به طور زنده برابر دوربین‌های خبر ظاهر شد و در نخستین واکنش به درگیری‌های خونین شهر شارلوتزویل گفت: "تنها پیام من خطاب به برترپنداران نژادسفید این است که به خانه تان بروید. نه اینجا و نه در جای دیگری از آمریکا جایی برای شما وجود ندارد."

آقای مک‌اولیف، دموکرات، در حالی که با لحنی تند علیه راست‌گرایان افراطی سخن می‌گفت خبر داد که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، تلفنی درباره وقایع امروز سخن گفته و دو بار در این گفتگو تاکید کرده "باید برای بازگرداندن وحدت به جامعه آمریکا جنبشی شکل گیرد."

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای اورژانس را در حال مداوای کسانی نشان می‌دهد که بر اثر برخورد با این ماشین زخمی شده‌اند.

آن طور که از تصاویر ضبط شده و اظهارات شاهدان بر می‌آید یک خودرو طوسی رنگ در خیابانی که در دو طرف آن مخالفان تظاهرات راست‌گرایان مشغول به اعتراض بودند با سرعت حرکت می کند و پس از آن که در انتهای خیابان با خودروی دیگری برخورد می کند با سرعت دنده عقب گرفته و در حالی که جلوی خودرو در تصاویر آسیب دیده به نظر می‌رسد، به حرکت معکوس خود ادامه می‌دهد.

مقام‌های ویرجینیا می‌گویند راننده این خودرو بازداشت شده است و در جریان این واقعه یک نفر کشته و ۱۹ نفر مجروح شده‌اند.

گزارش شده یک زن ۳۲ ساله قربانی این سانحه بوده است.

پلیس ساعتی بعد هویت راننده این خودرو را جیمز الکس فیلد جونیور، ۲۰ ساله، مرد، سفیدپوست و اهل ایالت اوهایو اعلام کرد. هنوز معلوم نیست که آیا او برای حضور در تجمع حامیان برتری نژادی سفیدها از اوهایو به ویرجینیا آمده بوده است و چرا با خودرو به میان مخالفان نژادپرستی رانده.

همزمان پلیس شارلوتزویل می‌گوید از سه نفری که در ارتباط با درگیری ها امروز بازداشت کرده دو نفر از آنها شهروندان خارج از این ایالت ویرجینیا بوده‌اند.

آن طور که خبرگزاری سی‌ان‌ان می‌گوید دو کشته شده دیگر امروز در جریان سقوط یک هلی‌کوپتر در حومه شهر شارلوتزویل جان داده‌اند؛ مقام‌های ویرجینیا درباره جزئیات سانحه این سقوط هلی‌کوپتر هنوز چیزی نگفته‌اند اما آن طور که در آخرین توییت آقای ترامپ اشاره شده، دو کشته شده دیگر امروز از افسران پلیس ویرجینیا بوده‌اند.

آقای ترامپ شامگاه شنبه در توییتر به اعضای خانواده و بازماندگان افسران پلیسی که در روز شنبه در ویرجینیا کشته شدند تسلیت گفت.

توضیح تصویر،

آقای ترامپ به کشته شدن ماموران پلیس واکنش نشان داده هر چند به کشته شدن زنی که در جریان زیرگرفتن خودرو جان داده اشاره نکرده است

همزمان پلیس می‌گوید در جریان زد و خوردهایی که در دیگر نقاط تظاهرات امروز روی داده دست کم ۱۵ نفر مجروح شده‌اند.

فرماندار ویرجینیا اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده و نیروهای ضدشورش در خیابان‌های شارلوتزویل حضور گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.

یک شاهد عینی گفته که بدن یک دختر بعد از زیرگرفته شدن به وسیله ماشین "پاره پاره شده است".

در واکنش به این درگیری‌ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حساب توییتر خود خشونت را محکوم کرده و خواستار "اتحاد" آمریکایی‌ها شده است.

او نوشته: "در آمریکا جایی برای این نوع خشونت‌ نیست".

توضیح تصویر،

این خودرویی است که تظاهرات‌کنندگان را زیر گرفت. در جلوی شیشه آن یک بطری آب دیده می‌شود که احتمالا متعلق به یکی از قربانیان است

توضیح تصویر،

این لحظه برخورد خودرو با معترضان مخالف نژادپرستی است

توضیح تصویر،

نیروهای اورژانس را در حال مداوای کسانی که زیرگرفته شده اند

با وجود این بسیاری از نام نبردن مستقیم آقای ترامپ از گروه‌های راست افراطی چون نئونازی‌ها، کوکلاکس‌کلان‌ها و ملی‌گرایان افراطی و محکوم نکردن مستقیم آنها از سوی رئیس جمهور آمریکا، گله کرده‌اند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا با خطاب مستقیم به گروه‌های راست سفیدبرترپندار آمریکا گفته: "برای ملت آمریکا بسیار مهم است که رئیس جمهور وقایع ویرجینیا را با اشاره مستقیم به گروه‌های سفیدبرترپندار محکوم کند."

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها در کنگره امریکا در توییتی نوشته: "دونالد ترامپ بعد از من تکرار کن: سفیدبرترپنداری دهن کجی و بی‌حرمتی نسبت به ارزش‌های آمریکا است."

بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در توییتر نوشته: "اگر چه باید از حق آزادی بیان افراد دفاع کرد اما خشونت، نفرت پراکنی و سفیدبرترپنداری محکوم باید شود."

برنی سندرز، سناتور مستقل کنگره آمریکا هم سفیدبرترپنداری را محکوم کرده و تظاهرات‌ملی‌گرایان در ویرجینیا را "تهوع‌آور" و "غیرقابل قوبل در آمریکا" دانسته است.

سناتور تد کروز که رقیب جدی دونالد ترامپ برای نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات سال گذشته بود از دادستان کل آمریکا خواسته آنچه روز شنبه در شرلوتزویل روی داده را تحت عنوان "تروریسم داخلی" مد نظر قرار دهد.

جف سشنز، دادستان کل آمریکا دستور داده است پلیس فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) تحقیقات فدرالی در این زمینه ترتیب دهد.

این تحقیقات قرار است با هدف رسیدگی به جرایم نقض حقوق مدنی هدایت شود که تروریسم داخلی هم در زیرشاخه آن قرار می‌گیرد.

توضیح تصویر،

راست‌گرایان افراطی جمعه شب با مشعل‌های روشن که نمادی از کوکلاکس‌کلان‌هاست در خیابان‌های شارلوتزویل رژه رفتند

درگیری های امروز ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) در شرایطی رخ داد که در آستانه تظاهرات بزرگ راست‌گرایان افراطی در شهر شارلوتزویل، در این شهر وضعیت اضطراری اعلام شده بود.

صدها نفر از فعالان راست‌گرای آمریکا برای شرکت در این تظاهرات به محل اعلام شده برای برگزاری آن رفته‌اند.

همزمان، مخالفان نژادپرستی هم برای اعتراض به این تظاهرات و برگزاری تجمع‌های موازی علیه آن خود را به شارلوتزویل رسانده اند.

با اعلام وضعیت اضطراری مقام‌های شارلوتزویل می‌توانند برای کنترل تظاهرات نیروهای اضافی درخواست کنند.

برای کنترل وضعیت، پلیس ضدشورش در شهر شارلوتزویل به کار گرفته شده و با هر دو گروه راست‌گرایان افراطی و کسانی که در مخالفت با نژادپرستی تجمع کرده اند، درگیر شده است.

توضیح تصویر،

در این تصویر راست‌گرایان افراطی با سپر برابر مخالفان قرار گرفته‌اند و روی پلاکاردی نوشته‌اند: "رسانه‌های یهودی رو به افولند"

توضیح تصویر،

عده ای از راست‌گرایان با اسلحه و لباس نظامی به تظاهرات رفته‌اند

توضیح تصویر،

پلیس می گوید حال پنج نفر از مجروحان وخیم است

راستگرایان افراطی در شارلوتزویل، به برداشته شدن مجسمه ژنرال رابرت لی معترض هستند.

آنها شب جمعه هم در حالی که مشعل‌هایی به دست داشتند تظاهرات کردند. این افراد شعارهایی با مضمون برتری نژاد سفید سر دادند و تعدادی از آنها هم به نمایش دادن "سلام نازی" پرداختند.

رابرت لی، در جنگ داخلی آمریکا در قرن نوزدهم فرمانده اصلی نیروهای جنوب بود. نیروهای جنوب طرفدار حفظ برده‌داری بودند.

------------------------------------------

امیر پیام

بی‌بی‌سی واشنگتن

برای بسیاری از کسانی که اوضاع آمریکا را در خارج از این کشور و یا در شهرهای بزرگ سواحل شرقی و غربی آمریکا دنبال می‌کنند درگیری‌های امروز در شارلوتزویل "حیرت‌آور" و احتمالا پدیده‌ای متاخر است که بخش مهمی از آن ماحصل فضای دو قطبی انتخابات سال گذشته و پیروزی دونالد ترامپ است.

پنج سال پیش، چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی باراک اوباما برای بار دوم انجامید، تلاش کردم تا با اعضای یک گروه راست‌افراطی آنارشیست در ویرجینیا گفتگو کنم.

برای کسب موافقت آنها شش ماه مکاتبه بسیار محرمانه‌ای داشتیم و بالاخره روز گفتگو را تعیین کردیم. باید از واشنگتن حدود ۲ ساعت رانندگی می‌کردیم تا به شهر ریچموند، مرکز ایالت ویرجینیا، برسیم.

هنوز آدرس محل مصاحبه را نداشتیم. به ما گفته شده بود وقتی به ویرجینیا رسیدیم، از طریق جی‌میل پیغامی بفرستیم. بعد از آن یک شماره تلفن گرفتیم که باید به آن تکست می‌زدیم و دست آخر آدرسی برایمان ارسال شد که متعلق به یک فروشگاه کاشی و سرامیک و سنگ مرمر بود.

ظهر یکشنبه بود و فروشگاه تعطیل، اما وقتی با مارکوس، فیلم‌بردار، به پشت در آن رسیدیم، از داخل دو نفر به استقبال‌مان آمدند. آنها عضو گروهی بودند به نام "اَتَک د سیستم" (به حکومت حمله کن).

می‌گفتند در انتخابات هرگز شرکت نخواهند کرد چرا که به عقیده آنها "رژیم باید از بنیان" نابود شود.

در آن سال‌ها، اگر چه خطر رشد راست افراطی‌ملی‌گرا، گاه بی گاه جدی می‌شد اما طیف گسترده و متنوع حامیان چنین عقایدی خیلی شهامت حضور اجتماعی علنی را نداشتند به طوری که در همان سال همایش بزرگ کوکلاکس‌کلان‌ها که قرار بود در میدان نبرد تاریخی گیتزبرگ پنسیلوانیا برگزار شود تا پیش از لغو کامل، فقط پنج شرکت کننده داشت.

در رسانه‌های جریان اصلی هم خیلی از آنها صحبت نمی‌شد اما این به معنای ضعیف بودن آنها نبود.

بنابر گزارش نهاد محاسب دولت آمریکا (جی‌ای‌او) از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا ابتدای سال ۲۰۱۷ (راست‌افراطی که شامل طیف گسترده‎ای از گروه‌ها است) مسئول ۷۳ درصد از حملات تروریستی مرگبار در خاک آمریکا بوده است؛ لازم به تصریح نیست که در اکثر موارد مسلمانان، سیاهپوستان و اقلیت‌های نژادی هدف این حملات بوده‌اند.

اکنون به نظر می‌رسد پیامدهای رکود اقتصادی پس از حدود ۱۰ سال و هر چه بیشتر شدن شکاف دو قطبی در جامعه آمریکا طی دو سال اخیر، به آتش زیر خاکستر ایدئولوژی برتری نژادی سفیدپوستان، ملی‌گرایان افراطی و آنارشیست‌ها مجال عرض اندام داده است.

----------------------------------------------

توضیح تصویر،

شارلوتزویل شهری دانشجویی در ایالت ویرجینیا است که در انتخابات گذشته بیش از ۸۰ درصد به هیلاری کلینتون رای داد

درگیری‌های امروز در شارلوتزویل خیلی زود به صدر اخبار جهان راه یافته است و دوربین‌ها با تاریک شدن هوا در شارلوتزویل در خیابان‌های این شهر دانشجویی ایالت ویرجینیا مستقر شده‌اند چرا که گفته می‌شود با فرا رسیدن شب احتمال شکل‌گیری درگیری‌های جدید وجود دارد.

مخالفان و موافقان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در بخش های مختلف خبری برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند و تلاش می‌کنند با تفسیر اظهارات محکومیت آقای ترامپ از کلمات آن رمزگشایی کنند.

در حالی که منتقدان اغلب دموکرات آقای ترامپ می‌گویند سخنان او در محکومیت درگیری های شارلوتزویل "به اندازه کافی روشن و مستقیم" نبوده و او باید آشکارا "نئونازی‌ها و نژادپرستان خواستار برتری سفیدپوستان" را هدف می‌گرفته، حامیان آقای ترامپ می‌گویند اظهار بیزاری او از "خشونت، تنفر و تعصب" و تاکید بر حق آزادی و امنیت برای همه مردم آمریکا فارغ از "رنگ پوست، مذهب و عقایدشان" کافی بوده است.