انتقاد ترکیه به حمایت آمریکا از کردهای سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت ترکیه از سیاست واشنگتن در مسلح کردن و حمایت از کردهای سوریه در جنگ علیه داعش ناراضی است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در دیدار با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفت کشورش از حمایت آمریکا از کردهای سوریه "ناراحت" است.

آقای ماتیس، که برای دیداری یک روزه در آنکارا است، ساعاتی پیش، در کاخ ریاست جمهوری ترکیه با آقای اردوغان گفتگو کرد.

آنکارا از سیاست واشنگتن در مسلح کردن و حمایت از کردهای سوریه در جنگ علیه داعش ناراضی است و مقام های ترکیه، تاکنون به دفعات بر نارضایتی خود از این سیاست تاکید کرده‌اند.

ترکیه "یگان های مدافع خلق"، گروه کُرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را، مرتبط با "حزب کارگران کردستان" می داند که از نظر آنکارا، یک گروه تروریستی تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

گزارش شده در دیدار امروز چهارشنبه ۲۳ اوت (اول شهریور) وزیر دفاع آمریکا با رجب طیب اردوغان، هاکان فیدان رئیس سازمان جاسوسی ترکیه نیز حضور داشته است.

آقای ماتیس، همچنین پیش از دیدار با آقای اردوغان، با نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه نیز مذاکره کرده بود.

جیمز ماتیس، پیش از سفر به ترکیه، به بغداد پایتخت عراق هم رفته بود تا در مورد پیشرفت‌های به دست آمده در مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) گفتگو کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا رفراندوم کردستان عراق، ایران و ترکیه را به هم نزدیک می کند؟

آقای ماتیس در سفر اخیر از اعضای ائتلاف ضد داعش خواسته است تا برای متوقف نشدن شتاب عملیات علیه داعش، از پرداختن به سایر موضوعات اختلاف برانگیز سیاسی خودداری کنند.

در هفته های اخیر، موضوع همه پرسی کردستان عراق از جمله مواردی بوده که باعث بروز اختلاف در میان نیروهای مختلف درگیر با داعش شده است.

مقام‌های دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق اعلام کرده‌اند که حدود یک ماه دیگر همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنند، اما شماری از کشورها از جمله ترکیه، عراق، ایران و آمریکا خواهان توقف این طرح شده‌اند.