مجلس موسسان ونزوئلا به محاکمه مخالفان دولت رای داد

حق نشر عکس EPA
Image caption مجلس موسسان ونزوئلا فرمان محاکمه مخالفان رئیس جمهوری را تصویب کرد

مجلس موسسان ونزوئلا در نظر دارد مخالفان رئیس جمهوری را محاکمه و مجازات کند.

مجلس موسسان به منظور تدوین قانون اساسی جدید و به خواست نیکلاس مادورو تشکیل شده و اختیارات پارلمان را که مخالفان اکثریت بزرگ کرسی‌های آن را در دست داشته‌اند نیز به خود اختصاص داده است هر چند با توجه به خودداری رئیس جمهوری از امضای مصوبات پارلمان از زمان آغاز به کار دوره جدید، نمایندگان آن به استثنای انتقاد از دولت، تاثیر چندانی در اداره امور این کشور نداشتند.

به گزارش رسانه‌های طرفدار دولت، مجلس موسسان با تصویب "فرمانی تاریخی" اعلام کردکه "کسانی که در اقدامات نامشروع علیه منافع مردم ونزوئلا دست داشته‌اند محاکمه و مجازات خواهند شد." هنوز مجلس موسسان اسامی کسانی را که قرار است محاکمه شوند منتشر نکرده است. پیشتر، دولت ونزوئلا دستور بازداشت و محاکمه لوتیزا ارتگا، دادستان کل را که به انتقاد از رئیس جمهوری پرداخته بود، صادر کرده بود. خانم ارتگا پیش از آنکه دستگیر شود همراه همسرش به کشور کلمبیا پناهنده شد.

انتخابات مجلس موسسان روز ۳۰ ژوئیه سال جاری برگزار شد در حالیکه تظاهرات گسترده ضد دولتی با خواست کناره‌گیری رئیس جمهوری برای چندین هفته ادامه داشت و احزاب و گروه‌های مخالف این انتخابات را تحریم کردند. در پی شمارش آرا، دولت ونزوئلا گفت که بیش از ۴۰ درصد از واجدان شرایط رای در این انتخابات شرکت کردند هرچند مخالفان رقم واقعی را کمی بیش از ۱۰ درصد و منابع دیکر آن را حدود ۲۱ درصد تخمین زدند.

در حالیکه اقدامات احزاب مخالف برای برکناری رئیس جمهوری به دلیل مخالفت دیوان عالی ونزوئلا، که قضات آن از طرفداران حزب آقای مادورو هستند، به نتیجه نرسیده بود، مخالفان گفتند که هدف از تشکیل مجلس موسسان تغییر قانون اساسی به نحوی است که مجاری قانونی مخالفت موثر با رئیس جمهوری مسدود شود.

+ ونزوئلا می‌گوید تحریم‌های آمریکا به توقف صادرات نفت به این کشور می‌انجامد

+ ترامپ ونزوئلا را هم به اقدام نظامی تهدید کرد

+ نمایندگان مجلس موسسان ونزوئلا ساختمان پارلمان را 'اشغال کردند'

حق نشر عکس AFP
Image caption مادورو در مجلس موسسان - به گفته مخالفان، فرمان جدید مجلس موسسان با هدف تضمین انتخاب مجدد مادورو یا فرد مورد نظر او تصویب شده است

دوره ریاست جمهوری نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۹ به پایان می رسد و با توجه به مخالفت گسترده با زمامداری او، بعید به نظر می‌رسید که او یا طرفدارانش بتوانند در انتخابات آزاد پیروز شوند. به گفته مخالفان، تغییر قانون اساسی و موضوع محاکمه مخالفان این نظر آنان را تایید می‌کند که آقای مادورو در نظر دارد همچنان قدرت را حفظ کند یا فقط به طرفداران و افراد مورد تایید خود امکان آن را بدهد به عنوان نامزد در انتخابات بعدی شرکت کنند. مخالفان آقای مادورو مقامات دولتی را به بی‌کفایتی و فساد متهم کرده و گفته‌اند که آنان بیم دارند در صورت تغییر حکومت، تحت پیگرد قرار گیرند و مجازات شوند.

آقای مادورو در سال ۲۰۱۳ و در زمان بیماری هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق، مدتی کفیل ریاست جمهوری بود و سپس در انتخاباتی در همانسال به ریاست جمهوری رسید. هوگو چاوز به عنوان رهبر حزب نهضت جمهوری پنجم که بعدا به حزب متحد سوسیالیست ونزوئلا تغییر نام داد از سال ۱۹۹۹ تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهوری ونزوئلا بود. تا انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵، ائتلاف دولتی به رهبری حزب سوسیالیست اکثریت پارلمانی را هم در دست داشت اما در این انتخابات متحمل شکست سنگینی شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت ونزوئلا بحران اقتصادی و کمبودهای اساسی را به سوء مدیریت و فساد دولتی و مقامات دولتی آن را به توطئه خارجی نسبت داده‌اند

ونزوئلا از کشورهای عمده تولید کننده نفت و از پایه‌گذاران اوپک است و اقتصاد آن کشور به شدت به عواید نفتی وابستگی دارد. مخالفان دولت ونزوئلا فساد و مدیریت نادرست طی هفده سال گذشته را عامل آشفتگی اقتصادی آن کشور می‌دانند که از زمان کاهش بهای نفت در سال ۲۰۱۴، به یک بحران عمیق اقتصادی تبدیل شده است.

در حال حاضر، ونزوئلا با تورم لجام گسیخته و کمبود چشمگیر اقلام اساسی و بیکاری گسترده مواجه است. دولت ونزوئلا دشمنان خارجی به خصوص ایالات متحده و ایادی داخلی آن را عامل این وضعیت معرفی می‌کند. چندی پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در مورد برنامه موشکی کره شمالی، گفت که اقدام نظامی در برابر "دیکتاتوری" در ونزوئلا نیز غیرقابل طرح نیست. رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که این سخنان نشان می دهد که مشکلات سیاسی و اقتصادی ونزوئلا نتیجه توطئه آمریکاست که در نظر دارد با سرنگونی "حکومت انقلابی و مردمی" بر ذخایر نفتی این کشور تسلط یابد.

حق نشر عکس leader.ir
Image caption ایران و ونزوئلا روابط بسیار صمیمانه‌ای داشته‌اند

آمریکا مهمترین وارد کننده نفت ونزوئلاست و اگرچه دولت ایالات متحده اخیرا شماری از مقامات ونزوئلایی را به اتهام سرکوب آزادی و تلاش برای استقرار دیکتاتوری هدف تحریم قرار داده و برخی محدودیت‌های مالی را علیه آنان وضع کرد، اما همچنان به واردات نفت از آن کشور ادامه می‌دهد. به گفته ناظران، تحریم نفتی ونزوئلا می‌تواند باعث فروپاشی کامل اقتصاد و بروز یک فاجعه انسانی در این کشور شود.

مقامات آمریکایی و شمار دیگری از کشورهای آمریکای لاتین سیاست دولت ونزوئلا را محکوم دانسته و آن را تلاش برای تحکیم استبداد در کشوری معرفی کرده‌اند که حتی در زمان رواج حکومت‌های دیکتاتوری در منطقه از نظام سیاسی آزادتر و شرایط اقتصادی مناسب‌تری برخوردار بود. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم در اظهارات بی‌سابقه‌ای از سوی یک مقام اروپایی علیه رهبری ونزوئلا، نیکلاس مادورو را متهم کرد که در صدد "ایجاد دیکتاتوری" است.

در مقابل، روسیه موضعگیری و تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا را مورد انتقاد شدید قرار داده و گفته است که هدف از این تحریم‌ها افزودن بر وخامت شرایط اقتصادی و تشدید تنش سیاسی در این کشور است.

مواضع ضد آمریکایی هوگو چاوز باعث ایجاد روابط نزدیکی بین جمهوری اسلامی و دولت آن کشور شد که به خصوص در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در ایران بسیار صمیمانه و گرم بود. ایران در طرح‌های سرمایه‌گذاری در ونزوئلا مشارکت داشته است.

موضوعات مرتبط