کره شمالی: بمب هیدروژنی آزمایش کردیم

ادعای کره شمالی مبنی بر ساخت کلاهک هیدروژنی برای موشک‌های قاره‌پیما هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است حق نشر عکس REUTERS/KCNA
Image caption ادعای کره شمالی مبنی بر ساخت کلاهک هیدروژنی برای موشک‌های قاره‌پیما هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است

کره شمالی می‌گوید که یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده که می‌توان آن را در کلاهک موشک جا داد. این ششمین آزمایش هسته‌ای زیرزمینی کره شمالی در دهه گذشته است. کارشناسان ژاپن می‌گویند که قدرت این بمب حدود ۱۰ برابر بمبی بوده که کره شمالی پارسال آزمایش کرد.

پیش از تأیید کره شمالی، کشورهای اطراف از ثبت دو لرزه شدید خبر داده و گفته بودند که این لرزه ها احتمالا ناشی از آزمایش موشکی کره شمالی بوده است.

لرزه شناسان ژاپنی گفتند که زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۳ درجه را در کره شمالی ثبت کرده‌اند.

چین از متحدین اصلی کره شمالی در واکنش به این اقدام تاکید کرده است که با آن بشدت مخالف است و از مقامات کره شمالی خواسته است تا به قطعنامه‌های سازمان ملل پایبند باشد و آزمایشهای اتمی خود را متوقف کند.

تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن آزمایش کره شمالی را محکوم کرد و گفت که این اقدام نابخشودنی است.

مون جائه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی هم جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را تشکیل داده است.

همزمان مقامات کمیته دفاعی کره جنوبی گفتند که قدرت آزمایش کره شمالی معادل ۱۰۰ کیلوتن تی‌ان‌تی بوده است (بمبی که آمریکا در پایان جنگ جهانی اول بر شهر ناکازاگی انداخت قدرتی معادل ۲۰ کیلوتن تی‌ان‌تی داشت).

ویپین نارانگ، استاد علوم سیاسی در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست گفته که چنین بمبی قابلیت تخریب یک شهر را دارد.

پیشتر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در سخنانی انجام یک آزمایش هسته ای دیگر از سوی کره شمالی را "غیر قابل قبول" خوانده بود. همچنین گزارش شده بود که نخست‌وزیر ژاپن با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از طریق تلفن تماس گرفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زمین لرزه در مرکزی در کره جنوبی ثبت شد

کره شمالی تا به حال به شش آزمایش هسته ای مبادرت کرده بود.

روز یکشنبه، کره شمالی اعلام کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، از یک کلاهک هسته‌ای هیدروژنی قابل نصب روی موشک قاره‌پیما بازدید کرده است.

خبرگزاری رسمی حکومت کره شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) گفت: "همه اجزای بمب هیدروژنی در داخل کشور تولید شده است."

کره شمالی در ژانویه سال ۲۰۱۶ و در جریان چهارمین آزمایش هسته‌ای خود دستیابی به یک بمب هیدروژنی را اعلام کرد.

این در حالی است که برخی کارشناسان می‌گویند که باید در پذیرفتن ادعای کره شمالی مبنی بر دست یافتن به بمب هیدروژنی احتیاط کرد، اما تردیدی نیست که برنامه نظامی هسته‌ای این کشور در حال پیشرفت است.

در بمب‌های هیدروژنی از همجوشی هسته‌ای برای ایجاد انفجاری بسیار قوی تر از یک بمب اتمی ساده استفاده می شود. بمب هیدروژنی حجم زیادی ندارند و در کلاهک موشک‌های بالستیک جای می‌گیرند.

کره شمالی اخیرا دست به یک آزمایش موشکی زد که طی آن یک موشک بالستیک از فراز خاک ژاپن عبور کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا این اقدام را محکوم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به آن آزمایش و خطاب به پیونگ یانگ هشدار داده بود: "همه گزینه‌ها روی میز است."

از طرف دیگر، دونالد ترامپ و مون جائه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در مورد افزایش توان موشکی کره جنوبی توافق کرده‌اند.

واشنگتن و سئول در سال ۲۰۱۲ میلادی موافقت کردند که برد موشک‌های بالستیک کره جنوبی از ۵۰۰ کیلومتر و وزن کلاهک آنها از حدود ۵۰۰ کیلوگرم بیشتر نشود، اما بر اساس توافق جدید، آن محدودیت‎ها لغو شده است.