کره شمالی 'در حال آماده شدن برای آزمایش موشکی است'

مانور نظامی کره جنوبی حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES

کره جنوبی می‌گوید نشانه‌هایی را مشاهده کرده است که همسایه کره شمالی در حال آماده‌سازی برای یک آزمایش موشکی است که احتمال می‌رود یک موشک بالستیک قاره‌پیما باشد.

همزمان مقامات نظامی کره جنوبی گزارش آزمایش اخیر اتمی کره شمالی را به نمایندگان پارلمان ارایه کرده‌اند.

ساعاتی پیش همجنین گزارش شد که کره جنوبی در پاسخ به این آزمایش اخیر اتمی کره شمالی، دست به مانوری نظامی زده است. براساس گزارشها هدف این مانور نظامی شبیه‌سازی حمله به پایگاه‌های اتمی کره شمالی است.

در این مانور از مهمات رزمی و جنگی، جنگنده و موشکهای بالستیک استفاده شده است.

این تمرین نظامی کره جنوبی ساعاتی پس از آن صورت گرفته است که جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، هشدار داد که آمریکا به تهدیدهای کره شمالی "پاسخ نظامی عظیمی" خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) در واشنگتن و پس از جلسه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، با مشاوران امینت ملی‌اش در کاخ سفید گفت: "هر تهدیدی به آمریکا و سرزمین‌هایش از جمله گوآم یا متحدان ما با پاسخ نظامی عظیمی روبرو خواهد شد، واکنشی موثر و مقامت‌ناپذیر."

او همچنین گفت واشنگتن به دنبال "نابودی کامل کشوری یعنی کره شمالی نیست اما همانطور که گفتم ما گزینه‌های زیادی برای این کار داریم."

کره شمالی روز یکشنبه اعلام کرد که یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده که می‌توان آن را در کلاهک موشک قاره پیما جا داد.

این اقدام واکنش جهانی را به همراه داشت و شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد به درخواست آمریکا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کره جنوبی دوشنبه صبح برای بررسی برنامه هسته‌ای کره شمالی تشکیل جلسه خواهد داد.

همزمان کره جنوبی و ژاپن توافق کرده‌اند تا از قطعنامه‌های بیشتر و قویتر سازمان ملل متحد علیه کره شمالی، حمایت کنند.