جمهوری آذربایجان 'سه میلیارد دلار برای تطمیع سیاستمداران اروپایی پرداخته است'

علی‌اف و همسرش مهربان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زندگی بسیار مجلل الهام علی‌اف و همسرش مهربان بحث زیادی را برانگیخته است

یک گزارش تحقیقی نشان می‌دهد طبقه حاکم جمهوری آذربایجان در طول دو سال دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول و هدایای گران‌قیمت به سیاستمداران اروپایی پرداخته‌ که رویکرد مثبتی به دولت این کشور داشتند.

در گزارش روزنامه گاردین این اتهام مطرح شده که این پول‌ها از طرف شرکت‌های مستقر در بریتانیا - دو شرکت در انگلستان و دو شرکت در اسکاتلند- پرداخت شده که همگی اکنون منحل شده‌اند.

اما این تحقیق نشانه‌ای ارائه نکرده که دریافت‌کنندگان پول از منبع آن مطلع بوده‌اند.

بر اساس تحقیق کنسرسیومی از روزنامه‌های اروپایی که "پروژه گزارش جنایت سازمان‌یافته و فساد مالی" منتشر کرده، منبع محرمانه این پول که به آن لقب "ماشین پولشویی آذربایجان" داده‌اند، تا سال ۲۰۱۴ چنین پرداخت‌هایی را انجام داده است.

در این گزارش آمده که منبع پول دقیقا روشن نیست اما "شواهد بسیاری از ارتباط آن با خانواده رییس جمهور الهام علی‌اف وجود دارد."

دولت آذربایجان فعلا واکنشی به انتشار این گزارش نشان نداده است.

در زمانی که پرداخت این پول‌ها انجام می‌شده، دولت آذربایجان به فساد مالی سیستماتیک، دستکاری در انتخابات و زندانی کردن سیاستمداران مخالف، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران متهم بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

بیشتر این پول به گروه‌های فشار ( lobbyists)، خبرنگاران، سیاستمداران و صاحبان کسب و کار پرداخت شده است.

"پروژه گزارش جنایت سازمان یافته و فساد مالی" این پرداخت‌ها را موفق ارزیابی کرده چرا که برای مثال مجمع پارلمانی شورای اروپا در سال ۲۰۱۳ متقاعد شد که علیه گزارشی رای بدهد که از دولت آذربایجان انتقاد می‌کرد.

این شورا که ۴۷ کشور اروپایی عضو آن هستند، جزئی از اتحادیه اروپا نیست. یکی از وظایف آن نظارت بر پیمان حقوق بشر اروپا است و قضات دادگاه اروپایی حقوق بشر و کمیسیونر حقوق بشر را انتخاب می‌کند و کشورهای عضو موظفند به گزارش‌های آن پاسخ دهند.

تحقیقات درباره این رای مجمع پارلمانی شورای اروپا آغاز شده و انتظار می‌رود تا پایان سال میلادی گزارشی درباره آن منتشر شود.

یکی از بانک‌های مطرح اروپا، بانک دانسکه دانمارک -که پرداخت به چهار شرکت ثبت شده در بریتانیا را از طریق شعبه‌اش در استونی انجام می‌داده- پذیرفته که در تشخیص این پرداخت‌های مشکوک دقت کافی نکرده است.

این گزارش اضافه می‌کند برخی از پرداخت‌ها صرف شهریه آموزش خصوصی فرزندان خانواده‌ای پرنفوذ آذری شده بود که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند.