ایرما بخش بزرگی از میامی را زیر آب برد

ایرما در فلوریدا حق نشر عکس Getty Images

توفند ایرما به سمت شمال و عمق ایالت فلوریدا در حال حرکت است و بخش‌های وسیعی از شهر میامی را به زیر آب برده است.

شدت این توفند که پس از عبور از کوبا از سه به چهار افزایش یافته بود ساعتی پیش دوباره کاهش یافت و به سه رسید اما بارندگی شدید و بادهایی که بیش از ۱۹۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارند مرکز تجاری میامی را شصت سانتی‌متر زیر آب برده است

گردبادهایی هم که این توفند ایجاد کرده بخش‌های بزرگی از مرکز و شرق فلوریدا را درنوردیده‌اند و یکی از این گردبادها هم در نزدیکی فرودگاه فورت لادردیل شکل گرفته است.

مرکز ملی توفند آمریکا به مردم هشدار داده "قدرت" این توفان را دستکم نگیرند و در حالی که توفند به سمت غرب ایالت در حال حرکت است به مردم اکیدا توصیه کرده که "از آب دور شوید."

گزارش شده بیش از یک میلیون نفر فاقد برق هستند.

توفان پیش از رسیدن به ساحل فلوریدا رشته جزایر جنوب فلوریدا موسوم به فلوریدا کیز را بشدت در هم کوبید و اکنون به آرامی در حال حرکت به غرب خط ساحلی این ایالت است. در ساعت‌های اخیر درباره بالا آمدن آب به مردم هشدار داده شده و گزارش شده در فلوریدا کیز آب ۴.۶ متر بالا آمده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی یک نفر بر اثر سقوط درخت در این جزایر کشته شده است.


سام فرزانه، خبرنگار بی‌بی‌سی در میامی: شدت بادها در میامى آنقدر شده که تقریبا مى‌توانم خودم را روى باد رها کنم و به زمین نیافتم. و تازه چشم توفان قرار نیست به اینجا بیاید و اینها فقط بادهاى جانبى ایرما هستند.

توفان هنوز خودش را در فلوریدا جاگیر نکرده، خبر درگذشت یک نفر بر اثر این باد و باران منتشر شده است. مقام‌هاى محلى در رسانه‌هاى فلوریدا با تکرار از مردم مى‌خواهند که از خانه‌هایشان بیرون نیایند. فرماندار مى‌گوید که بیرون آمدن از خانه در نزدیکى چشم توفان با خودکشى فرقى ندارد.


Image caption چشم ایرما

ایرما که با ضریب قدرت ۵ به کوبا رسیده بود و گردبادهایی با حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت تولید کرده بود، پس از ترک کوبا قدرتش تخفیف یافت به توفند درجه سه؛ اما با برخورد به آب‌های گرم سواحل فلوریدا دوباره قوی و به توفندی با قدرت چهار تبدیل خواهد شد و علاوه بر بارندگی شدید، سطح آب دریا را آنقدر بالا خواهد آورد که شاید مرکز تجاری تمپا و مناطق مسکونی سواحل آن را زیر آب ببرد هر چند که تغییر جهت ایرما به غرب تمپا را کمی از مسیر توفند دور کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

آبهای ساحل فلوریدا از هم اکنون بالاتر آمده و مرکز ملی توفند آمریکا، هشدار داده بود که توفانی که به رشته جزایر جنوب فلوریدا موسوم به فلوریدا کیز و همچنین خلیج تمپا و نواحلی ساحلی فلوریدا رسیده جان ساکنان را تهدید می‌کند.

در مناطق کم ارتفاع انتظار می‌رود آب با موج‌های بلندی به ارتفاع دو متر وارد شهر و مناطق مسکونی شود و علاوه بر سیل قوی، آب اقیانوس در حال بازگشت به دریا هم ویرانی مضاعفی بر جای بگذارد کما اینکه هم اکنون بخش بزرگی از میامی زیر آب است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقال مردم ساکن جزیره سنت مارتین به بیرون این جزیره

به سی درصد جمعیت فلوریدا -بیش از شش میلیون نفر- هشدار داده شده که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند و از مردمی که خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند خواست که در خانه‌های خود در اتاق‌های داخلی و دور از پنجره‌ها باقی بمانند.

به گفته فرماندار فلوریدا بیش از پنجاه هزار نفر خود را به پناهگاه‌ها رسانده‌اند و این پناهگاه‌ها بسرعت از جمعیت پر شده و در مواردی امکان اسکان جمعیت بیشتر را نداشته و مردم مجبور شده اند خود را به پناهگاه دیگری برسانند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
این تصاویر از بالای توفند ایرما تهیه شده است

خلیج تامپا که سه میلیون نفر در حاشیه آن زندگی می کنند از ۱۹۲۱ تا به حال شاهد توفند بزرگی نبوده است و گفته می‌شود میامی، این ساحل لوکس و معمولا پر از جمعیت- اکنون به شهر ارواح تبدیل شده است و در آن مقررات منع رفت و آمد به اجرا درآمده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

ایرما در مسیر خود تا ساحل فلوریدا جزایر زیادی را ویران کرده و جان بیست و هفت نفر را گرفته است.

ایرما در سر راه خود کوبا، جزایر سنت مارتین و سنت بارتلمی، جزایر ترکس و کایکوس، باربودا، آنتیگوآ، پورتوریکو، جزایر ویرجین بریتانیا، جزایر ویرجین آمریکا، هائیتی و جمهوری دومنیکن را در هم کوبیده اما امدادرسانی به این مناطق با دشواری روبرو است چرا که توفند دیگری با شدت چهار به نام توفند خوزه با بادهایی با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت در همان مسیر ایرما در حال حرکت است.

با نزدیک شده توفند خوزه ساکنان باربودا از این جزیره بیرون برده شدند اما خوزه از این جزیره گذر نکرد هر چند انتظار می‌رود سنت مارتین و سنت بارتلمی در مسیر خوزه باشند.