توفان ایرما در راه فلوریدا؛ آخرین تلاش‌ها برای تخلیه مردم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر میامی فلوریدا در معرض توفان ایرما

با نزدیک شدن تندباد دریایی ایرما به ایالت فلوریدا، واقع در جنوب شرقی آمریکا، ریک اسکات، فرماندار این ایالت به مردم گفته است که هر چه سریع تر خانه‌های خود را ترک کنند و به پناهگاه‌ها بروند.

آقای اسکات روز شنبه (نهم سپتامبر) در یک کنفرانس خبری هشدار داد که مردم در بخش‌هایی که در مسیر حرکت ایرما قرار دارد، دیگر فرصت کافی برای فرار با وسیله نقلیه را ندارند.

فرماندار فلوریدا ایرما را یک توفان مرگبار خواند که تا به حال نظیر آن در این ایالت رخ نداده است.

مقامات به حداقل شش میلیون نفر - بیش از یک چهارم جمعیت فلوریدا - دستور تخلیه خانه‌های خود را داده اند. این بزرگترین عملیات تخلیه جمعیت در تاریخ آمریکا توصیف شده است.

توفان ایرما، روز شنبه با بادهای شدید و باران سنگین، کوبا را در نوردید. وزش باد آن به قدری شدید بود که درختان نخل را خم و کابل‌های برق را در مناطقی قطع کرد.

ایرما که پیشتر یک توفان درجه پنج (شدیدترین درجه) بود هم اکنون ضعیف تر شده و به درجه سه تقلیل پیدا کرده است، هرچند سرعت بادهای ایرما به حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و امکان دارد قدرتش به درجه چهار یا پنج برگردد.

از روز جمعه حدود یک میلیون کوبایی، نزدیک به یک دهم جمعیت کشور، خانه‌هایشان را تخلیه کردند و پیش نزدیکانشان رفته‌، یا به پناهگاه‌های عمومی منتقل شده‌اند.

ایرما در منطقه دریایی کارائیب نیز حداقل ۲۰ کشته بر جای گذاشته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption در کوبا، دلفین‌های مراکز تفریحی به نقاط امن منتقل شدند

در کوبا، هزاران توریست خارجی، و حتی دلفین‌هایی که در مجموعه‌های آکواریومی کوبا نگهداری می‌شدند، به مناطق امن منتقل شده‌اند.

جزایر دیگر منطقه کارائیب، مانند باربودا و سن مارتن، که توفان ایرما خرابی‌های زیادی در آنها به بار آورده، با توفان دیگری (توفان خوزه) روبرو خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایرما نخل‌ها را خم کرده و در مواردی شکسته است