عراق بیش از هزار نفر از بستگان نیروهای داعش را در اختیار دارد

بستگان نیروهای داعش حق نشر عکس Reuters

گزارش شده است که مقامات عراقی بیش از ۱۳۰۰ نفر از بستگان اعضای نیروهای مظنون به عضویت در گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در اختیار دارند و در ارودگاهی مخصوص بیجاشدگان در جنوب موصل اسکان داده‌اند.

به گفته مقامات عراقی و امدادگران، این افراد که شامل همسران و کودکان نیروهای داعش‌ هستند، اتباع دست کم ۱۳ کشور مختلف هستند و بیشتر آنان از تلعفر و پس از آن که نیروهای عراقی این شهر را از داعش پس گرفتند، از این منطقه فرار کرده بودند.

یک سازمان امدادگر نروژی در امور پناهندگان که در این اردوگاه خدمات ارائه می‌دهد گفته است که این افراد به عبارتی "دربازداشت" هستند.

مقامات عراقی گفته‌اند که به احتمال زیاد این افراد به کشورهای متبوع خود مسترد خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters

نیروهای ارتش و امنیتی عراقی به خبرنگاران خبرگزاری رویترز که از این اردوگاه در "همام العلیل" بازدید کرده، گفته‌اند که بیشتر این افراد اوراق اصلی هویتی خود را ندارند؛ ولی بسیاری از آنان اهل ترکیه هستند.

این افراد جزء آن دسته از افراد و اتباع خارجی هستند که برای پیوستن به داعش، به ویژه پس از آن که این گروه در سال ۲۰۱۴ بخش‌های وسیعی از شمال و غرب عراق را به کنترل خود درآورد، به این گروه پیوستند.

اواخر ماه گذشته میلادی حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، گفت که نیروهای عراقی توانسته‌اند کنترل کامل شهر تلعفر را به دست بیاورند.

چند هفته پیش از این تحول، نیروهای عراقی و متحدان آن توانسته بودند پس از سه سال داعش را از موصل بیرون برانند.

موضوعات مرتبط