پلیس 'باید صندوق و برگه‌های رای همه‌پرسی کاتالونیا را ضبط کند'

کاتالونیانظرسنجی‌ها حاکی از آن اند که همه‌پرسی با رقابت فشرده‌ای همراه خواهد بود

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نظرسنجی‌ها حاکی از آن اند که همه‌پرسی با رقابت فشرده‌ای همراه خواهد بود

پس از آن که دیوان عالی اسپانیا بر علیه همه‌پرسی استقلال کاتالونیا رای داد، دادستانی، ماموران پلیس این منطقه را موظف کرده صندوق‌های رای، برگه آرا و تمامی مواد تبلیغاتی مربوط به این همه‌پرسی را ضبط کنند. پارلمان کاتالونیا و دولت محلی آن بنا دارند اول اکتبر همه‌پرسی استقلال برگزار کنند.

این در حالی است که جدایی‌طلبان در کاتالونیا با وجود مخالفت شدید دولت اسپانیا و رای دیوان عالی که بالاترین مرجع قضایی این کشور محسوب می‌شود، گفته‌اند همه‌پرسی را برگزار خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) دیوان عالی اسپانیا که درباره موارد نقض و تقسیر قانون اساسی تصمیم‌گیری می‌کند، با ملغی کردن مصوبه پارلمان کاتالونیا، تصویب همه‌پرسی اول اکتبر در این منطقه شمال شرقی اسپانیا را غیرقانونی خواند و ضمن هم صدا شدن با دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر، به پلیس دستور داد تبلیغات مربوط به این همه‌پرسی و همین طور صندوق و برگه‌های رای را جمع‌آوری کند.

منطقه کاتالونیا که وضع اقتصادی بهتری نسبت که کل کشور اسپانیا دارد، هم اکنون به صورت خود مختار اداره می‌شود ولی مقام‌های محلی می‌گویند اکثریت مردم خواهان جدایی کامل آن از اسپانیا هستند.

دستور قضایی به پلیس منطقه کاتالان برای متوقف کردن مقدمات این همه‌پرسی می‌تواند بر اختلاف میان دولت محلی و دولت مرکزی اسپانیا بیفزاید چرا که پلیس این منطقه اگر چه موظف به پیروی از دستور دادگاه قانون اساسی است اما در حقیقت باید برای اجرای آن در برابر دولت محلی بایستد که به نوعی خود زیر مجموعه آن است.

کاتالونیا که مرکز آن بارسلون است با مساحتی تقریبا برابر با کشور بلژیک و جمعیتی ۸ میلیونی از نظر مالی و بانکی و امور بندری پررونق‌ترین منطقه اسپانیا به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا در آستانه همه‌پرسی در مجلس کاتالونیا آویخته شده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پارلمان کاتالونیا روز چهارشنبه هفته گذشته در تصمیمی جنجالی قوانینی را به تصویب رساند که عملا نزاع پرسابقه میان این منطقه با دولت مرکزی اسپانیا را به اوج خود رساند و به دولت کاتالونیا اجازه داد برای برگزاری همه‌پرسی استقلال اقدام کند.

اکنون کارلوس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا که مصرانه برای برگزاری این همه‌پرسی می‌کوشد، با خطر اعلام جرم از سوی دولت مرکزی اسپانیا روبروست. سخنگوی دولت اسپانیا آقای پوجدمون را متهم به سوء استفاده از اختیارات قانونی‌اش کرده و می‌گوید رهبر دولت کاتالونیا "قانونا" حق تصمیم‌گیری دریاره انتخابات را دارد اما تصمیم‌گیری درباره برگزاری همه‌پرسی فراتر از قدرتی است که قانون به او اعطاء کرده است.

اینیگو مندز دی ویاگو، سخنگوی دولت اسپانیا امروز (سه‌شنبه) گفت: "اگر آقای پوجدمون می‌خواهد نظر مردم کاتالونیا را بداند، راهش ساده است؛ انتخابات برگزار کند."

نظرسنجی‌ها در کاتالوینا هنوز جدایی‌خواهان را در اقلیت نشان می‌دهند اما اکثریت ساکنان این منطقه با رای‌گیری در این باره موافقند.

اکثر شهرداران ۹۴۸ شهرداری منطقه کاتالونیا هم گقته‌اند آماده برگزاری همه‌پرسی و اختصاص دادن فضا و امکانات محلی برای برگزاری این رای‌گیری‌اند اگر چه شهرداری بارسلون که بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کاتالونیا است گفته تنها در صورتی حاضر به همکاری است که کارمندان دولتی مشارکت کننده در همه پرسی با خطر اخراج و توبیخ از سوی دولت مرکزی مواجه نشوند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کاتالونیا که مرکز آن بارسلون است با مساحتی تقریبا برابر بلژیک و جمعیتی ۸ میلیونی از نظر مالی و بانکی و امور بندری مهم‌ترین منطقه اسپانیا است