میانمار اتهام 'پاکسازی قومی' علیه مسلمانان روهینگیا را رد کرد

A young Rohingya man carries an elderly woman, after the wooden boat they were travelling on from Myanmar crashed into the shore and tipped everyone out in Dakhinpara, Bangladesh

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

صدها هزار نفر از مردم این قوم وارد بنگلادش شده اند

میانمار انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دایر بر اینکه رفتار با مسلمانان روهینگیا معادل "پاکسازی قومی" است را محکوم کرده است.

فرستاده این کشور در سازمان ملل متحد شورشیان روهینگیا را به خاطر خشونت ها در ایالت راخین مقصر شناخت و گفت که میانمار هرگز چنین فجایعی را تحمل نمی کند.

حدود ۳۷۰ هزار نفر از اهالی این قوم از زمان به وخامت گراییدن اوضاع در راخین از مرز گذشته و وارد بنگلادش شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه برای بحث درباره این بحران ملاقات کند.

ارتش میانمار می گوید با پیکارجویان روهینگیا درگیر است و هدف گرفتن غیرنظامیان را رد می کند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آوارگان روهینگیا در بنگلادش - ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

اما بسیاری از آوارگان می گویند که ارتش در واکنش به حملات روز ۲۵ اوت شورشیان و قتل 12 خدمه امنیتی، عملیات خشونت بار بی رحمانه ای را شروع کرده و روستاهایشان را به آتش کشیده تا آنها را بیرون براند.

روهینگیاها یک اقلیت مسلمان بدون تابعیت هستند که در ایالت عمدتا بودایی راخین زندگی می کنند اما از دیرباز با سرکوب دولت میانمار که آنها را مهاجر غیرقانونی می خواند روبرو بوده اند.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر گفت که عملیات امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار (برمه) "نمونه کلاسیک پاکسازی قومی" است. پیش از او عبدالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، میانمار را به ارتکاب نسل‌کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرد.

هتین لین سفیر میانمار در سازمان ملل این ادعاها را بی فایده و غلط توصیف کرد.

او روز سه شنبه در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: "اصطلاح جنایت علیه بشریت و پاکسازی قومی بار خیلی جدی دارد. از این اصطلاحات باید به مسئولانه ترین شکل ممکن استفاده کرد و تشخیص آنها فقط بر اساس بررسی حقوقی و قضایی ممکن است."

"نظام دمکراتیک میانمار هرگز چنین فجایعی را تحمل نمی کند. من مایلم اعتراض شدید میانمار به استفاده از این عبارات توسط کمیسر عالی را ثبت کنم."

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بسیاری از آوارگان برای رسیدن به بنگلادش از خلیج بنگال می گذرند