'تهدیدهای بمب‌گذاری مرموز' شهرهای روسیه را 'به هم ریخته است'

این هشدارها که "قلابی" خوانده شده روز چهارشنبه در قلب مسکو و یک مرکز خرید معروف، هزاران نفر را ترساند و ناچار به تخلیه یک مرکز خرید شد
توضیح تصویر،

این هشدارها که "قلابی" خوانده شده روز چهارشنبه در قلب مسکو و یک مرکز خرید معروف، هزاران نفر را ترساند

برای چهارمین روز متوالی، هزاران نفر از مردم روسیه با دریافت هشدارهای فوری بمب‌گذاری که منبع ارسال آنها مشخص نیست، ناچار به تخلیه منازل و محیط کار خود شده‌اند.

دهها مدرسه، مرکز خرید، ایستگاه قطار و ساختمان‌های عمومی در چهار روز گذشته با دریافت این هشدارهای مرموز تخلیه شده‌اند.

تا این لحظه، همه این هشدارها غیرواقعی و ظاهرا بخشی از یک "فریب‌کاری" سازمان یافته بوده‌اند و بر همین اساس مقام‌ها از مردم خواسته‌اند خونسردی خود را حفظ کنند.

تحقیقات درباره سرمنشاء این هشدارهای قلابی هنوز مشخص نیست اما یکی از مقام‌های دولت روسیه گفته به نظر می‌رسد منبع ارسال کننده آنها خارج از خاک روسیه است.

این مقام شهر چلیابینسک به خبرگزاری اینترفکس روسیه گفته: "دلایلی برای باور این که این‌ها از خارج سازمان یافته وجود دارد."

روز چهارشنبه (۱۳ سپتامبر - ۲۲ شهریور) هشدار بمب‌گذاری در یکی از مراکز خرید لوکس مسکو که در نزدیکی کاخ کرملین واقع شده، خریداران را هراساند و آن طور که گزارش شده تنها در مسکو، پایتخت، این هشدارها برای ۵۰ هزار نفر ارسال شده است.

توضیح تصویر،

خریداران و بازدیدکنندگان در اطراف مرکز گام در مسکو پس از انتشار این هشدار بمب‌گذاری، ناچار به تخلیه این مرکز پربازدیدکننده در قلب پایتخت شدند

برخی رسانه‌های روسیه از جمله تلویزیون دولتی این کشور از این هشدارها تحت عنوان "حمله سایبری بزرگ" یاد کرده، وسعت آن را در سطح ملی اعلام کرده‌اند و انگشت اتهام را به سوی اوکراین گرفته‌اند.

در گزارش‌های دیگر، برخی از اشتباهات نرم افزاری و اختلال در شبکه‌های اینترنتی خبر داده‌اند و یکی از مقام‌ها هم این هشدارها را بخشی از مانور عمومی برای مقابله با حملات تروریستی خوانده، گمانه‌زنی که تاکنون از سوی کرملین تایید نشده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پلیس روسیه عملیات گسترده‌ای را برای مقابله با این هشدارهای قلابی ترتیب داده است

این هشدارها نخستین بار روز یکشنبه برای مردم ارسال شد اما ابعاد آن تنها از روز سه شنبه (دیروز) مورد توجه همگان قرار گرفت هنگامی که در شهر چلیابینسک برای هزاران شهروند فرستاده شد و منجر به تخلیه فوری ۱۰ ساختمان بزرگ و حدود ۱۱ هزار نفر از مردم این شهر روسیه شد.

سپس در شهر پرم، در شمال شرقی روسیه، حدود ۵۷۰۰ نفر ناچار به تخلیه مدارس و محل کار خود شدند.

به گزارش تلویزیون دولتی روسیه، در شهر استاوروپل در جنوب هم ۱۵۰۰ هشدار تلفنی بمب‌گذاری برای مردم ارسال شده است.

از آن هنگام در چندین شهر دیگر روسیه از جمله مسکو، این هشدارها برای هزاران نفر ارسال شده و هنوز هیچ کس مطمئن نیست که سرمنشاء ارسال آنها کجاست و هدف از این ایجاد هراس عمومی چیست.