بازداشت بیش از ۲۰ ناراضی سیاسی از جمله روحانیون در عربستان

Salman al-Odah

منبع تصویر، Facebook/@SalmanAlodah

توضیح تصویر،

آقای عوده یک روحانی با دیدگاه های افراطی است که در توییتر طرفداران زیادی دارد

فعالان می گویند که مقام های عربستان سعودی بیش از ۲۰ روحانی و روشنفکر را در تلاشی برای سرکوب ناراضیان سیاسی دستگیر کرده اند.

بنابه گزارش ها سلمان العوده و عائض القرنی از روحانیان برجسته هم در میان کسانی هستند که از پایان هفته تاکنون دستگیر شده اند.

مقام ها تاکنون این دستگیری ها را تایید نکرده اند.

اما رسانه های دولتی روز سه شنبه گزارش دادند که گروهی از افراد که "به نمایندگی از طرف های خارجی علیه امنیت" حکومت سعودی فعالیت می کردند تحت بازداشت هستند.

این افراد معرفی نشده اند اما یک منبع آگاه امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که آنها به "فعالیت های جاسوسی و تماس با نهادهای خارجی، از جمله اخوان المسلمین" متهم هستند.

اخوان المسلمین که عربستان سعودی آن را یک گروه تروریستی می شناسد در مناقشه میان عربستان و همسایه اش قطر نقش اساسی دارد.

عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر کلیه روابط با قطر را در ماه ژوئن قطع و این کشور را به حمایت از گروه های تروریستی در منطقه متهم کردند.

قطر اذعان می کند که به اخوان المسلمین کمک کرده اما یاری رساندن به جهادی های مرتبط با القاعده یا داعش (دولت اسلامی) را رد کرده است.

یحیی العصیری فعال حقوق بشر در بریتانیا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که مامورانی که آقای عوده را شنبه شب در ریاض با خود بردند به خودداری او از اعلام حمایت نسبت به سیاست عربستان در قطر به عنوان یکی از دلایل بازداشت اشاره کردند.

آقای عوده روز جمعه در توییتر ابراز امیدواری کرده بود که تماس تلفنی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر،، به معنی پایان بحران در روابط باشد.

با این حال مقام های سعودی بعدا اعلام کردند که کلیه گفتگوها با قطر را معلق می کنند چون این کشور را به "تحریف واقعیت ها" در بیانیه ای درباره آن مکالمه متهم کردند.

آقای عوده که به خاطر دیدگاه های افراطی مذهبی مشهور است از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ زندانی بود. او در توییتر ۱۴ میلیون مخاطب دارد.

بنابه گزارش ها آقای قرنی که در شهر ابها در جنوب عربستان دستگیر شد هم در توییتر خواستار روابط بهتر با قطر شده بود. او در توییتر دو میلیون مخاطب دارد.

فعالان روز چهارشنبه فهرستی از سایر چهره هایی که به اعتقاد آنها بازداشت شده اند از جمله چند روحانی دیگر، دانشگاهی، مجری تلویزیونی و یک شاعر ارائه کردند.