موضع ترامپ و دموکراتها درباره مهاجران جوان بی‌مجوز 'به هم نزدیک شده است'

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است موضع وی با رهبران دموکرات در مورد رسیدن به یک توافق "نسبتا عادلانه" بر سر طرح حمایت از مهاجران جوان بدون مدرک هویتی به یکدیگر، نزدیک شده است.

آقای ترامپ در سخنانی در جمع روزنامه‌نگاران در کاخ سفید گفت که این توافقنامه شامل "امنیت فراگیر مرزی" خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که بودجه برای احداث دیوار مرزی از قبل برنامه‌ریزی شده، شامل این توافق نمی‌شود.

آقای ترامپ یک روز بعد از مذاکره با نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران ارشد دموکرات در کنگره در در اینباره در کاخ سفید صحبت می‌کرد.

محافظه‌کاران تندرو از این توافق خشمگین هستند.

------------------------------------------

مهرنوش پورضیایی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بی‌بی‌سی واشنگتن

این دومین بار در چند روز گذشته است که رییس‌جمهوری آمریکا برای پیش‌‍برد سیاست‌هایش با دموکرات‌ها دست می‌دهد و به جمهوری‌خواه‌ها پشت می‌کند.

بار اول بر سرسقف بودجه و حالا برسر مهاجران غیرقانونی و امنیت مرزی که برای سیاست‌مداران جمهوری‌خواه و حامیان آنها اهمیت زیادی دارد.

آقای ترامپ البته تاکید کرد که موضوع مناقشه برانگیز دیوار مرزی بخشی از این توافق نیست اما گفته است رهبران جمهوری‌خواه کنگره از این موضوع با خبرند و با آن موافقند.

چیزی که پل رایان رییس مجلس نمایندگان و میچ مک کانل رهبر جمهوری‌خواه سنا عملا رد کرده‌اند.

پل رایان گفته است هیچ توافقی درکار نیست و رییس‌جمهوری می داند که باید با اکثریت جمهوری‌خواه کنگره این موضوع را حل کند.

میچ مک کانل رهبر جمهوری خواه سنا هم گفته است بهترین راه پیشبرد موضوع از طریق کنگره است و جمهوری‌خواهان همچنان که منتظر نتیجه طرح دولتند به کار خود در زمینه مهاجرت ادامه می‌دهند.

با وجود خوش‌بینی‌های محتاطانه در وضع فعلی، نزدیکی به توافق و نه بیشتر، بهترین عبارت ممکن برای تعریف وضعیت است. چرا که هنوز موضوع امنیت مرزی با اختلافات جدی در دست مذاکره است.

از سوی دیگر و با وجود اعتمادی که روز پنج شنبه نانسی پلوسی از آن صحبت کرد همین اول کار ضد و نقیض گویی از سوی کاخ سفید در جریان است.

در حالی که دموکرات‌ها گفته‌اند با رییس جمهوری توافق کرده‌اند که راه حل و قانون نهایی باید شامل اعطای شهروندی به نسل جوان مهاجرو بی مدرک باشد و لینزی والترز سخنگوی کاخ‌سفید هم آن را تایید کرده است، ساعتی بعد دونالد ترامپ راه دیگری پیش گرفت و گفت موضوع اعطای شهروندی اصلا مطرح نیست.

بی‌شک جمهوری‌خواهان مخالف در کنگره از یکسو و رییس‌جمهوری که به تغییر موضع شهره است از سوی دیگر، کار دموکرات‌ها را برای امتیازگیری در بحران مهاجرت و سوار شدن بر کشتی مدام در نوسان کاخ سفید دشوار می‌کنند.

کشتی‌ای که با کژ و مژی مدام چندماهه اخیرش هم، چندان مشخص نیست نهایتا در کدام ساحل لنگر خواهد انداخت.

---------------------------------------

برنامه "داکا" یا حمایت از جوانان مهاجر بدون مدرک از حدود ۸۰۰ هزار نفر در آمریکا حمایت می‌کند و برایشان اجازه موقت کار می‌گیرد و خدمات تحصیلی ارایه می‌دهد.

آقای ترامپ اول ماه سپتامبر اعلام کرد که قصد دارد به برنامه "داکا" پایان دهد و از کنگره خواست ظرف شش ماه برای برنامه جایگزینی برای داکا ارائه دهند.

نانسی پلوسی و چاک شومر، اعضای ارشد کنگره از حزب دموکرات پس از مذاکره با آقای ترامپ در روز چهارشنبه، اعلام کردند که در مورد مهاجرانی از این دست به توافق رسیده‌اند.

پس از مذاکرات در کاخ سفید نانسی پلوسی، رئیس اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و چانک شومر، رهبر اقلیت مجلس سنا گفتند: "ما موافقت کردیم که هرچه زودتر برنامه داکا را تبدیل به یک قانون کنیم، روی بسته‌ای در مورد امنیت مرزی که ساخت دیوار را کنار می‌گذارد و مورد قبول هر دو طرف است کار کنیم."

دموکرات ها بارها گفته‌اند که هر قانونی را که حاوی کمک های مالی برای احذاث دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک است را متوقف خواهند کرد. بنیاد دیوار مرزی با مکزیک تعهد کلیدی آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بود.

منبع تصویر، Reuters

برنامه داکا چیست؟

برنامه "داکا" (The Deferred Action for Childhood Arrivals ) که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به اجرا درآمد به حمایت از جوانانی می‌پردازد که دارای سند هویتی و مهاجرتی نیستند و با حمایت از آنها باعث می‌شود تا از کشور اخراج نشوند و همزمان برای آنها امکان کار و فرصت تحصیل فراهم آورد.

افرادی که زیر ۳۰ سال هستند برای آنکه شامل برنامه "داکا" می شدند باید اطلاعات شخصی خود را به اداره امنیت داخلی آمریکا ارائه می کردند.

سپس این افراد مورد تحقیقات پلیس فدرال آمریکا قرار می‌گرفتند تا معلوم شود سابقه انجام جرم نداشته اند. آنها همچنین باید در حال تحصیل بوده یا تازه فارغ‌التحصیل شده بودند، یا در صورت خدمت در ارتش از آن اخراج نشده بودند.

متقابلا دولت آمریکا قبول می کرد تا هر اقدامی درخصوص وضعیت مهاجرتی آنها را، به مدت دو سال به تاخیر بیاندازد.

بسیاری از جوانانی که شامل این برنامه بوده اند از مکزیک و یا دیگر کشورهای آمریکای لاتین هستند.