قطر برای مقاومت در برابر تحریم‌ها ۳۸ میلیارد دلار هزینه کرده است

موسسه مودی می گوید بازار سهام قطر ۱۵ درصد ارزش خود را از دست داده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

موسسه مودی می گوید بازار سهام قطر ۱۵ درصد ارزش خود را از دست داده است

بنابر گزارش مودی، موسسه ارزشیابی اعتبار مالی، قطر از ماه ژوئن تا کنون برای جلوگیری از سقوط اقتصادش ۳۸ میلیارد دلار هزینه کرده و احتمالا برای تاب آوردن در برابر تحریم‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر، باید چندین میلیارد دیگر هم به صنایعی چون توریسم، تجارت بین‌المللی و سیستم بانکی تزریق کند.

در چهار ماه گذشته، صنعت گردشگری، بانک‌داری و واردات و صادرات این کشور حاشیه خلیج‌فارس بیشترین ضربه را از محل قطع روابط و مسدود شدن مرزهای این کشور با عربستان، امارات، بحرین و مصر متحمل شده‌اند.

بنابر گزارش موسسه مودی، تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار از سیستم بانکی قطر خارج شده و کارشناسان انتظار دارند این روند همچنان ادامه یابد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر می‌گویند روابط‌شان با دوحه را به علت حمایت این امیرنشین از تروریسم قطع کرده‌اند، اتهامی که قطر آن را به شدت رد می‌کند و می‌گوید اقدام این چهار کشور با مقاصد سیاسی صورت گرفته است.

از زمان شکل‌گیری این بحران در اوایل ماه ژوئن گذشته (خرداد) عربستان مرزهای خود را بروی قطر بسته و این چهار کشور محدودیت‌های زمینی، دریایی و هوایی برای دوحه ایجاد کرده‌اند.

قطر می‌گوید برای مقابله با این بحران و حفظ اقتصاد خود منابع کافی در اختیار دارد اما با گذشت بیش از ۳ ماه از بن‌بست ایجاد شده میان این کشورهای عربی، سرمایه گذاران در دوحه کم‌کم اشتیاق ماندن در این کشور را از دست می‌دهند.

بازار سهام قطر ۱۵ درصد از ارزش خود را طی ۱۰۰ روز گذشته از دست داده و اکنون به پایین‌ترین سطح خود طی ۵۲ هفته گذشته رسیده است.

موسسه مودی برآورد کرده که قطر تنها در دو ماه نخست این بحران حدود ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، برابر با ۲۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای جلوگیری از رکورد اقتصادی هزینه کرده است.

این موسسه که اعتبار کشورها و توان اقتصاد آنها را ارزش‌گذاری می‌کند همچنین هشدار داده که بی‌ثباتی سیاسی و ادامه این بحران می‌تواند به سقوط اعتبار و رکود اقتصاد کل خلیج فارس و کشورهای حاشیه آن منجر شود.

بیشتر بخوانید