ارجاع مقامات دولت ونزوئلا به دادگاه کیفری بین‌المللی بررسی می‌شود

اوکامپو

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اوکامپو نظارت بر روند جمع‌‌آوری اطلاعات در مورد اتهام محاکمه غیرمنصفانه و نقض حقوق بشر در ونزولا را برعهده دارد

سازمان کشورهای آمریکایی ارجاع دولت ونزوئلا به دادگاه کیفری بین‌المللی را مورد بررسی قرار داده است. همزمان، رئیس جمهوری ونزوئلا برای مقابله با کمبودهای اساسی در این کشور "برنامه خرگوش، را به اجرا گذاشته است.

روز جمعه، ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر)، جلسه‌ای علنی در مقر سازمان کشورهای آمریکایی تشکیل می‌شود تا گروهی از افراد آگاه از وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا و اتهام برخورد خشونت‌آمیز، بازداشت، محاکمه و حبس مخالفان سیاسی و اتهام شکنجه بازداشت‌شدگان، اطلاعات خود را در اختیار این سازمان قرار دهند.

لوئیس آلمارگو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی سه کارشناس بین‌المللی حقوق بشر را مامور کرده است پیرامون اتهام نقض حقوق بشر در ونزوئلا و امکان ارجاع مقامات این کشور به دادگاه کیفری بین‌المللی تحقیق کنند.

آقای آلمارگو گفته است که زیر نظر لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان سابق دادگاه کیفری بین‌المللی، "روندی" را به جریان انداخته تا بتواند اطلاعات بی طرفانه‌ای در مورد اتهامات مطرح شده علیه دولت ونزوئلا گردآوری و ارزیابی شود. این روند شامل شهادت افراد مطلع در جلسات علنی در مقر سازمان و بررسی تحقیقات و گزارش‌هایی است که بیش از پنجاه سازمان مدافع حقوق بشر در مورد ونزوئلا تهیه کرده‌اند.

تمامی اطلاعات به دست آمده سپس برای رسیدگی و تصمیم‌گیری در اختیار هیئت سه نفر قرار خواهد گرفت.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مقامات دولت مادورو با احتمال پیگرد به اتهام جنایت علیه بشریت مواجه هستند

اعضای این هیئت عبارتند از مانوئل ونتورا، حقوقدان اهل کوستاریکا و قاضی سابق دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا، سانتیاگو کانتون اهل آرژانتین و دبیرکل امور حقوق بشر استان بوئنوس آیرس و ایروین کوتلر، حقوقدان و وزیر دادگستری و دادستان کل سابق کانادا.

دو ماه پیش، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی با انتصاب آقای اوکامپو از او خواست تا ترتیبات لازم برای بررسی اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت در کشور ونزوئلا را مورد رسیدگی قرار داده و تصمیم بگیرد که آیا زمینه حقوقی برای ارجاع این کشور به داگاه کیفری بین‌المللی وجود دارد یا نه. نخستین جلسه علنی دریافت اطلاعات روز گذشته درمقر سازمان برگزار شد و جلسه دوم برای امروز برنامه ریزی شده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته می‌شود بسیاری از زندانیان به دلیل شرکت در تظاهرات ضد دولتی بازداشت و زندانی شده‌اند

اگرچه از چند سال پیش و دوره ریاست جمهوری هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق ونزوئلا برخی نهادهای بین‌المللی از مواردی از تضعیف موازین حقوق بشر در آن کشور خبر می‌دادند، اما در چند ماه اخیر و با شدت گرفتن اعتراضات عمومی علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، گزارش‌هایی متعددی از برخورد خشونت‌آمیز با مخالفان و نقض حقوق بشر در این کشور منتشر شده است.

در جریان تظاهرات ضد دولتی، که در اعتراض به شرایط دشوار اقتصادی، فساد دولتی و نادیده گرفتن پارلمان توسط دولت در نقاط مختلف ونزوئلا برگزار شده، تا کنون بیش از یکصد و بیست تن کشته و چند صد نفر بازداشت و در دادگاه‌های نظامی محاکمه شده‌اند. این افراد، که اکثر آنان به خاطر شرکت در تظاهرات دستگیر شده‌اند، به اتهام تضعیف نظام سیاسی و براندازی محاکمه شده و زندانی هستند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تصاویر مادورو و چاوز - اتهام نادیده گرفتن موازین حقوق بشر در زمان چاوز آغاز شد و در دوره مادورو شدت گرفت

حقوقدانان گفته‌اند که رویه‌های پذیرفته قضایی در این محاکم مراعات نمی‌شود و در نتیجه، احکام آنها غیرمنصفانه و از لحاظ حقوقی غیر قابل قبول است و در نتیجه، دولت ونزوئلا مسئول بازداشت و حبس خودسرانه و بدرفتاری با کسانی است که در این دادگاه‌ها محاکمه و محکوم شده‌اند.

گفته می‌شود که زندانیان سیاسی در معرض بدرفتاری و حتی شکنجه جسمی و روانی قرار می‌گیرند و نحوه برخورد با آنان می‌تواند باعث ارجاع مقامات ونزوئلایی به دادگاه کیفری بین‌المللی شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خرگوش‌های توزیع شده برای مصرف خوراکی به حیوانات خانگی تبدیل شده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس جمهوری ونزوئلا با حمایت دادگاه عالی این کشور، که قضات آن به طرفداری از دولت متهم هستند، به تشکیل یک مجلس موسسان مبادرت ورزیده که ضمن تغییر قانون اساسی، اختیارات پارلمان را هم که احزاب مخالف اکثریت قابل توجه کرسی های آن را در اختیار داشتند به خود منتقل کرده است. همزمان، شماری از رهبران مخالف بازداشت شده‌اند و تعدادی نیز، از جمله دادستان کل سابق، از کشور گریخته‌اند.

سازمان کشورهای آمریکایی با هدف تقویت همکاری و همبستگی بین کشورهای این قاره در سال ۱۹۴۸ تشکیل شد و در حال حاضر بیست و یک عضو دارد. ونزوئلا از اعضای این سازمان است اما در ماه آوریل، در پی انتقاد برخی اعضای سازمان از دولت آن کشور، اعلام کرد که از این سازمان خارج خواهد شد. روند خروج کامل از سازمان کشورهای آمریکایی دو سال به طول می‌انجامد و دولت ونزوئلا گفته است که در این مدت، از مشارکت در فعالیت‌های سازمان خودداری خواهد ورزید.

دادگاه کیفری بین‌المللی، مستقر در لاهه، هلند، با هدف رسیدگی و پیگرد متهمان به نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی در سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را آغاز کرد. یکصد و بیست و چهار کشور جهان از جمله ونزوئلا عضو این دادگاه هستند.

در خبری دیگر در مورد ونزوئلا، نیکلاس مادورو به مردم گفته است که نباید به خرگوش به عنوان یک حیوان خانگی محبوب نگاه کنند بلکه برای مقابله با کمبود شدید مواد غذایی، این حیوان را برای استفاده از گوشتش پرورش دهند. در راستای تشویق مردم به استفاده از گوشت خرگوش، وزارت کشاورزی ونزوئلا به توزیع این حیوان در میان خانواده‌های فقیر مبادرت کرد اما روز گذشته گفت که این طرح، که آقای مادورو آن را "برنامه خرگوش" نام داده نتیجه مطلوب را در پی نداشته است.

به گزارش این وزارتخانه، خرگوش‌هایی که به خانواده‌های کم درآمد تحویل شده به مصرف غذایی نمی‌رسد بلکه اعضای خانواده به عنوان حیوانات خانگی روی آنها اسم می‌گذارند و حاضر به خوردن گوشتشان نیستند.