اختلاف‌نظر در مورد نحوه پاسخگویی به آزمایش موشکی کره شمالی

آزمایش موشکی کره شمالی

منبع تصویر، Reuters

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی که صبح امروز به وقت محلی صورت گرفت با واکنش‌های متفاوتی از سوی قدرت‌های بزرگ جهان روبرو شده است. این در حالی است که تا همین چند روز پیش این کشو‌‌رها در قبال اعمال تحریم‌های تازه سازمان ملل علیه این کشور موضع واحدی داشتند.

آمریکا گفته که مسئولیت پاسخگویی به این آزمایش موشکی جدید پیونگ یانگ برعهده چین و روسیه است. از چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی نام برده می‌شود و روسیه هم روابط و توافقاتی با این کشور دارد.

اما چین در واکنش گفته که آمریکا از مسئولیت خود در قبال این مسئله شانه خالی می‌کند. روسیه هم رویکرد "خصمانه" آمریکا را در این مورد محکوم کرده است.

در همین رابطه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته که چین تأمین کننده بخش عمده نفت کره شمالی است و روسیه هم بزرگ‌ترین کشور تأمین نیروی کار کره شمالی است.

ارتش کره جنوبی در نخستین ساعات امروز جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) به وقت محلی از انجام آزمایش موشکی تازه کره شمالی خبر داد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کشورهای بزرگ در اوایل ماه جاری در مورد کره شمالی موضعی مشترک داشتند

بر اساس این گزارش موشک پرتاب شده توانسته تا ارتفاع ۷۷۰ کیلومتری بالا رود و مسافتی حدود ۳۷۰۰ کیلومتر را تا قبل از فرود آمدن در دریا طی کند.

به گفته ناظران این موشک احتمالا در زمره موشک‌های بالستیک میانبرد قرار دارد، هر چند که مقامات ژاپن معتقدند که هنوز این احتمال وجود دارد که موشک آزمایش شده از نوع موشک‌های بالستیک قاره پیما باشد.

نکته هشداردهنده در ارتباط با موشک آزمایش شده امروز این است که گوام از جمله مناطق تحت تسلط آمریکا در اقیانوس آرام تنها ۳۴۰۰ کیلومتر از پیونگ یانگ فاصله دارد.

کره شمالی پیشتر گفته بود که قصد پرتاب موشک به سوی گوام را دارد.

منبع تصویر، REUTERS/KCNA

توضیح تصویر،

کره شمالی در اوایل ماه سپتامبر اعلام کرد که یک بمب هیدروژنی قابل نصب در کلاهک موشک آماده کرده است

کره جنوبی، مهم‌ترین متحد آمریکا در منطقه هم در پاسخ به این اقدام فورا دو موشک بالستیک شلیک کرد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل هم به درخواست آمریکا و ژاپن برای بررسی این مسئله تشکیل جلسه دهد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفته که کشورش "هرگز چنین اقدامات تحریک آمیز خطرناک را تحمل نخواهد کرد".

پیشتر ژاپن اعلام کرد که این موشک از فراز بخشی از خاک این کشور عبور کرده و برهمین اساس به شهروندان ساکن در آن مناطق هشدار پناه گرفتن در پناهگاه داده شد.

دوشنبه گذشته ۱۲ سپتامبرشورای امنیت سازمان ملل با اکثریت آرا محدودیت‌هایی را بر ارسال نفت به کره شمالی و همچنین ممنوعیت صادرات نساجی به این کشور در پاسخ به آزمایش‌های موشکی و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت اعمال کرد.