آمریکا از کردستان خواست همه‌پرسی استقلال برگزار نکند

با وجود مخالفت دولت عراق و آمریکا، ایران و ترکیه با این همه‌پرسی، بسیاری از گروه‌های کرد از تصمیم پارلمان این اقلیم خوشنود شدند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

با وجود مخالفت دولت عراق و آمریکا، ایران و ترکیه با این همه‌پرسی، بسیاری از گروه‌های کرد از تصمیم پارلمان این اقلیم خوشنود شدند

پس از آن که پارلمان اقلیم کردستان عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر را تایید کرد آمریکا از مقام‌های کردستان خواست این همه پرسی را برگزار نکنند. واشنگتن می گوید این همه پرسی می تواند تمرکز بر مبارزه با داعش در عراق را از بین ببرد و این که آمریکا (همچون ایران و ترکیه) از تشکیل کشور مستقل کردستان حمایت نمی‌کند.

واکنش جدید آمریکا به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که پارلمان اقلیم کردستان عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) را تصویب کرد.

نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان روز جمعه (۲۴ شهریور- ۱۵ سپتامبر) با برگزاری همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک هم موافقت کرده‌اند. این اولین باری بود که پارلمان کردستان عراق طی دو سال اخیر تشکیل جلسه می‌داد.

نمایندگان عضو حزب دموکرات کردستان (بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (طالبانی) در جلسه رای‌گیری حضور داشتند اما نمایندگان جنبش گوران (تغییر) و همچنین نمایندگان اسلامگرا این جلسه را تحریم کردند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، پیش از این گفته است که همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق را غیرقانونی و خلاف قانون اساسی می‌داند.

علاوه بر دولت مرکزی عراق، ایران، ترکیه و آمریکا هم مخالف این همه‌پرسی هستند.

پیش از این مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، تاکید کرده بود که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان همه‌پرسی هیچ پیشنهاد جایگزینی نداده‌اند.

آقای بارزانی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت امیدوار است کردها ناچار نباشند که بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک با کسی بجنگند، اما چنان چه کسانی بخواهند با زور اسلحه وارد عمل کنند، با آنها مقابله خواهد شد.