ناآرامی در سنت لوئیس آمریکا در اعتراض به رای دادگاه به نفع افسر پلیس

جسیون استاکلی، افسر سابق پلیس پس از این واقعه از میسوری به شهر هیوستون تگزاس مهاجرت کرد حق نشر عکس Reuters
Image caption جسیون استاکلی، افسر سابق پلیس پس از این واقعه از میسوری به شهر هیوستون تگزاس مهاجرت کرد

پس از آن که دادگاهی در ایالت میسوری افسر سابق پلیس را به علت شلیک و کشتن یک مرد سیاه‌پوست در سال ۲۰۱۱ مقصر نشناخت، صدها نفر به خیابان‌های شهر سنت لوئیس آمدند و با نزدیک شدن به نیمه‌های شب، این اعتراض‌ها در لحظاتی با درگیری میان معترضان و ماموران پلیس همراه بوده است.

در زمان انتشار این خبر که حوالی نیمه شب به وقت شرق آمریکاست، هنوز خیابان‌های مرکز شهر سنت لوئیس متشنج است و پلیس پس از آن که معترضان با سنگ شیشه خانه شهردار را شکستند، تلاش می‌کند آنها را متفرق کند و در مواردی از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

در سال ۲۰۱۱، جیسون استاکلی، افسر سفیدپوست پلیس در ویدئویی که بعدا منتشر شد پس از تلاش ناموفق برای بازداشت آنتونی لامار اسمیت، او را با خودرو پلیس تعقیب می‌کند و در نهایت پس از متوقف شدن خودرو آقای اسمیت با پنج گلوله او را از پای در می‌آورد.

حق نشر عکس CBS
Image caption دادستان های در دادگاه لامار اسمیت را متهم کردند که با نافرمانی از دستور نخست افسر پلیس منجر به عمیق‌تر شدن اوضاع شده است

آقای استاکلی که در زمان واقعه ۳۰ ساله بود در دادگاه گفته او با سوءظن به شکل گرفتن یک معامله موادمخدر قصد داشته آنتونیو لامار اسمیت را بازداشت کند اما بعد از آن که آقای لامار اسمیت گریخته و دقایقی بعد خودرویش متوقف شده، او از اسلحه خود استفاده کرده چرا که گمان کرده مظنون دست خود را برای برداشتن اسلحه دراز کرده بوده است.

در ویدئویی که دوربین خودرو پلیس ان را ضبط کرده صدای جیسون استاکلی شنیده می‌شود که در حال تعقیب خودرو آقای لامار اسمیت فریاد می‌زند: "من این ... رو می‌کشم. بهت گفته باشم."

رای روز جمعه (۱۵ سپتامبر - ۲۴ شهریور) دادگاه سنت لوئیس که عمل این افسر سابق پلیس را قتل عمد محسوب نکرده است با خشم صدها معترضی روبرو شده که معتقدند بنابر آنچه در ویدئو منتشر شده دیده می‌شود، جیسون استاکلی باید مجازات شود.

آقای استاکلی بعد از این واقعه از اداره پلیس خارج شد و دو سال بعد (۲۰۱۳) شهر سنت لوئیس ایالت میسوری را به مقصد هیوستون در ایالت تگزاس ترک کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعتراض‌ها با فرار رسیدن شب گسترده‌تر و پر تنش‌تر شده است
حق نشر عکس Getty Images
Image caption سنت لوئیس از شهرهایی است که دارندگان اسلحه می‌توانند آزادانه در خیابان اسلحه حمل کنند

موضوعات مرتبط