بنگلادش خروج آوارگان روهینگیا از اردوگاه را ممنوع کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرار صدها هزار نفر از مردم این قوم موجب انتقادهای شدید از دولت میانمار شده است

پلیس بنگلادش جابه‌جایی بیش از ۴۰۰ هزار پناهجوی مسلمان را که از میانمار به کشور همسایه فرار کرده‌اند، محدود کرده است.

بر اساس اطلاعیه پلیس آنها دیگر حق ندارند به خانه دوستان و اقوام خود بروند و فقط اجازه دارند در اردوگاه‌هایی بمانند که دولت بنگلادش برای آنان در نظر گرفته است.

نزدیک به چهارصد هزار آواره روهینگیا در سه هفته گذشته از عملیات سرکوبگرانه ارتش میانمار به مناطق مرزی داخل بنگلادش گریخته‌اند و در شرایط ناگواری به سر می‌برند.

پلیس به وسایل نقلیه عمومی دستور داده که از جابه‌جایی پناهجویان مسلمان خودداری کنند و مالکان خانه خود را به پناهجویان اجاره ندهند.

به نظر می‌آید که بنگلادش نگران جذب این پناهجویان در محله‌های کشور میزبان است و تاکید دارد آنها را در اردوگاه‌هایی که خود ساخته، محدود نگه دارد تا بازگشت آنان به میانمار ساده‌تر شود.

مقام‌های بنگلادش منطقه ای را برای اردوگاه جدید بزرگ پناهندگان آماده می کنند که انتظار می رود بیش از ۸۰ هزار خانواده روهینگیا در آن پناه داده شوند.

آن ها در نظر دارند این اردوگاه جدید با مساحت حدود ۸ کیلومتر مربع را تا آخر ماه جاری میلادی، یعنی تا دو هفته دیگر، آماده کنند.

قرار است نهاد های سازمان ملل متحد و سازمان های دیگر امدادگر در جا به جایی این پناهندگان به دولت بنگلادش کمک کنند.

اعتراض بنگلادش به 'نقض حریم هوایی'

در همین حال بحث دیپلماتیک تازهای میان دو کشور همسایهدرگرفته است.

دولت بنگلادش به دلیل آنچه "نقض حریم هوایی" خوانده، به طور رسمی به میانمار اعتراض کرده است. بنگلادش مدعی شده که هفته گذشته، پهپادها و هلی‌کوپترهای نظامی میانمار سه روز حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند. ادعایی که میانمار رد می‌کند.

بنگلادش استفاده از این وسایل را "تحریک آمیز" خوانده است.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۳ سپتامبر - ۲۲ شهریور) در جلسه شورای امنیت در نیویورک در بیانیه ای خشونت‌ها در استان راخین میانمار را محکوم و از دولت این کشور خواستند فورا در جهت کاهش درگیری‌ها اقدام کند.

در این بیانیه از دولت میانمار خواسته شده شرایط را برای بازگشت بدون تبعیض ده‌ها هزار مسلمان آواره روهینگیا فراهم کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۱۰ برنده جایزه صلح نوبل و دو برنده نوبل پزشکی، به همراه تعدادی از شخصیت‌های دیگر، از جمله خانم عبادی نامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده اند

شورای امنیت همچنین از دولت میانمار خواسته است برای برقراری دوباره نظم و امنیت در این منطقه، حفاظت از جان شهروندان و بازگرداندن ثبات به اوضاع اقتصادی-اجتماعی تلاش کند.

شورای امنیت همچنین از بنگلادش برای فراهم کردن شرایط اسکان آوارگان و کمک به آنها قدردانی کرده است.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل بعد از آن منتشر شد که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در اظهاراتی تند گفت مسلمانان روهینگیا با یک "فاجعه" انسانی در میانمار روبرو هستند.

همچنین روز چهارشنبه ۱۰ برنده جایزه صلح نوبل و دو برنده نوبل پزشکی، به همراه تعدادی از شخصیت‌های دیگر، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان "مداخله فوری" این شورا و "استفاده از همه ابزارهای ممکن" برای حل "فاجعه انسانی" در میانمار شدند.

روهینگیاها یک اقلیت مسلمان بدون تابعیت هستند که در ایالت عمدتا بودایی راخین زندگی می کنند اما از دیرباز با سرکوب دولت میانمار که آنها را مهاجر غیرقانونی می خواند روبرو بوده اند.

بیشتر بخوانید:

شورای امنیت خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

بحران روهینگیا؛ نامه شیرین عبادی و برندگان نوبل به سازمان ملل

میانمار اتهام 'پاکسازی قومی' علیه مسلمانان روهینگیا را رد کرد