عراق: اگر رفراندوم کردستان به خشونت بینجامد، مداخله نظامی می‌کنیم

حیدر عبادی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حیدر عبادی گفت: "اگر مردم عراق از طریق به کارگیری غیرقانونی خشونت مورد تهدید قرار بگیرند، مداخله نظامی خواهیم کرد"

حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که اگر رفراندوم کردستان به خشونت منجر شود، بغداد آماده دخالت نظامی در این منطقه خواهد بود.

آقای عبادی در مصاحبه ای اختصاصی با آسوشیتدپرس گفت: "اگر مردم عراق از طریق به کارگیری غیرقانونی خشونت مورد تهدید قرار بگیرند، مداخله نظامی خواهیم کرد."

دولت کردستان عراق قصد دارد در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) در منطقه کردستان، بر سر موضوع جدایی از عراق و تشکیل یک کشور مستقل، همه پرسی برگزار کند.

این همه پرسی، در سه استان تشکیل دهنده منطقه خودمختار کردستان و همچنین مناطقی برگزاری خواهد شد که تحت کنترل نیروهای کرد هستند اما عراق، بر تعلق آنها به حکومت مرکزی تاکید دارد.

بیشتر بخوانید:

حیدر عبادی در مصاحبه امروز خود، خطاب به مسئولان کردستان عراق گفت: "اگر شما قانون اساسی و مرزهای عراق و منطقه را به چالش بکشید، به معنی دعوتی عمومی به سایر کشورهای منطقه برای تجاوز به قلمرو عراق است که ابعاد آن، به طرزخطرناکی افزایش خواهد یافت."

آقای عبادی به اسوشیتدپرس گفت که با این حال، گزینه مذاکره را رد نمی کند و همواره آماده گفتگو با مسئولان کردستان عراق خواهد بود.

پارلمان اقلیم کردستان عراق دیروز ۱۵ سپتامبر (۲۳ شهریور)، برگزاری همه‌پرسی استقلال در این اقلیم و همچنین در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک را به تصویب رساند.

بیشتر بخوانید:

بلافاصله بعد از تصمیم پارلمان اقلیم کردستان، واشنگتن اعلام کرد که آمریکا از تشکیل کشور مستقل کردستان حمایت نمی‌کند. دولت آمریکا هشدار داد که همه پرسی استقلال می تواند تمرکز بر مبارزه با داعش در عراق را از بین ببرد.

ایالات متحده و همچنین ایران و ترکیه، پیشتر هم مخالفت خود را با همه پرسی استقلال کردستان عراق اعلام کرده بودند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان رفراندوم هیچ "پیشنهاد جایگزینی" نداده‌اند.

آقای بارزانی افزوده که امیدوار است کردها ناچار نباشند بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند در این مورد به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.