فتح از تصمیم حماس برای مذاکره استقبال کرد

حماس

منبع تصویر، AFP

جنبش فتح از تصمیم حماس در مورد منحل کردن کمیته‌ای که مسئولیت اداره نوارغزه را برعهده دارد و برگزاری انتخابات استقبال کرده است.

نبیل شعث، از رهبران فتح گفته که حماس اولین گام مهم برای پایان دادن به یک دهه اختلاف با دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس را برداشته است.

حماس گفته که در نظر دارد برای پایان دادن به یک دهه اختلاف با جنبش فتح، با رهبران این جنبش گفتگو کند.

حماس این تصمیم را در پی افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی براین سازمان گرفته است.

درپی درگیری‌های سال ۲۰۰۷ بین فتح و حماس، فتح از نوارغزه بیرون رانده شد و حماس در ۱۰ سال گذشته کنترل این منطقه را برعهده داشت.

در طول این مدت تلاش‌های این دو گروه برای تفاهم و تشکیل دولت واحد برای اداره نوار غزه و کرانه باختری رود اردن بی‌نتیجه مانده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در درگیری‌های سال ۲۰۰۷ بین فتح و حماس، فتح از نوارغزه بیرون رانده شد و حماس در ۱۰ سال گذشته کنترل این منطقه را برعهده داشت

در بیانیه حماس آمده است که این اقدام نتیجه مستقیم مذاکرات مصر با هدف اتحاد فلسطینیان بوده و افزوده است که این گروه امیدوار است مذاکرات و گفتگوها "به سازش بین فلسطینیان منجر شود و به اختلافات خاتمه دهد."

هنوز مشخص نیست که آیا حماس آماده است نیروهای امنیتی خود را تحت کنترل آقای عباس قرار دهد یا خیر. این نکته‌ یکی از مهمترین عوامل اختلاف بین دو گروه و مانع به ثمر رسیدن مذاکرات در گذشته بوده است.