موضع مبهم مقام‌های آمریکایی در مورد احتمال پایبندی به توافق پاریس

Smoke billows from chimneys at a chemical factory in Hefei, China. Archive photo

منبع تصویر، Reuters

ساعاتی پس از آنکه کاخ سفید پافشاری کرد سیاست آمریکا در قبال موافقتنامه اقلیمی پاریس "تغییری نکرده" وزیر خارجه آمریکا می گوید رئیس جمهور این کشور ادامه پایبندی به این توافق را مردود نمی داند.

رکس تیلرسون گفت که "اگر آمریکا بتواند شرایطی ایجاد کند که به اعتقاد ما منصفانه است" همچنان به این موافقتنامه عمل خواهد کرد.

کاخ سفید پیشتر گزارش ها دایر بر ملایم تر شدن موضوع دولت ترامپ در مورد این توافق را رد کرد.

همزمان هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، هم این مساله را که آقای ترامپ در حال بازبینی تصمیم به خروج از توافق پاریس را رد کرد.

با این حال او هم تاکید کرد که راه برای رسیدن به توافقی بهتر در آینده باز است.

او در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز در مورد گزارش های روز شنبه گفت: "این گزارش ها غلط است. رئیس جمهور تصمیم گرفت از توافق پاریس خارج شود چون این توافقی بد برای مردم آمریکا بود و توافق بدی برای محیط زیست بود."

روزنامه وال استریت ژورنال و خبرگزاری فرانسه از یک مقام اروپایی نقل کرده بودند که آمریکا در پی راه هایی برای ماندن در توافق است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
پرگار

برنامه‌ای که در آن مهمانان برنامه به پرسش‌های چالشی مربوط به جامعه امروز پاسخ می‌دهند

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ در ماه ژوئن خروج آمریکا از توافق پاریس را اعلام کرده بود.

او در آن زمان گفت که این اقدام بخشی از "قول جدی او برای حفاظت از آمریکا" بود چون گفت توافق پاریس به قیمت ضرر زدن به اقتصاد آمریکا به نفع کشورهایی مثل چین و هند تنظیم شده است.

او گفته بود که "مذاکرات را برای ورود به توافق براساس شرایط تازه یا نگارش یک توافق کاملا تازه با شرایطی که برای آمریکا منصفانه است شروع خواهد کرد."

آقای تیلرسون صبح یکشنبه در گفتگو با شبکه سی بی اس آمریکا تلویحا گفت که آمریکا ممکن است هرگز این توافق را ترک نکند.

او در پاسخ به این سوال که شانس ادامه پایبندی آمریکا چقدر است گفت: "فکر می کنم تحت شرایط مناسب رئیس جمهور گفته است که آمادگی یافتن چنین شرایطی را دارد تا به تعامل با بقیه (جهان) در مورد مساله ای که همه قبول داریم یک مشکل جدی است ادامه دهیم."

او افزود: "اگر به یاد داشته باشید رئیس جمهور گفت: نگاه کنید ما مایلیم در مورد توافق اقلیمی پاریس با شرکای خود همکاری کنیم، اگر بتوانیم مجموعه شرایطی را ایجاد کنیم که به اعتقاد ما برای مردم آمریکا منصفانه و متوازن است و منافع اقتصادی ما را در مقایسه با دیگران به خصوص اقتصاد دوم جهان یعنی چین در نظر می گیرد. اگر به این اهداف براساس توافق پاریس بنگرید واقعا در مورد دو اقتصاد بزرگ جهان نامتوازن بود. برای همین من فکر می کنم هدف بررسی راه های دیگری باشد که براساس آنها می توانیم با شرکای خود در چارچوب توافق اقلیمی پاریس همکاری کنیم."

گزارش هایی که روز شنبه منتشر شد حاکی بود آقای ترامپ نگرش خود در مورد توافق پاریس را تعدیل کرده است.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

آریاس: "این پیامی کاملا متفاوت از آنچیزی است که قبلا از آقای ترامپ شنیده ایم."

میگل آریاس کانه‌ته مسئول سیاست اقلیمی اتحادیه اروپا پس از ملاقاتی با وزرای محیط زیست در مونترال گفت که مقام های دولت ترامپ اشاره کرده اند که آمریکا یا در توافق پاریس باقی خواهد ماند تا حداکثر شرایط آن را مورد بازبینی قرار می دهد.

او افزود: "این پیامی کاملا متفاوت از آنچیزی است که قبلا از آقای ترامپ شنیده ایم."

اما ساعتی بعد سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید، در واکنش به این گزارش تاکید کرد: "هیج تغییری در مواضع آمریکا ایجاد نشده" و این کشور "تنها در صورتی در پیمان پاریس می‌ماند که شرایط آن به نفع ایالات متحده بازبینی شود".

کاترین مک‌کینا، وزیر محیط زیست کانادا هم گفت از سخنان نماینده آمریکا در نشست مونترال "نشانه خوبی" دریافت کرده است.

توافق سال ۲۰۱۵ پاریس به امضای آمریکا و ۱۸۷ کشور دیگر رسیده که می خواهند افزایش دمای زمین در مقایسه با عصر ماقبل صنعتی "به طور قابل توجهی کمتر از دو درجه سانتی گراد" بماند و حتی سعی دارد این افزایش را به یک و نیم درجه محدود کند.

مخالفان می گویند خروج آمریکا از این توافق به معنی شانه خالی کردن آمریکا از مسئولیت هایش در مورد یکی از مشکلات مهم زمین است.