فرمانده ارتش میانمار اقلیت روهینگیا را در بحران جاری مقصر دانست

Rohingya Muslim refugees protect themselves from rain in Balukhali refugee camp near the Bangladesh town of Gumdhum on 17 September 2017.

منبع تصویر، AFP

بلندپایه‌ترین مقام نظامی میانمار مسلمانان روهینگیا را به خاطر بحرانی که به فرار صدها هزار نفر از آنها به بنگلادش منجر شده مقصر معرفی کرد.

ژنرال مین آنگ هلینگ فرمانده ارتش گفت که روهینگیا "هرگز یک گروه قومی نبوده اند" و "افراط گرایان" را به تلاش برای ایجاد پایگاهی در شمال ایالت راخین متهم کرد.

ارتش تحت فرمان او به هدف گرفتن غیرنظامیان و واداشتن روهینگیاها به فرار از کشور متهم شده است.

میانمار این اتهام را رد می کند و می گوید فقط به حملات مرگبار پیکارجویان پاسخ می دهد.

سازمان ملل اخطار داده است که عملیات ارتش میانمار (برمه) علیه روهینگیا - که اکثرا مسلمان هستند درحالی که ۹۰ جمعیت میانمار را بودیست ها تشکیل می دهد - می تواند معادل پاکسازی قومی باشد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بنگلادش جابجایی آوارگان را محدود می کند

روز شنبه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که آنگ سان سوچی، که عملا رهبر میانمار است، برای پایان تهاجم ارتش و جلوگیری از آنچه وضعیتی "کاملا هولناک" خواند وقت زیادی ندارد.

ژنرال مین آنگ هلینگ روز یکشنبه در یک پیام فیسبوکی مردم و رسانه های میانمار را به اتحاد "در مورد مساله" روهینگیا فراخواند.

او گفت عملیات ارتش پس از ۹۳ مورد درگیری با "افراطیون بنگالی" شروع شد. او به عملیاتی که پس از ۲۵ اوت علیه شورشیان روهینگیا شروع شد اشاره داشت.

او افزود که خشونت ها تلاشی سازمان یافته برای ایجاد پایگاهی در ایالت راخین است.

او نوشت: "آنها خواستار شناسایی روهینگیا شده اند که هرگز یک گروه قومی در میانمار نبوده اند. مساله بنگالی یک آرمان ملی است و ما باید در کشف حقیقت متحد باشیم."

پیکارجویان روهینگیا روز ۲۵ اوت به یک ایستگاه پلیس در شمال راخین حمله کردند و ۱۲ مامور را کشتند.

اما روهینگیاهایی که از آن زمان از میانمار گریخته اند می گویند ارتش در عملیاتی خشن، روستاهایشان را سوزانده و به غیرنظامیان حمله کرده تا آنها را بیرون براند.

این عملیات با محکومیت بین المللی روبرو شده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

فرمانده ارتش میانمار در فیسبوک اظهار نظر می‌کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنگ سان سوچی که زمانی یک ناراضی سیاسی بود و در حکومت نظامیان میانمار سال حبس خانگی بود با انتقادهای فزاینده ای به خاطر این بحران روبروست. حزب تحت رهبری او در سال ۲۰۱۵ در انتخابات به پیروزی رسید.

آنتونیو گوترش روز یکشنبه در مصاحبه با بی بی سی او را ترغیب کرد برای جلوگیری از این عملیات مداخله کند و افزود اگر او چنین نکند "من نمی دانم چطور در آینده می شود این روند را جبران کرد."

او در اشاره ای غیرمستقیم به این که خانم سوچی اقتدار کامل ندارد تاکید کرد معلوم است که ارتش میانمار "هنوز دست بالا را دارد".

خانم سوچی امسال در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی نخواهد کرد و ادعا کرده که این بحران در نتیجه "کوه یخ عظیمی از اطلاعات نادرست" تحریف شده است.

او گفت که اخبار جعلی که منافع تروریست ها را تشویق می کند به این تنش دامن زده است.

روهینگیا یک اقلیت بدون تابعیت هستند که همواره در میانمار سرکوب شده اند، کشوری که آنها را مهاجر غیرقانونی می داند.

کسانی که از این خشونت ها گریخته اند پیشتر در ماه جاری از وقوع کشتارها، تجاور و حتی قتل عام به بی بی سی گفتند. یک خدمه بی بی سی در داخل راخین شاهد خانه های سوخته آنها بوده است.

همزمان بنگلادش گفته که جابجایی بیش از ۴۰۰ هزار نفر که از میانمار فرار کرده اند را محدود می کند.

مطالب مرتبط:

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیش از 400 هزار روهینگیا از میانمار به بنگلادش گریخته اند