کارائیب برای یک توفند دیگر آماده می شود

A resident of the Frenchtown district walks through the debris of his home 12 days after Hurricane Irma wrought havoc to the island, in Charlotte Amalie, St. Thomas, U.S. Virgin Islands

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خرابی در سن توماس بخشی از جزایر ویرجین آمریکا

بعضی از جزایر کارائیب که در توفند اخیر ایرما تخریب شده اند با گذشت دو هفته خود را برای یک توفان بزرگ احتمالی دیگر آماده می کنند.

مرکز ملی توفند آمریکا گفت که توفان استوایی ماریا روز یکشنبه شدت یافت و به یک توفند درجه یک بدل شد. این توفان ها به درجه یک تا پنج - ضعیف تا قوی - تقسیم می شوند.

این توفند کم و بیش همان مسیر ایرما را تکرار می کند و انتظار می رود ظرف ۴۸ ساعت آینده تقویت شود.

به این ترتیب به ساکنان گوادلوپ، دومینکا، "سن کیتس و نویس" و مونتسرات هشدار داده شده است.

همچنین از ساکنان جزایر ویرجین آمریکا و بریتانیا، سن مارتن، سن بارتس، سابا، سن یوستاتیوس و آنگیلا خواسته شده مراقب باشند.

مرکز توفند آمریکا یکشنبه شب در آخرین توضیح خود گفت که ماریا باعث بادهایی به سرعت حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت شده و انتظار می رود دوشنبه شب از جزایر لیوارد بگذرد.

چشم توفان هم اکنون در حدود ۲۲۵ کیلومتری شمال شرقی باربوداس قرار دارد و با سرعت ۲۴ کیلومتر در جهت غرب-شمال غرب حرکت می کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعضی از این جزایر در اثر ایرما که یک توفند درجه پنج بود به شدت آسیب دیدند. آن توفان باعث مرگ ۳۷ نفر در این جزایر شد و میلیاردها دلار خسارت به بار آورد.

دولت فرانسه گفت که ایرما در جزیره سن مارتن یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار خسارت به بار آورد و باعث مرگ ۹ نفر در این جزیره و سن بارتس شد.

در جزایر ویرجین بریتانیا بعضی محلات کاملا نابود شد.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا بعد از بازدید از ناحیه میزان خرابی ها را چیزی مثل "آنچه در عکس های جنگ جهانی اول می بینید" توصیف کرد.

یک توفان دیگر به نام خوزه هم اکنون در اطلس فعال است و سرعت بادهای آن به ۱۴۴ کیلومتر در ساعت می رسد.

مطالب مرتبط:

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

مسیر احتمالی ماریا