اولین حضور ترامپ در سازمان ملل متحد

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، امروز دوشنبه (۱۸ سپتامبر) در یک نشست سازمان ملل متحد شرکت می‌کند و سخنرانی خواهد کرد.

این اولین حضور آقای ترامپ در این سازمان از زمان احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا است.

سخنرانی آقای ترامپ در جلسه اصلاحات در این سازمان بین‌المللی خواهد بود.

دولت آقای ترامپ درنظر دارد تا آنچه را که بوروکراسی در این سازمان می‌خواند سامان دهد و همچنین از کشورهای عضو بخواهد تا مقادیر بیشتری از هزینه‌های این سازمان را تامین کنند.

آمریکا بیشترین مشارکت مالی را در سازمان ملل متحد دارد و آقای ترامپ گفته است که کشورش بیش از اندازه پول در این سازمان هزینه می‌کند.

اما در عین حال مقامات سازمان ملل متحد از آمریکا خواسته‌اند تا از هزینه سازمانهایی مانند آژانس پناهندگان سازمان ملل نکاهد.

پیشتر آقای ترامپ با انتقاد از سازمان ملل آن را "کلوپی از افرادی خوانده بود که خوش می گذرانند."

آقای ترامپ همچنین قرار است فردا (سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

احتمال می‌رود که آقای ترامپ در این سخنرانی بر انجام اقدامات سختگیرانه‌تر درباره کره شمالی و در ارتباط با برنامه سلاح‌های هسته‌ای آن، تاکید کند.

کاهش کمکهای مالی

در ماه مارس آقای ترامپ وعده داد که بودجه فعالیت‌های دیپلماتیک و کمک‌های خارجی آمریکا را ٢٨ درصد کاهش خواهد داد که از جمله شامل کمک به نهادهای مختلف سازمان ملل خواهد بود. جزئیات کامل این برنامه هنوز منتشر نشده است.

نیازهای مالی بسیاری از نهادهای سازمان ملل از جمله صندوق جمعیت از طریق کمک داوطلبانه کشورهای عضو سازمان تامین می‌شود و در سال ٢٠١٥ میلادی، سهم آمریکا در کمک به صندوق جمعیت به ٧٥ میلیون دلار رسید.

مقامات سازمان ملل هشدار داده‌اند که کاهش ناگهانی بودجه نهادهای وابسته به این سازمان می‌تواند باعث تشدید بی‌ثباتی در سطح جهان شود و تاکید داشته‌اند که استفاده از راه‌های دیپلماتیک در مبارزه با تروریسم و افراطگرایی به مراتب موثرتر از راه حل‌های نظامی است.

آمریکا در ماه آوریل کمک های مالی به صندوق جمعیت سازمان ملل متحد را قطع کرد که این اقدام با واکنش و انتقاد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روبرو شد.

صندوق جمعیت یکی از نهادهای سازمان ملل متحد است که ماموریت آن ترویج برنامه تنظیم خانواده و ارائه خدمات بهداشتی به مادران و کودکان در بیش از ۱۵۰ کشور جهان است.

قطع کمک مالی به این صندوق نخستین اقدام دولت دونالد ترامپ در کاهش کمک مالی به سازمان ملل و سایر نهادها و برنامه‌های بین‌المللی است که در جریان مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود. ایالات متحده مهمترین منبع کمک مالی به نهادهای مختلف سازمان ملل محسوب می‌شود و قطع یا کاهش این کمک‌ها می‌تواند به برنامه‌های این نهادها آسیب جدی وارد کند.