همه‌پرسی کردستان؛ ترکیه در مرز عراق مانور نظامی برگزار می‌کند

سرباز ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترکیه با همه‌پرسی مخالف است (عکس از آرشیو)

مقام‌های نظامی ترکیه می‌گویند که نیروهای این کشور در حال برگزاری مانوری در مرز خود با عراق هستند.

این مانور در طول مرز ترکیه با کردستان عراق و یک هفته پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق صورت می‌گیرد.

دولت اقلیم کردستان عراق قصد دارد روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) بر سر موضوع جدایی از عراق و تشکیل یک کشور مستقل همه‌پرسی برگزار کند.

بسیاری از کشورها از جمله ایران، ترکیه و آمریکا با این رفراندوم مخالف هستند.

روز گذشته (یکشنبه ۱۷ سپتامبر) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی گفت که در نظر دارد این هفته با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، درباره این همه‌پرسی دیدار کند.

پیشتر ترکیه تصمیم دولت اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق را "اشتباه بزرگ" خوانده بود.

وزارت خارجه ترکیه پس از اعلام تاریخ این همه‎‌پرسی در بیانیه‌ای که روز جمعه، ۱۹ خرداد (۹ ژوئن)، منتشر کرد گفت که "در شرایط غیرعادی فعلی در عراق، انجام همه‌پرسی از جمله در مناطقی از این کشور که مورد اختلاف است نمی‌‌تواند منعکس کننده اراده واقعی مردم عراق باشد."

در این بیانیه آمده است که "حفاظت از تمامیت ارضی عراق یکی از اصول سیاست خارجی ترکیه است و این اصل پیش شرط اصلی ثبات، صلح و رفاه در منطقه محسوب می‌شود."

ایران نیز از ابتدا با این همه‌پرسی مخالفت کرده است و در تازه‌ترین واکنش به این اقدام روز گذشته (یکشنبه ۱۷ سپتامبر) علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تاکید کرد که ایران فقط دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

آقای شمخانی هشدار داد که "توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود."

به گفته دبیر شورای امنیت ملی ایران "پس از آن (جدایی احتمالی کردستان) ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملا متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد."

آمریکا نیز با این همه‌پرسی مخالف است. به گفته مقامات آمریکایی این همه‌پرسی به مبارزه با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ضربه می زند. داعش هنوز در برخی از مناطق عراق حضور دارد.