هند: ورود پناهجویان روهینگیا خطری برای امنیت ملی ماست

دیوان عالی هند

منبع تصویر، AFP

دولت هند در سندی کتبی که به دیوان عالی این کشور ارایه داده گفته است که مقامات کشور اطلاعاتی در دست دارند مبنی بر اینکه بین برخی از مسلمانان روهینگیا در هند و گروه‌های ستیزه‌جو در نقاط دیگر ارتباطاتی وجود دارد و به همین دلیل پناهندگان روهینگیایی می‌توانند خطری برای امنیت ملی کشور باشند.

به گفته مقامات دولتی هند، یک شبکه سازمان‌دهی شده ورود غیرقانونی روهینگیاها به هند را تسهیل می‌کنند.

این سند در حالی به دیوان عالی کشور ارایه شده که این بالاترین نهاد قضایی هند در حال بررسی یک پرونده استیناف در رابطه با تصمیم دولت برای اخراج حدود ۴۰ هزار روهینگیایی از کشور است. برخی از این افراد در دفتر پناهندگی و مهاجران سازمان ملل متحد ثبت نام شده‌اند و در یک دهه گذشته از میانمار (برمه) به هند آمده‌اند.

جلسه بعدی دیوان عالی هند برای بررسی این پرونده، دوم ماه اکتبر یعنی دو هفته دیگر خواهد بود.

هند با میانمار هم مرز است و این کشور همواره با دولت میانمار دارای روابط نزدیکی بوده است. دلایل مختلفی برای این نزدیکی وجود دارد. روابط هند با کشورهای منطقه از جمله چین از جمله محور این رابطه است. میانمار با چین نیز دارای روابط نزدیکی است.

تجارت از جمله نفت و گاز که برای هند از اهمیت برخوردار است یکی دیگر از این عوامل است. اما فعالیت گروههای مختلف ستیزه‌جو در مناطق شمال شرق هند عامل مهم دیگری است. به گفته مقامات هندی در مواردی این گروهها از داخل میانمار دست به فعالیت علیه هند می‌زنند و یا پس از از فعالیتهای به گفته مقامات هندی "تروریستی" به داخل میانمار می‌روند.

در اقدامی نادر دو سال پیش نیروهای هندی وارد خاک میانمار شدند و تعدادی از ستیزه‌جویان را در داخل خاک میانمار کشتند. به گزارش رسانه‌ها در آن هنگام سفیر وقت هند در میانمار، دولت این کشور را از اقدام هند آگاه کرده بود.

به گفته ناظران تحولات اخیر در میانمار و فرار هزاران مسلمان روهینگیا از این کشور بالقوه برای مقامات امنیتی هند زنگ خطری ایجاد کرده است. به گفته همین ناظران از سوی دیگر ورود این افراد به بنگلادش و درصورتی که این بحران مهار نشود، می‌تواند چالش بزرگی برای هند که در مرز خود با بنگلادش نیز مشکلاتی دارد ایجاد کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیش از چهارصد هزار روهینگیا از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند

مقامات میانمار نیز می گویند اقدام نیروهای نظامی این کشور در ایالت راخین علیه "افراط گرایان" بوده است که تلاش کرده‌اند تا در این شمال این ایالت پایگاه ایجاد کنند.

در همین رابطه ژنرال مین آنگ هلینگ فرمانده ارتشمیانمار روز گذشته (یکشنبه ۱۷ سپتامبر) در سخنانی مسلمانان روهینگیا را به خاطر بحرانی که به فرار صدها هزار نفر از آنها به بنگلادش منجر شده مقصر معرفی کرد.

ژنرال مین آنگ هلینگ در یک پیام فیسبوکی مردم و رسانه های میانمار را به اتحاد "در مورد مسئله" روهینگیا فراخواند و گفت که عملیات ارتش پس از ۹۳ مورد درگیری با "افراطیون بنگالی" شروع شد. او به عملیاتی که پس از ۲۵ اوت علیه شورشیان روهینگیا شروع شد اشاره داشت. او افزود که خشونت ها تلاشی سازمان یافته برای ایجاد پایگاهی در ایالت راخین است.

منبع تصویر، EPA

پیکارجویان روهینگیا روز ۲۵ اوت به یک ایستگاه پلیس در شمال راخین حمله کردند و ۱۲ مامور را کشتند.

اما روهینگیاهایی که از آن زمان از میانمار گریخته اند می گویند ارتش در عملیاتی خشن، روستاهایشان را سوزانده و به غیرنظامیان حمله کرده تا آنها را بیرون براند.

این عملیات با محکومیت بین المللی روبرو شده است.

سازمان ملل اخطار داده است که عملیات ارتش میانمار (برمه) علیه اقلیت روهینگیا - که اکثرا مسلمان هستند درحالی که ۹۰ جمعیت میانمار را بودیست ها تشکیل می دهد - می تواند معادل پاکسازی قومی باشد.